Rzeszów - Środa, 10.09.2025
Reklama

Początkiem lutego rusza kwalifikacja wojskowa. Na Podkarpaciu obejmie ok 15 tys. osób

Dodano: 28.01.2025 r. / Redakcja

PODKARPACIE. 3 lutego w całej Polsce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia br. W województwie podkarpackim obejmie około 15 000 osób.

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest mobilizacja, ani pobór do wojska. Kwalifikacja jest obowiązkowa i główny jej cel to założenie ewidencji, określenie kategorii zdrowia (badania lekarskie i psychologiczne) – podkreśla kpt. Sławomir Pitera, rzecznik Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie.

Kwalifikacji w tym roku podlegać będzie ok. 15000 osób (wszyscy mężczyźni i kobiety z kierunkowym wykształceniem pożądanym przez wojsko np. medycznym). Rocznik podstawowy wzywanych to 2006, ponadto wzywane są osoby z orzeczoną kategorią zdrowia B (o ile odroczenie upłynęło odroczenie ze względu na stan zdrowia) i oczywiście ochotnicy.

Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rzeszowie, obejmującym miasto Rzeszów oraz powiaty rzeszowski i łańcucki, będą działały następujące powiatowe komisje lekarskie:

Reklama

• w terminie od 24.02.2025 r. do 24.04.2025 r. - Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Rzeszowie z siedzibą w budynku Przychodni SP ZOZ Nr 1 przy ul. Hetmańskiej 21, obejmującą zasięgiem działania miasto Rzeszów na prawach powiatu;

• w terminie od 10.02.2025 r. do 11.04.2025r. - Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 w Rzeszowie z siedzibą w budynku Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Kochanowskiego 29, obejmującą zasięgiem działania powiat rzeszowski;

• w terminie od 03.03.2025 r. do 26.03.2025 r. - Powiatowa Komisja Lekarska w Łańcucie z siedzibą w Łańcucie w budynku Zespołu Placówek Oświatowych - Bursa Szkolna w Łańcucie przy ul. Armii Krajowej 51D, obejmującą zasięgiem działania powiat łańcucki


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Alert IMGW! W środę silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanym, silnym wiatrem w południowej części województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Wypadek w Białobrzegach. Dwie osoby trafiły do szpitala

PODKARPACIE. Dwie osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło w piątek w Białobrzegach, w powiecie łańcuckim. Zderzyły się dwa samochody osobowe.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DW871 w Grębowie. Nie żyje 24-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Tarnobrzescy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają szczegółowe okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło dziś rano w Grębowie. 24-letni kierowca volkswagena zderzył się z pojazdem ciężarowym. Młody mężczyzna zmarł w szpitalu.

Podkarpacie

W środę kolejne protesty rolników. Lista utrudnień na drogach Podkarpacia

PODKARPACIE. Na środę, 20 marca rolnicy zapowiedzieli kolejną falę protestów. W związku z tym w wielu miejscach na drogach Podkarpacia, wystąpią utrudnienia w ruchu. Policja opublikowała listę miejsc, w których planowane są...

Podkarpacie

Nowi konsultanci wojewódzcy w dziedzinach kardiologii i geriatrii

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul powołała na pięcioletnią kadencję konsultantów w dziadzinach kardiologii i geriatrii.

Podkarpacie

7 estakad, 8 mostów, 8 wiaduktów. Kolejny krok do budowy S19 Domaradz - Krosno

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrada złożyła do Wojewody Podkarpackiego wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla drogi ekspresowej S19 na odcinku Domaradz – Krosno.

Podkarpacie

Protest rolników. Utrudnienia w rejonie przejścia granicznego w Barwinku

PODKARPACIE. Krośnieńska policja informuje o możliwych utrudnieniach w ruchu na odcinku drogi krajowej nr 19 w rejonie przejścia granicznego w Barwinku. Planowane są tam kilkunastodniowe protesty rolników.

Podkarpacie

Ponad 40 kierowców zatrzymanych za jazdę na podwójnym gazie

PODKARPACIE. Podkarpacka Policja podsumowała weekendową akcję „Trzeźwość”. Funkcjonariusze skontrolowali ponad 31 tys. kierujących. 41 kierowców wsiadło za kółko, pomimo spożytego wcześniej alkoholu. 20 z nich odpowie za przestępstwo, pozostali za wykroczenie.

Reklama