Reklama

Aktualności / Podkarpacie

System dynamicznej informacji pasażerskiej ułatwi podróżowanie Podmiejską Koleją Aglomeracyjną

Dodano: 19.04.2023 r.

System dynamicznej informacji pasażerskiej ułatwi podróżowanie Podmiejską Koleją Aglomeracyjną - Aktualności Podkarpacie

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

PODKARPACIE. W połowie 2024 r. pasażerowie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej zyskają dodatkowe informacje o kursowaniu pociągów dzięki komunikatom dźwiękowym oraz wyświetlaczom, które ułatwią podróże.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały wartą blisko 19 mln zł umowę na wykonanie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej dla PKA. Na 31 stacjach i przystankach zamontowany zostanie system emisji dźwiękowych komunikatów informacyjnych. Zainstalowane zostaną także zegary. Dodatkowo, na przystankach o dużym natężeniu ruchu, tj.: Rzeszów Centrum, Rzeszów Staroniwa, Rzeszów Politechnika, Rzeszów Osiedle, Boguchwała, Kolbuszowa, Widełka, Głogów Małopolski, Głogów Małopolski Południowy, będą również wyświetlacze, zawierające wizualne informacje o odjazdach pociągów z danej stacji.

– Dla podróżnych korzystających z kolei na Podkarpaciu będzie lepsza informacja o przyjeździe i odjeździe pociągów.  Stacje i przystanki na trasach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej będą wyposażone m.in. wyświetlacze i nowe nagłośnienie. Takie rozwiązania zachęcą do podróży koleją jeszcze więcej osób – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dzięki nowoczesnemu systemowi informacji, pasażerowie będą mieli zapewniony bieżący przekaz o odjazdach i przyjazdach pociągów. Na wybranych stacjach zostanie również zainstalowany monitoring, który umożliwi szybką reakcję odpowiednich służb w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa. Nowe rozwiązania mają przyczynić się do podniesienia poziomu obsługi podróżnych oraz do zachęcenia ich do korzystania z kolei.

Na Podkarpaciu podobne rozwiązania zastosowano m.in. w Dębicy, Ropczycach, w Sędziszowie Małopolskim. Jeszcze w tym roku dynamiczny system informacji dla podróżnych pojawi się na zmodernizowanej stacji Rzeszów Główny i na nowym przystanku Rzeszów Zachodni. W planie jest również montaż urządzeń do emisji dźwiękowych komunikatów na linii nr 25 Dębica – Mielec. Stacja Mielec będzie także wyposażona w wyświetlacz do wizualnej prezentacji informacji.

Projektem, dostawą oraz instalacją systemu informacji pasażerskiej oraz monitoringu zajmie się konsorcjum: Maxto Technology Sp. z o.o., MAXTO Sp. z o.o. S.K.A. Koszt inwestycji to blisko 19 mln zł. Finansowanie przedsięwzięcia przewidziane jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Do czasu pozyskania finansowania z KPO, Spółka PLK SA  zabezpieczyła alternatywne źródła finansowania, bez uszczerbku dla innych zadań.

Prace mają zakończyć się w drugim kwartale 2024 r.

 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

19.04.2023 21:16:33

~Tomasz Kojder

Pięknie, cieszy, że nasza PKA tak się rozwija. Natomiast,

myślę, że jedną z najistotniejszych spraw w rozwoju kolei dojazdowej są PARKINGI. Cóż z tablic i zegarów jeśli brak miejsca na zostawienie samochodu, jak toma miejsce np. w Przeworsku. Po mojej interwencji w PKP Nieruchomości dostałem odpowiedź, że przecież kilka lat temu otwarto tam nowy parking. To jednak wciąż zbyt mało, bo pasażerów w ostatnich kilku latach przybyło o kilkaset procent. Trzeba parkować auto, wbrew przepisom i kulturze.

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

22-latek uderzył skodą w drzewo. Interweniował śmigłowiec LPR - Aktualności Podkarpacie

22-latek uderzył skodą w drzewo. Interweniował śmigłowiec LPR

PODKARPACIE. 22-letni kierowca skody stracił panowanie nad samochodem, zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Mężczyzna odniósł ciężkie ...

Paralotnia runęła na ziemię. Nie żyje 44-letni mężczyzna - Aktualności Podkarpacie

Paralotnia runęła na ziemię. Nie żyje 44-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Knapy w powiecie tarnobrzeskim. ...

Śmiertelny wypadek na obwodnicy Leżajska. Nie żyją 2 osoby - Aktualności Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na obwodnicy Leżajska. Nie żyją 2 osoby

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego tragicznego zdarzenia....

Więcej policjantów na podkarpackich drogach w majowy weekend - Aktualności Podkarpacie

Więcej policjantów na podkarpackich drogach w majowy weekend

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci rozpoczęli działania pod hasłem "Majowy weekend 2023". Akcja potrwa do czwartku, 4 maja....

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Nowa apteka całodobowa w Rzeszowieprazykwantel sprzedam zentel i: Leki przeciwpasozytnicze...
Studencki korowód przejdzie ulicami Rzeszowa. Będą utrudnienia w ruchuprazykwantel sprzedam zentel i: Leki przeciwpasozytnicze...
Zderzenie dwóch samochodów na ul. Witolda. Jedna osoba w szpitaluDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Nad Wisłokiem powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowaAndrzej Nowak: ścieżka pieszo rowerowa...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: