Rzeszów - Czwartek, 01.05.2025
Reklama

1 lutego rusza kwalifikacja wojskowa. Obowiązek dotyczy 15 tys. osób na Podkarpaciu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbywać się będzie kwalifikacja wojskowa. W Rzeszowie komisje lekarskie zaczną pracować od 26 lutego.

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rzeszowie przypomina, że „kwalifikacja to nie mobilizacja”.  - Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia – wyjaśnia WCR w Rzeszowie.

W tym roku, obowiązek stawienia się na komisji dotyczy: ponad 11 tys. mężczyzn urodzonych w 2005 r., ok. 3,5 tys. mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz ok. 300 kobiet. Łącznie obowiązkowi temu podlegać będzie ok. 15 tys. osób z województwa podkarpackiego.
 
Łącznie obowiązkowi temu podlegać będzie ok. 15 tys. osób.

Wszystkie osoby , które mają obowiązek stawić się na komisji wojskowej, otrzymają wezwania na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa. Wezwani, którzy w ważnych powodów nie mogą stawić się w danym dniu na komisji, powinny zgłosić ten fakt do Prezydenta miasta najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz podać przyczyny, które nie pozwalają jej na to stawiennictwo. Dla osoby takiej wyznaczony zostanie nowy termin stawiennictwa.
Reklama
Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rzeszowie będą działały następujące powiatowe komisje lekarskie:
  • w terminie od 26.02.2024 r. do 19.04.2024 r. - Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Rzeszowie z siedzibą w budynku Przychodni SP ZOZ Nr 1 przy ul. Hetmańskiej 21, obejmującą zasięgiem działania miasto Rzeszów na prawach powiatu;
  • w terminie od 14.02.2024 r. do 09.04.2024r. - Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 w Rzeszowie z siedzibą w w budynku Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Kochanowskiego 29, obejmującą zasięgiem działania powiat rzeszowski;
  •  w terminie od 26.02.2024 r. do 22.03.2024 r. - Powiatowa Komisja Lekarska w Łańcucie z siedzibą w Łańcucie w budynku Zespołu Placówek Oświatowych - Bursa Szkolna w Łańcucie przy ul. Armii Krajowej 51D, obejmującą zasięgiem działania powiat łańcucki
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Odkryj uroki Rzeszowa z przewodnikiem. II edycja cyklu #RZEka historii

RZESZÓW. Rzeszowskie Piwnice zapraszają na kolejną edycję płatnych spacerów z przewodnikiem w ramach cyklu #RZEka historii, która rusza już w maju. Przechadzki będą odbywały się w wybrane soboty, niedziele a także poniedziałki...

Rzeszów

Pozwolenie na budowę PCLA jest już prawomocne

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki może ruszać pełną parą. 16 kwietnia 2025 oficjalnie uzyskano prawomocne zamienne pozwolenie na budowę obiektu.

Rzeszów

Turniej Amp Futbol na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. Po inauguracyjnej rundzie w Poznaniu drugim przystankiem PZU Amp Futbol Ekstraklasy 2025 będzie Rzeszów. I choć Stal była już organizatorem trzech turniejów, dopiero teraz ugości wszystkich naprawdę u siebie - na...

Rzeszów

Szkoła przy ul. Orzeszkowej będzie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa

RZESZÓW. We wtorek w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę na rozbudowę i modernizację IX Liceum Ogólnokształcące. Zadanie wykona wyłoniona w przetargu firma Adamietz sp. z o.o. Wartość inwestycji to prawie 28 mln zł.

Rzeszów

Meleksy podwiozą odwiedzających na groby bliskich na cmentarzu Wilkowyja

RZESZÓW. Z myślą, przede wszystkim o osobach starszych, po cmentarzu komunalnym Wilkowyja będą „kursowały” bezpłatne meleksy, które podwiozą odwiedzających bliżej grobów swoich bliskich. Na razie tylko testowo i tylko w jeden dzień.

Rzeszów

Jak będą czynne Punkty Obsługi Mieszkańców w okresie świątecznym?

RZESZÓW. Jeśli zamierzacie w okresie świątecznym załatwiać jakieś sprawy urzędowe w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, znajdujących się w galeriach handlowych, sprawdźcie jak będą działać.

Rzeszów

Innowacyjny sprzęt do badań genetycznych w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc

RZESZÓW. Na wyposażeniu Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie pojawił się innowacyjny sprzęt do badań genetycznych.

Reklama