Rzeszów - Sobota, 17.05.2025
Reklama

W Bieszczadach rozpoczyna duża inwestycja turystyczna [WIZUALIZACJE]

Dodano: /

Wizualizacja nowej inwestycji turystycznej w Bieszczadach / Materiały prasowe
Wizualizacja nowej inwestycji turystycznej w Bieszczadach / Materiały prasowe

PODKARPACIE. Bieszczadzka Kolejka Leśna zmieni się nie do poznania. W ramach projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej, na głównej stacji bieszczadzkiej „Ciuchci” w Majdanie k Cisnej powstaną m.in. centrum turystyczno-wystawiennicze, wąskotorowe drezyny rowerowe oraz kładka piesza z platformą widokową wśród drzew.

6 czerwca 2024 r. podpisano polsko-ukraińską umowę na realizację programu pn. „Karpacka kolejka wąskotorowa – podróż śladami karpackiej kolei leśnej”. Zostanie on w 90% sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej z Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. Liderem projektu jest Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, a partnerem Rada Wiejska Wygody z obwodu iwanofrankiwskiego.

Centrum obsługi turystów

Projekt zakłada utworzenie na głównej stacji bieszczadzkiej „ciuchci” w Majdanie k. Cisnej centrum obsługi turystów z przestrzenią wystawienniczo-konferencyjną. Znajdzie się tam stała ekspozycja muzealna, prezentująca historię kolejek wąskotorowych w Karpatach oraz miejsce do organizacji różnego rodzaju wydarzeń związanych z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, w tym m.in. konferencji, warsztatów, koncertów, wernisaży, pokazów filmowych i innych

W ramach inwestycji powstanie również  zaplecze socjalne, kasy biletowe i punkt informacji turystycznej dla turystów.

400-metrowa kładka nad torami

Koncepcja zakłada także budową ponad torami 400-metrowej kładki z platformą widokową wśród drzew dla celów edukacji ekologicznej i rekreacji. Kładka umożliwi również obserwowanie z góry funkcjonowania zabytkowej 120-letniej stacji i leśnych pociągów.

Wąskotorowe drezyny rowerowe

Reklama

Nową atrakcją, która z pewnością przyciągnie kolejne rzesze odwiedzających, będą wąskotorowe drezyny rowerowe, które również zostaną zakupione dzięki realizacji projektu. Każda z nich będzie  mogła pomieścić 5 osób. Pojazdy będą kursować po wyremontowanym w ramach inwestycji 3-kilometrowym odcinku torów z Cisnej do Dołżycy.

Muzeum dziedzictwa kolejowego

W ukraińskiej części Karpat, w miejscowości Wygoda partner projektu wyremontuje stację leśnej kolejki adaptując ją na muzeum dziedzictwa kolejowego. Teren wokół budynku, który jest jednocześnie początkiem zabytkowego szlaku kolejowego, zostanie zagospodarowany dla zwiedzających.

W ramach wspólnego przedsięwzięcia powstanie także film o historii karpackich kolejek wąskotorowych.

Projekt pn. „Karpacka kolejka wąskotorowa – podróż śladami karpackiej kolei leśnej” jest największym pod względem budżetu projektem Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027.  Jego pełna wartość to 4,3 miliona euro, w tym prawie 3,9 mln stanowi dofinansowanie z UE.

Realizacja inwestycji potrwa 2 lata.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Samorząd województwa uruchomił już pierwsze środki na pomoc szpitalom

PODKARPACIE. Samorząd Województwa Podkarpackiego przekaże 50 mln zł na ochronę zdrowia w związku z koronawirusem. Uruchomiono już 20 mln zł.

Podkarpacie

Koronawirus. 95 zakażonych na Podkarpaciu. Potwierdzono dwa nowe przypadki

PODKARPACIE.  Łącznie dzisiaj pojawiło się w naszym regionie 15 nowych przypadków.

Podkarpacie

Koronawirus. 13 nowych przypadków na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [31.03.2020]

PODKARPACIE. Potwierdzono 13 nowych osób zakażonych koronawirusem. Jedna osoba wyzdrowiała. Aktualnie w województwie podkarpckim mamy łącznie 93 osoby zakażone.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Pustkowie. Nie żyje 34-letni mężczyzna

Do tragicznego wypadku doszło wczoraj w Pustkowie, w powiecie dębickim. Kierowca renault master śmiertelnie potrącił 34-letniego pieszego.

Podkarpacie

Do szpitala w Łańcucie trafiły respiratory od podkarpackich strażaków

Kolejna pomoc dla łańcuckiego szpitala, tym razem od podkarpackich strażaków.

Podkarpacie

Uderzyła motocyklem w przystanek. Mimo reanimacji zmarła

Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego wypadku.

Podkarpacie

Koronawirus. Dwie kolejne ofiary śmiertelne na Podkarpaciu

PODKARPACIE. PODKARPACIE. To kobieta lat 32 i mężczyzna lat 80. Osoby miały choroby współistniejące.

Podkarpacie

Koronawirus. 5 nowych przypadków na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [29.03.2020 r.]

PODKARPACIE. Już 76 osób zakażonych koronawirusem w województwie podkarpackim, potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. 

Reklama