Rzeszów - Czwartek, 30.04.2026
Reklama

Uwaga! Na Podkarpaciu ruszają zrzuty szczepionek dla lisów

Dodano: 15.04.2026 r. / Redakcja

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay

PODKARPACIE. Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o rozpoczęciu wiosennej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Działania prowadzone będą w dniach 16–25 kwietnia 2026 roku i obejmą teren całego województwa podkarpackiego.

Szczepionki będą rozrzucane z samolotów w postaci specjalnych przynęt doustnych. Wyjątek stanowią tereny zurbanizowane oraz akweny wodne, gdzie preparaty będą wykładane ręcznie, głównie w pobliżu osiedli ludzkich.

Przynęty mają charakterystyczny zapach i zawierają w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Preparat przeznaczony jest wyłącznie dla lisów rudych oraz jenotów azjatyckich.

Reklama

W związku z możliwością kontaktu ludzi i zwierząt domowych ze szczepionką, służby apelują o zachowanie ostrożności. Nie należy dotykać ani podnosić przynęt – kontakt z człowiekiem sprawia, że stają się one nieatrakcyjne dla lisów. W przypadku przypadkowego kontaktu zaleca się dokładne umycie skóry wodą z mydłem, a przy bezpośrednim kontakcie z preparatem – konsultację medyczną.

W czasie trwania akcji oraz przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się również trzymanie zwierząt domowych, zwłaszcza mięsożernych, pod kontrolą. Dodatkowo wskazane jest powstrzymanie się od polowań na terenach objętych szczepieniem.

Akcja ma na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się wścieklizny wśród dzikich zwierząt i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

55-latek złamał obowiązek izolacji i chodził po ulicach

PODKARPACIE. Sąd zastosował 2-miesięczny areszt wobec 55-letniego mężczyzny, który naruszył obowiązek izolacji i opuścił tarnobrzeską noclegownię, w której miał przebywać.

Podkarpacie

Koronawirus. 1264 nowych zakażonych na Podkarpaciu. W Rzeszowie 187 przypadków [13.11.2020]

PODKARPACIE. Aktualna sytuacja epidemiologiczna SARS-CoV-2 w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Znamy Laureatów Konkursu "Podkarpacka Nagroda Gospodarcza" 2020

PODKARPACIE. Już po raz dziewiętnasty Centrum Promocji Biznesu w Rzeszowie przy współpracy z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego i Wojewodą Podkarpackim organizowało prestiżowy konkurs jakim jest „Podkarpacka Nagroda Gospodarcza”. 

Podkarpacie

Premiera filmu "Podkarpackie to Ty. Fenomen miejsca. Fenomen ludzi"

PODKARPACIE. Osiem inspirujących historii o poszukiwaniu własnej tożsamości i swojego miejsca na ziemi. Poznajcie ludzi, którzy podjęli świadomą decyzję, aby pozostać właśnie tutaj, na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Będzie nowy most na Sanie. Połączy prawobrzeżną część Sanoka z centrum

PODKARPACIE. Sanok zyska nową przeprawę, która zastąpi ponad 40-letni most tymczasowy. Koszt inwestycji to blisko 64 mln zł.

Podkarpacie

Koronawirus. Blisko 1300 nowych przypadków na Podkarpaciu [12.11.2020]

PODKARPACIE.  W ciągu ostatniej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 1276 nowych zakażeń. Wyzdrowiało kolejne 899 osób. Zmarło 25 mieszkańców województwa.

Podkarpacie

Koronawirus. 1152 zakażenia, 792 wyzdrowienia, 15 zgonów [11.11.2020]

PODKARPACIE. Aktualna sytuacja epidemiologiczna SARS-CoV-2 w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Odsłonięto mural upamiętniający Orlęta Przemyskie

PODKARPACIE. W przeddzień Święta Niepodległości, w Przemyślu odsłonięto mural poświęcony Orlętom Przemyskim.

Reklama