Reklama

Aktualności / Rzeszów pod lupą

Komunikacja publiczna stolicy innowacji – nowoczesność czy standard?

Dodano: 21.11.2014 r.

Komunikacja publiczna stolicy innowacji – nowoczesność czy standard?  - Rzeszów pod lupą

Fot. RESinet.pl. Zdjęcie: Victor

Hybrydy, kolejka nadziemna, gigantyczny program transportowy i schludne autobusy. Tak prezentuje się wizja transportu publicznego w Rzeszowie. Plany na najbliższych kilka lat są duże i obiecujące, ale czy faktycznie uda się je zrealizować i rzeczywiście przyniosą spodziewaną poprawę sytuacji drogowej?

Na początek – wymiana


Pierwsze, od czego rozpoczęto ulepszanie komunikacji miejskiej to duża inwestycja w nowoczesny tabor autobusowy. Systematycznie dostarczano nowe pojazdy, które są znacznie schludniejsze, szybsze i sprawniejsze a także o wiele bardziej komfortowe dla podróżujących nimi pasażerów. Takich autobusów pojawiło się na terenie stolicy innowacji dokładnie 80. Wszystkie są ekologiczne i spełniają normę emisji spalin EEV. Dziś na rzeszowskich drogach kursuje 30 sztuk autobusów 12-metrowych napędzanych gazem ziemnym, 30 sztuk autobusów 12-metrowych na olej napędowy oraz 20 sztuk autobusów 10-metrowych, również na olej napędowy. Różnica między starymi jelczami a niedawno dostarczonymi pojazdami jest wyraźna. Wydaje się, że nie ma na co narzekać, bo wreszcie Rzeszów zrobił potężny krok w stronę unowocześnienia tego, co zostało unowocześnione w innych miastach wojewódzkich już dawno temu. Przyglądając się jednak bliżej planom, jakie roztaczane są na kolejne lata, można wysunąć wniosek, że odświeżenie taboru autobusowego to zaledwie pierwszy etap gigantycznej modernizacji transportu publicznego w Rzeszowie.


fot. Emilia Pająk

Za ciosem


Na pierwszy rzut poszły autobusy. Następnie zajęto się wymianą starych wiat przystankowych. Nowe, których montaż nadal trwa, pojawić się mają w głównych punktach miasta. Będą ciepłe, estetyczne i komfortowe. Wyposażone w ławeczki i czytelną rozpiskę rozkładów jazdy poszczególnych linii. Wykonane z hartowanego szkła, podświetlane i z dużymi gablotami stanowią nie tylko element użyteczności publicznej, ale można śmiało stwierdzić, że wreszcie również „ozdobę” miasta.


fot. rtm.erzeszow.pl

Jak siedzenia, to i ekrany

Wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej, którzy będą oczekiwali na przyjazd swojego autobusu, będą także na bieżąco informowani o tym, jaka sytuacja drogowa panuje w najbliższej okolicy. W związku z tym, montowane są specjalne monitory zmiennej treści, które stanowią kolejny etap Inteligentnego Systemu Transportowego. Tablice są już m.in. przy ul. Wyspiańskiego, Dąbrowskiego czy Hetmańskiej. Wyczytać z nich można aktualne dane dotyczące problemów drogowych, wypadków, przebiegu konkretnych tras i opóźnień.


fot. VIC, RESinet.pl

Za kilka lat hybrydy?

Takie rozwiązanie nie jest wykluczone. Owszem, nowe autobusy, jakie niedawno zagościły na drogach Rzeszowa są nowoczesne i spełniają standardy na miarę stolicy innowacji, ale nadal wiele kursujących pojazdów miejskich to stare jelcze, których stan pozostawia wiele do życzenia. Ich wymiana za parę lat jest nieunikniona. W związku z tym, poszukiwane są nowoczesne „zamienniki” przestarzałych autobusów. Być może zamiast nich pojawią się innowacyjne hybrydy, które są mniej szkodliwe dla środowiska, znacznie sprawniejsze i cichutkie. Dwa takie autobusy podróżowały już po Rzeszowie w ramach przeprowadzanych testów. Ostatnio można było się przejechać białym, przegubowym Solarisem, liczącym 18 metrów długości. Autobus jeździł według trasy linii „0”. Czytając komentarze mieszkańców, wydaje się, że rzeszowianom taka opcja pojazdów miejskich zdecydowanie odpowiadałaby.


