Rzeszów - Wtorek, 23.12.2025
Reklama

Ptasia grypa na Podkarpaciu

Dodano: 10.03.2021 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. W gminie Ostrów stwierdzono ognisko grypy ptaków. To pierwsze ognisko HPAI w 2021 r. w województwie podkarpackim.  

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, zwołała posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w związku z wystąpieniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na Podkarpaciu. W spotkaniu Zespołu wziął udział m.in. Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, samorządowcy z powiatów ropczycko-sędziszowskiego i dębickiego.

Ognisko grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 wystąpiło w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym ponad 5 tys. indyków rzeźnych w gminie Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowskim.  To pierwsze ognisko HPAI w 2021 r. na terytorium województwa podkarpackiego.
Reklama
W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, zostały wdrożone  wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Wojewoda zwróciła się z prośbą do lokalnych władz samorządowych o wprowadzenie stosownych oznaczeń oraz monitorowanie i zgłaszanie przypadków padłego ptactwa. Z kolei Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Tragedia na Jeziorze Solińskim. Utonął 17-latek

PODKAPACIE. 17-letni mieszkaniec powiatu strzyżowskiego jest kolejną ofiarą wody w tym sezonie na Podkarpaciu. Chłopak utonął w Jeziorze Solińskim.

Podkarpacie

Koronawirus. 11 nowych zakażeń na Podkarpaciu [6.08.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 11 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Dziesiątki interwencji strażaków po ulewach na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W czwartek nad województwem podkarpackim przeszły intensywne deszcze, którym miejscami towarzyszyły burze. Podkarpaccy strażacy mieli ręce pełne roboty.

Podkarpacie

Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku w Stalowej Woli

PODKARPACIE. Stalowowolscy policjanci poszukuje świadków tragicznego wypadku , do którego doszło na początku lipca w Stalowej Woli. W wypadku zginęło małżeństwo, które osierociło trójkę dzieci.

Podkarpacie

6 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu [5.08.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 6 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie podkarpackim. Tyle samo osób wyzdrowiało.

Podkarpacie

IMGW Ostrzega! Silny deszcz z burzami na Podkarpaciu

PODKARPACIE. IMGW wydało najwyższy stopień ostrzeżenia przed silnym deszczem i burzami, jakie przejdą nad województwem podkarpackim. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów.

Podkarpacie

Koronawirus. Raport zakażeń na Podkarpaciu [4.08.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualny raport zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Podkarpacie

Inwestycje kolejowe na Podkarpaciu za ponad 13 mln zł

PODKARPACIE. Powstanie dodatkowy przystanek w Przemyślu, nowe perony na stacjach Hurko i Medyka oraz przejście pod torami w Żurawicy.

Reklama