Rzeszów - Środa, 06.05.2026
Reklama

Tak będzie wyglądał nowy dworzec kolejowy w Nisku. Ruszył przetarg na przebudowę

Dodano: 05.05.2026 r. / Redakcja

Wizualizacja dworca w Nisku po przebudowie, mat. PKP S.A.
Wizualizacja dworca w Nisku po przebudowie, mat. PKP S.A.

NISKO. Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na przebudowę zabytkowego dworca kolejowego w Nisku. Oferty przyjmowane są do 19 maja. Zgodnie z planem obiekt ma zostać oddany pasażerom do końca 2027 roku.

Dworzec w Nisku pochodzi z 1899 roku i powstał według projektu Austriackich Kolei Państwowych. - Modernizacja połączy poszanowanie historycznego charakteru budynku z wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań technicznych, dostosowując obiekt do współczesnych standardów obsługi podróżnych – informuje biuro prasowe Polskich Kolei Państwowych S.A.

– Przebudowa dworca w Nisku to element spójnego działania na rzecz poprawy jakości obsługi kolejowej mieszkańców miasta i jego regionu. Równolegle realizujemy w tym roku wzrost liczby połączeń PKP Intercity przez Nisko oraz poprawę przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. parametrów linii nr 68 na odcinku od Stalowej Woli do Przeworska – podkreśla Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Zakres prac jest szeroki. W środku wymienione zostaną dach, stropy i posadzki, powstanie też nowa klatka schodowa. Układ pomieszczeń zostanie przebudowany — na parterze znajdzie się poczekalnia z elektronicznymi tablicami odjazdów, gablotami z rozkładami jazdy i ławkami z gniazdami do ładowania telefonów. Pojawią się dwie ogólnodostępne toalety, miejsce na kasę biletową oraz trzy lokale usługowo-handlowe. Piętro zajmą trzy pomieszczenia biurowe. Cały budynek dostanie nowe instalacje — oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, monitoring i systemy bezpieczeństwa. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, które mają obniżyć koszty utrzymania obiektu.

Zmieni się także otoczenie dworca. Przebudowane zostaną chodniki i drogi dojazdowe, powstanie ponad trzydzieści miejsc parkingowych — w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami, dwa typu Kiss&Ride (do krótkiego postoju przy odbiorze i podwożeniu pasażerów) oraz dwa ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych. Pojawi się też zadaszony stojak na rowery, ławki, kosze i nowe nasadzenia zieleni.

Po remoncie obiekt stanie się dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi i pasażerów z dużym bagażem. W budynku zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, pojawią się pochylnie, ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille'a i plany dotykowe.

Przebudowa wpisuje się w program PKP S.A. „Dworce Przyjazne Pasażerom". Jak mówi Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, remont jest częścią szerszych zmian na tym kierunku — w tym roku PKP Intercity zwiększa liczbę połączeń przez Nisko, a PKP Polskie Linie Kolejowe poprawiają parametry linii nr 68 łączącej Stalową Wolę z Przeworskiem.

Przez stację w Nisku jeżdżą obecnie pociągi PKP Intercity i POLREGIO. Ze stacji można dojechać bezpośrednio m.in. do Lublina, Warszawy, Krakowa, Przemyśla, Rzeszowa, Bydgoszczy, Stalowej Woli, Piły i Przeworska.

Reklama
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Potrącenie dwóch pieszych na pasach. Życia 65-latki nie udało się uratować

USTRZYKI DOLNE. Do zdarzenia z udziałem pieszych doszło wczoraj.

Podkarpacie

Pięć powiatów na Podkarpaciu z ostrzeżeniem przed opadami śniegu

PODKARPACIE. Opady śniegu mogą wystąpić w powiecie bieszczadzkim, jasielskim, krośnieńskim, leskim i sanockim.

Podkarpacie

Podkarpackie Pełne Zachwytów. Startuje kampania promująca podkarpacką turystykę

PODKARPACIE. Celem działań promocyjnych jest ukazanie Podkarpacia jako idealnej i niestandardowej destynacji do wypoczynku z rodziną

Podkarpacie

Cztery osoby straciły życie w wypadkach drogowych podczas majówki. Znamy policyjne statystyki

PODKARPACIE. Podczas  akcji "Majowy Weekend 2019" najwięcej nietrzeźwych kierowców zatrzymano 3 maja.

Podkarpacie

Drugi stopień zagrożenia na Podkarpaciu. Powodem są intensywne opady deszczu

PODKARPACIE. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje od godz. 20:00 dnia 29.04.2019 do godz. 20:00 dnia 30.04.2019.

Podkarpacie

Policjanci rozpoczynają dzisiaj akcję „Majowy Weekend 2019”. Potrwa do 5 maja

PODKARPACIE. Policyjne działania potrwają od wtorku do niedzieli.

Podkarpacie

Zablokowana krajowa „dziewiątka”. Naczepa z kruszywem uległa uszkodzeniu

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło około godz. 12, w Cmolasie.

Reklama