fot. VIC, RESinet.pl

Autobusy to za mało

Jeszcze bardziej „na przód” wychodzi Tadeusz Ferenc, który obstaje przy inwestycji stworzenia innowacyjnej kolejki nadziemnej, jaka miałaby kursować na wzór linii autobusowej „0”. Zdaniem prezydenta Rzeszowa jest to projekt idealny dla dynamicznie rozwijającej się stolicy Podkarpacia. Nowoczesny środek transportu wymagałby jednak gigantycznego nakładu finansowego. Głowa miasta zapowiada, że jeżeli plan będzie realizowany, podjęte zostaną próby pozyskania na ten cel środków pieniężnych z Unii.


Fot. www.bombardier.com

Propozycja „po środku”


Złotym środkiem, a więc swego rodzaju formą pośrednią między autobusami a kolejką nadziemną, miałby być tramwaj, w który chciał wyposażyć Rzeszów tegoroczny kandydat na prezydenta miasta – Andrzej Szlachta. W opinii przedstawiciela PiS-u, kolejka proponowana przez Ferenca jest nierealna ze względu na olbrzymie koszty wiążące się z wykonaniem inwestycji. Bardziej prawdopodobne z perspektywy najbliższych lat jest zdaniem działacza stworzenie szybkiego tramwaju, który byłby równie sprawnym środkiem transportu, jak także o wiele tańszym.


fot. Archiwum RESinet.pl

Postęp czy wyrównanie?


Jak na Rzeszów, wszystkie wyżej omówione rozwiązania są zdecydowanie nowościami i świadczą o dużym postępie w zakresie funkcjonowania komunikacji publicznej. Generalnie jednak to, co sprawia wrażenie nowoczesnego dla stolicy innowacji, od lat jest wręcz standardem w innych wojewódzkich ośrodkach miejskich. Nasuwa się zatem pytanie czy wszelkie przekształcenia, jakie teraz mają miejsce to rzeczywiście postęp czy może jedynie dogonienie pozostałych, dużych miast w Polsce. Niemniej jednak, dobiegający końca rok 2014 był rokiem owocnym dla rzeszowskiego transportu miejskiego i zmiany, jakie w tracie ostatnich dwunastu miesięcy udało się wprowadzić są godne pochwały. Co przyniesie przyszłość, czas pokaże. Pewnym jest jednak, że co by nie powstało za parę lat, czy to kolejka nadziemna, o którą zaciętą walkę bez wątpienia stoczy Tadeusz Ferenc, czy też szybki tramwaj proponowany przez Szlachtę, będzie to kolejny gigantyczny krok na przód, pokazujący, że stolica Podkarpacia nie stoi w miejscu.
 
 
 
W.A.
 
 
 
 
 
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Wygodny materac dla dwojga - Rzeszów pod lupą

Wygodny materac dla dwojga

Wygodne spanie we dwójkę to marzenie nie tylko wieloletnich małżeństw, które na swoje prawdziwe królewskie łoże czekały...

Duże inwestycje przy Wisłoku. Coraz mniej zieleni - Rzeszów pod lupą

Duże inwestycje przy Wisłoku. Coraz mniej zieleni

RZESZÓW. Przybywa inwestycji realizowanych w rejonie miejskich bulwarów. Wznoszone są kolejne budynki mieszkalne, planowane no...

Te inwestycje zmienią wizerunek Rzeszowa - Rzeszów pod lupą

Te inwestycje zmienią wizerunek Rzeszowa

W planach jest wybudowanie kilku oryginalnych obiektów, które wprowadzą spore zmiany w miejskim krajobrazie. Co innowacyjnego ...

W Rzeszowie dawno przestało wiać kulturalną nudą  - Rzeszów pod lupą

W Rzeszowie dawno przestało wiać kulturalną nudą

Nijakie, bez emocjonujących wydarzeń, spektakularnych przedsięwzięć, nie tak ciekawe jak w innych miastach wojewódzkich – tak j...

Będzie żyło się lepiej? Inwestycyjne nowości w stolicy Podkarpacia - Rzeszów pod lupą

Będzie żyło się lepiej? Inwestycyjne nowości w stolicy Podkarpacia

Ostatnio pojawiły się kolejne propozycje zmian, które mają na celu poprawę poziomu życia mieszkańców rozwijającego się Rzeszow...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: