Rzeszów - Poniedziałek, 28.07.2025
Reklama

Studenci z Politechniki Rzeszowskiej najlepsi na międzynarodowych zawodach

Dodano: /

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Studenci z Legendary Rover, konstruktorzy łazika marsjańskiego, mogą pochwalić się kolejnym sukcesem. Zwyciężyli w finałach międzynarodowych zawodów Anatolian Rover Challenge odbywających się na uniwersytecie Middle East Technical University w Ankarze w Turcji. Zmagania trwały cztery dni, a udział w nich wzięło 27 zespołów z 7 krajów.

Zespół studentów Politechniki Rzeszowskiej zdobył pięć nagród: pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, nagrodę dla najlepszego operatora łazika, nagrodę za najlepszy dobór materiałów, nagrodę za najlepiej przeprowadzoną misję naukową i nagrodę za najlepsze radzenie sobie w trudnym terenie.

Łazik drużyny Legendary Rover musiał wykonać cztery zaawansowane misje. Pierwsza z nich polegała na zebraniu oraz wstępnej analizie regolitu marsjańskiego. Łazik „wylądował” w wyznaczonym punkcie, wykonał głębokie odwierty i pobrał dwie próbki, które następnie zabezpieczył. Na miejscu studenci przeprowadzili natychmiastowe testy wykrywające obecność białek i ich struktur, m.in. z użyciem barwienia. W laboratorium wykonali dodatkowe analizy takie, jak pomiar pH. Wyniki wraz z hipotezą dotyczącą możliwej aktywności biologicznej, obecnej lub dawno wymarłej przedstawili w formie zwięzłego raportu. Misja przebiegła płynnie i bez problemów.

Kolejna, tym razem nocna misja polegała na uruchomieniu ekstraktora WISE (Water Ice Subsurface Extractor)., Oświetlony reflektorami operacyjnymi łazik zlokalizował urządzenie, przetransportował je do stacji poboru lodu, a następnie wymienił i podłączył nowy akumulator za pomocą magnetycznego kabla. Po naciśnięciu przycisku system pracował zgodnie z założeniami, a łazik bezbłędnie powrócił do bazy przez airlock. Misja została przeprowadzona bez zakłóceń.

Reklama

W ramach misji autonomicznej łazik działał w pełni autonomicznie bez sterowania, bez pomocy operatora. Samodzielnie ruszył w kierunku wyznaczonego punktu, dotarł do wyznaczonego celu i wjechał do tunelu.

Niestety problemy z komunikacją i ograniczony czas nie pozwoliły zespołowi wykonać reszty zadań.

Jednym z najbardziej złożonych zadań w tegorocznej edycji Anatolian Rover Challenge była misja kolaboracyjna, która zakładała realizację działań o rosnącym stopniu trudności, dostosowanych do liczby współpracujących łazików. Każdy zespół rozpoczynał od misji w Sensor Zone, gdzie należało zlokalizować czujniki, odłączyć rejestrator danych wraz z kablami USB i dostarczyć oba elementy do bazy. Następnie wspólnie z innym zespołem, studenci resetowali panele sterowania, odczytując i wprowadzając odpowiednie kody PIN. Montowali również rury paliwowe, a następnie wspólnie uszczelniali bazę. Po ustawieniu statywu antenowego przystąpili do naprawy głównej anteny. Na koniec jako jedyni spośród 27 zespołów przystąpili do przeciągnięcia dużego talerza satelitarnego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Alert IMGW! Silny deszcz oraz burze I i II stopnia na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia w związku z prognozowanymi burzami I i II stopnia oraz towarzyszącemu im silnemu deszczowi.

Podkarpacie

Wypadek szybowca w Musikowie. Pilot wydostał się o własnych siłach [ZDJĘCIA]

PODKARPACIE. O dużym szczęściu może mówić pilot szybowca, który runął na ziemię. Mężczyźnie udało się opuścić maszynę o własnych siłach. O wypadlu poinformowano Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych.

Podkarpacie

Zielone światło dla budowy S19 Domaradz - Krosno. Jest decyzja ZRID

PODKARPACIE. Można rozpoczynać prace przy budowie drogi ekspresowej S19 na odcinku Domaradz – Krosno. Inwestycję o wartości blisko 1,1 mld zł zrealizuje Mostostal Warszawa.

Podkarpacie

153 mln zł dofinansowania na rozbudowę S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka

PODKARPACIE. - Podpisaliśmy 14. i 15. umowę na dofinansowanie ze środków UE z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jedną z inwestycji...

Podkarpacie

Kto najlepiej nadaje się do jazdy na elektrycznym rowerze gravel?

Elektryczny rower gravel łączy w sobie funkcjonalność roweru szosowego, terenowego i miejskiego. Jego lekka, ale wytrzymała rama — zwykle z aluminium lub stopów lekkich metali — zapewnia trwałość i wygodę użytkowania. Szerokie...

Podkarpacie

Alert IMGW! Upały na Podkarpaciu, nawet 32 stopnie Celsjusza

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dotyczące upałów na terenie województwa podkarpackiego. W niektórych miejscach termometry pokażą nawet 32 stopnie Celsjusza.

Podkarpacie

Jak wybrać składany rower elektryczny – poradnik dla początkujących

Rower elektryczny to dla wielu osób idealne rozwiązanie na codzienne dojazdy, rekreacyjne przejażdżki i ograniczenie korzystania z samochodu. Ale czy warto zainwestować w model składany? I na co zwracać uwagę, jeśli jesteś...

Reklama