Reklama

Aktualności / Podkarpacie

Wniosek o zezwolenie na budowę przygranicznego odcinka S19

Dodano: 05.12.2023 r.

Wniosek o zezwolenie na budowę przygranicznego odcinka S19 - Aktualności Podkarpacie

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie

RZESZÓW. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrada złożyła do Wojewody Podkarpackiego wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dotyczący drogi ekspresowej S19 na odcinku Dukla – Barwinek (granica państwa). Budowa ma rozpocząć się w połowie 2024 roku. Jej zakończenie planowane jest na II kwartał 2027 roku.

Fragment drogi ekspresowej S19 między Duklą a Barwinkiem jest jednym z trudniejszych odcinków trasy pod względem budowy geologicznej i uwarunkowań środowiskowych.

W przetargu na realizację inwestycji wpłynęło osiem ofert. Najkorzystniejszą złożyła spółka Polaqua, która zaoferowała wybudowanie tej trasy za kwotę ponad 1,5 mld zł.
 
Inwestycja realizowana będzie w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, w systemie Projektuj i buduj. Zakres prac obejmuje budowę ponad 18-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym (dwa pasy ruchu w obu kierunkach z zatokami awaryjnymi). W ramach zadania wybudowany zostanie węzeł drogowy Barwinek zlokalizowany w miejscu połączenia S19 z istniejącą DK19.
 
Powstaną także obiekty inżynierskie: 15 estakad, 9 mostów, 4 wiaduktów drogowych, 6 przejść dla zwierząt, a także szereg obiektów w ciągu dodatkowych jezdni.

Nowa droga zostanie wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne. Powstaną również cztery miejsca do kontroli i ważenia pojazdów.


Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który na terenie województwa podkarpackiego będzie miał docelowo długość blisko 170 km. Do użytku oddano już 81,8 km drogi. 72,9 km jest w realizacji, a kolejne 11,6 km jest w przygotowaniu.

Budowa drogi ekspresowej S19 Dukla - Barwinek otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości ok. 326,6 mln euro. Zgodnie z podpisaną umową inwestycja ma być w II kwartale 2027 roku.

 

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
Reklama
Źródło: fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Zderzenie osobówki w ciężarówką na DK 19 w Komborni. Dwie osoby ranne - Aktualności Podkarpacie

Zderzenie osobówki w ciężarówką na DK 19 w Komborni. Dwie osoby ranne

PODKARPACIE. Na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Kombornia w pow. Krośnieńskim doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym volv...

Tragiczny wypadek na DW 984 w Piątkowcu. Jedna osoba nie żyje, trzy ranne - Aktualności Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DW 984 w Piątkowcu. Jedna osoba nie żyje, trzy ranne

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło dziś po godz. 11:00 na trasie relacji Mielec-Tarnów. W zderzeniu dwóch samochod&oac...

Ponad 30 kierowców zatrzymanych za jazdę na podwójnym gazie - Aktualności Podkarpacie

Ponad 30 kierowców zatrzymanych za jazdę na podwójnym gazie

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci podsumowali dwudniową akcję pod kryptonimem „Trzeźwość”. Funkcjonariusze skontrolowali blisk...

Utrudnienia na S19 w powiecie niżańskim. Z naczepy tira wypadł ładunek - Aktualności Podkarpacie

Utrudnienia na S19 w powiecie niżańskim. Z naczepy tira wypadł ładunek

PODKARPACIE. Komenda Powiatowa Policji w Nisku informuje o utrudnieniach w ruchu na drodze ekspresowej S19 w miejscowości Huta Deręgowska w ...

20 lutego protesty rolników. Utrudnienia na drogach Podkarpacia - Aktualności Podkarpacie

20 lutego protesty rolników. Utrudnienia na drogach Podkarpacia

PODKARPACIE. Na wtorek, 20 lutego 2024 r. rolnicy zapowiedzieli kolejne protesty w wielu miejscach na drogach województwa podkarpacki...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Reklama
Partnerzy: