Rzeszów - Niedziela, 14.09.2025
Reklama

Trwa budowa kolei gondolowej i wieży widokowej nad Soliną

Dodano: 17.11.2021 r.

fot. PKL
fot. PKL
PODKARPACIE. Nad Soliną trwa budowa atrakcji turystycznej, w której już latem przyszłego roku będzie można spędzić bardzo wyjątkowo czas. Polskie Koleje Linowe budują kolej gondolową i wieżę widokową.

Polskie Koleje Linowe inwestują w nową infrastrukturę, tworząc ośrodek turystyczny, a w jej ramach wieżę widokową oraz kolej gondolową, biegnącą przez teren Bieszczadów i okolice Jeziora Solińskiego. Trasa przejazdu o długości półtora kilometra prowadzić będzie od strony deptaka nad zaporą w stacji Plasza do góry Jawor.

Na trasie kolei gondolowej znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach, w tym najwyższa w kraju, licząca 75 metrów. Pozostałe podpory mają wysokość 48, 28, 19 oraz 17 metrów.
Trwają prace związane z realizacją bieszczadzkiej inwestycji. Na terenie Soliny powstały już budynki stacji kolejki linowej, w których zaczynać będą podróż goście odwiedzający latem przyszłego roku nowy ośrodek turystyczny PKL.
Reklama
Prace związane z powstaniem ośrodka prowadzone są zgodnie z planem. Powstały już budynki obu stacji oraz wszystkie podpory kolei gondolowej. W kolejnych etapach budowy planowane są działania związane z rozciąganiem liny kolei.

Co ciekawe, podczas montażu i rozciągania liny kolei zostaną wykorzystane wyjątkowe technologie. Za pomocą specjalistycznego drona rozciągnięta będzie pierwsza lina z kevlaru o średnicy 1 mm, za nią kolejno liny o średnicy 3, 10 oraz 24 mm. Dopiero po tym etapie zakładana i zamontowana zostanie właściwa lina, na której w przyszłości poruszać będą się gondole. Prace te mają być wykonane jeszcze w tym roku. 

Na przyszły rok z kolei planowane jest dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina. Ośrodek ma być dostępny dla turystów już latem przyszłego roku.  

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Grupa SPEED w akcji. 19-latek pędził prawie 200 km/h tarnobrzeską Wisłostradą

TARNOBRZEG. 5 tys. zł i 15 punktów karnych – takim mandatem ukarany został 19-letni kierowca bmw, który pędził przez Tarnobrzeg z prędkością blisko 200 km/h. Jak tłumaczył policjantom, spieszył się na sprawdzian...

Podkarpacie

Ostrzeżenie meteorologiczne: w czwartek burze na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa podkarpackiego, w związku z prognozowanymi burzami.

Podkarpacie

Komunikat Wojewody Podkarpackiego w związku z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej

PODKARPACIE. Dziś rano odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli wszystkich służb, inspekcji i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie. Po spotkaniu odbył się briefing prasowy.

Podkarpacie

Most w Wyżnem oraz przepusty w Tarnogórze i Sieniawie do remontu

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na remont mostu w Wyżnem oraz dwóch przepustów - w Tarnogórze i Sieniawie. Wykonawcy będą mieli 9 miesięcy na realizację inwestycji.

Podkarpacie

Podpisano ostatnią umowę na nową DK9

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała trzecią umowę na prace przygotowawcze dla nowego przebiegu drogi krajowej nr 9, od drogi ekspresowej S74 do obwodnicy Nowej Dęby.

Podkarpacie

Tragiczny wpadek w powiecie jasielskim. Nie żyje 18-latka

PODKARPACIE. W miejscowości Czekaj, kierująca volkswagenem straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w przepust. Samochód przewrócił się. Kierująca trafiła do szpitala, 18-letnia pasażerka zginęła na miejscu.

Podkarpacie

Ścigany za zabójstwo obywatel Niemiec zatrzymany w Medyce

PODKARPACIE. Strażnicy Graniczni z przejścia w Medyce zatrzymali obywatela Niemiec poszukiwanego na podstawie ENA za zabójstwo. Mężczyzna chciał przekroczyć granicę legitymując się paszportem swojego brata.

Podkarpacie

IMGW ostrzega: w środę burze na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia dla części województwa podkarpackiego. Po południu i wieczorem spodziewane są burze z intensywnymi opadami deszczu, porywami wiatru do 70 km/h oraz...

Reklama