Rzeszów - Wtorek, 26.08.2025
Reklama

1 lutego rusza kwalifikacja wojskowa. Obowiązek dotyczy 15 tys. osób na Podkarpaciu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbywać się będzie kwalifikacja wojskowa. W Rzeszowie komisje lekarskie zaczną pracować od 26 lutego.

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rzeszowie przypomina, że „kwalifikacja to nie mobilizacja”.  - Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia – wyjaśnia WCR w Rzeszowie.

W tym roku, obowiązek stawienia się na komisji dotyczy: ponad 11 tys. mężczyzn urodzonych w 2005 r., ok. 3,5 tys. mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz ok. 300 kobiet. Łącznie obowiązkowi temu podlegać będzie ok. 15 tys. osób z województwa podkarpackiego.
 
Łącznie obowiązkowi temu podlegać będzie ok. 15 tys. osób.

Wszystkie osoby , które mają obowiązek stawić się na komisji wojskowej, otrzymają wezwania na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa. Wezwani, którzy w ważnych powodów nie mogą stawić się w danym dniu na komisji, powinny zgłosić ten fakt do Prezydenta miasta najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz podać przyczyny, które nie pozwalają jej na to stawiennictwo. Dla osoby takiej wyznaczony zostanie nowy termin stawiennictwa.
Reklama
Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rzeszowie będą działały następujące powiatowe komisje lekarskie:
  • w terminie od 26.02.2024 r. do 19.04.2024 r. - Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Rzeszowie z siedzibą w budynku Przychodni SP ZOZ Nr 1 przy ul. Hetmańskiej 21, obejmującą zasięgiem działania miasto Rzeszów na prawach powiatu;
  • w terminie od 14.02.2024 r. do 09.04.2024r. - Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 w Rzeszowie z siedzibą w w budynku Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Kochanowskiego 29, obejmującą zasięgiem działania powiat rzeszowski;
  •  w terminie od 26.02.2024 r. do 22.03.2024 r. - Powiatowa Komisja Lekarska w Łańcucie z siedzibą w Łańcucie w budynku Zespołu Placówek Oświatowych - Bursa Szkolna w Łańcucie przy ul. Armii Krajowej 51D, obejmującą zasięgiem działania powiat łańcucki
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Asseco Resovia kolejny raz zawiodła. Trwa „marsz” w dół tabeli

RZESZÓW. Tym razem rzeszowianie ulegli w trzech szybkich setach Cerrad Enei Czarnym w Radomiu.

Rzeszów

Wczoraj w Rzeszowie policjanci eskortowali rodzącą kobietę

RZESZÓW. Nietypowo zakończyło się zatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej wczoraj w Rzeszowie na ul. Krakowskiej.

Rzeszów

Konflikt w „szpitalu na górce” przygasa

RZESZÓW. Związki zapewniają, że wprowadzony zostanie okres symbolicznych „100 dni spokoju”.

Rzeszów

Nauka poprzez pasję - rusza V edycja konkursu web.Master Podkarpacki

Młodzież i dzieci z naszego regionu po raz kolejny będą miały okazję do rywalizacji w konkursie dla młodych programistów – web.Master Podkarpacki.

Rzeszów

Rozpoczynają się zapisy na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

RZESZÓW. Zapisy dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze letni 2020 rozpoczynają się 12 lutego.

Rzeszów

Orkan „Sabina” powieje z prędkością 120 km/h. Ostrzeżenie 3. i 2. stopnia na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Orkan, nazwany przez Niemców „Sabina”, powieje na Podkarpaciu z prędkością sięgająca nawet 120 km/h.

Rzeszów

52 studzienki kanalizacji deszczowej do wymiany. Zastąpią je włazy samopoziomujące

RZESZÓW. Ruszył przetarg dotyczący wymiany tradycyjnych studzienek na włazy samopoziomujące. 

Reklama