Rzeszów - Czwartek, 30.07.2026
Reklama

1 sierpnia w Rzeszowie zawyją syreny alarmowe

Dodano: 30.07.2026 r. / Redakcja

Syreny alarmowe, zdjęcie ilustracyjne
Syreny alarmowe, zdjęcie ilustracyjne

RZESZÓW. W sobotę 1 sierpnia 2026 roku o godzinie 17:00 w Rzeszowie rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. To moment symboliczny — właśnie o tej porze, w „godzinę W", 82 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie.

Tegoroczne uruchomienie syren połączy dwa cele. Z jednej strony będzie hołdem oddanym powstańcom, z drugiej — posłuży jako sprawdzian sprawności miejskiego systemu ostrzegania i alarmowania ludności.

„Uruchomienie syren ma na celu uczczenie 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz będzie to jednocześnie elementem ćwiczeń i sprawdzenia sprawności systemu ostrzegania i alarmowania ludności" – przekazała Beata Sander z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Mieszkańcy usłyszą sygnał ćwiczebny w postaci ciągłego dźwięku syren trwającego jedną minutę. Miejskie służby proszą, by nie traktować go jako zapowiedzi niebezpieczeństwa i nie podejmować żadnych działań ratunkowych. Alarm ma charakter wyłącznie treningowy i nie wiąże się z jakimkolwiek zagrożeniem.

Obchody 82 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Rzeszów uczci 82. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia oficjalnymi uroczystościami patriotycznymi.

Obchody rozpoczną się w południe Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja, odprawioną w intencji powstańców i pomordowanej ludności cywilnej stolicy.

Główna, oficjalna część odbędzie się o godz. 17:00 — w godzinę „W" — pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów".

W jej programie znalazły się przemówienia władz parlamentarnych i samorządowych, wspólna modlitwa, Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i kwiatów. Tę część zakończy odegranie melodii „Śpij Kolego" i Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Zwieńczeniem dnia będzie plenerowy koncert o godz. 18:00 przed Fontanną Multimedialną. Wystąpią połączone orkiestra, pięć chórów i soliści pod kierownictwem prof. Anny Marek-Kamińskiej, a koncert poprowadzi dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN.

Czytaj również

Rzeszów uczci 82. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Apel Pamięci, salwa honorowa i wspólne śpiewanie

RZESZÓW. 1 sierpnia, w 82. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie odbędą się oficjalne uroczystości patriotyczne z Apelem Pamięci...


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Radni PiS przeciwko uchwale mówiącej o zamianie działek na Nowym Mieście

RZESZÓW. Zgodnie z zapisami w księgach wieczystych, właścicielem terenów jest osoba związana ze spółką N.G. Development.

Rzeszów

Ratusz może cofnąć decyzję o odwołaniu premiery spektaklu #chybanieja. Teatr Maska pracy nie przerywa

RZESZÓW.  Dziś już wiemy, że decyzja o odwołaniu spektaklu może zostać cofnięta.

Rzeszów

Prezydentowi Rzeszowa grożono śmiercią. Tadeusz Ferenc: „ani przez sekundę nie czułem strachu”

RZESZÓW. Prokuratura przejęła list skierowany do prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Zamówił przesyłkę z marihuaną na adres jednego ze sklepów w Śródmieściu

RZESZÓW. Wstępne badanie wykazało, że jest to niemal 100 gramów marihuany.

Rzeszów

12 mln zł dla Politechniki Rzeszowskiej. Projekt zakłada m.in. rozwój technologii dla potrzeb lotnictwa

RZESZÓW. Projekt będzie realizowany z programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.

Rzeszów

Rzeszów w czołówce rankingu przeprowadzonego w 21 największych miastach Polski

RZESZÓW. Miasto zostało również najwyżej ocenione pod względem jakości edukacji.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów po porażce z Indykpolem AZS Olsztyn znacznie oddala się od fazy play-off

RZESZÓW. W meczu 22. kolejki PlusLigi zespół Asseco Resovii Rzeszów zmierzył się z Indykpolem AZS Olsztyn.

Rzeszów

Ratusz wstrzymał premierę spektaklu w Teatrze Maska. Powód: może obrażać uczucia katolików i żydów

RZESZÓW. „Dochodziły do nas sygnały, że spektakl jest za bardzo kontrowersyjny" - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Reklama