Rzeszów - Wtorek, 26.08.2025
Reklama

10 ukraińskich miast wspiera Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Rzeszów ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Kandydaturę stolicy podkarpacia wspiera już 10 miast ukraińskich, w tym sześć miast partnerskich.
 
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i Mer Lwowa Andrij Sadowy postanowili wzajemnie się wspierać  i prowadzić wspólne działania w drodze do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Rzeszów stara się o ten tytuł w 2029 roku, natomiast Lwów, mimo iż Ukraina nie jest jeszcze w Unii Europejskiej, na mocy specjalnej decyzji, jest brany pod uwagę jako Europejska Stolica Kultury w 2026 roku.

- Kierunek w jakim Rzeszów podąża w swoim wniosku, naturalnie związany jest z sytuacją geopolityczną w Europie. Wszyscy wiemy, że staliśmy się domem dla tysięcy uchodźców wojennych, ale również miastem które gości tych z całego świata, którzy angażują się w pomoc dla walczących sąsiadów z Ukrainy. Ten wymiar empatii połączony z dawaniem nadziei oraz kreślenia nowych idei staje się naszą osią projektową, swoistą ramą – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Dlatego oba miasta postanowiły zawrzeć deklarację współpracy i wzajemnego wspierania. Współpraca ta obejmie wizyty studyjne twórców kultury i organizatorów wydarzeń kulturalnych, udostępnianie i wystawiennictwo eksponatów z zasobów instytucji kultury, pozostających pod kuratelą samorządów oraz ich partnerów, prezentację działalności artystów, stworzenie programu rezydencyjnego dla artystów i wzajemną promocję przedsięwzięć z dziedziny kultury.
Reklama
Jednym z pomysłów Rzeszowa jest propozycja wspólnej prezentacji dzieł z Kolekcji Dąmbskich. Część kolekcji znajduje się w rzeszowskim Muzeum Okręgowym a druga w Lwowskiej Galerii Sztuki.
Niezwykle istotna jest również wymiana doświadczeń i współpraca obu samorządów w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, szczególnie zabytków architektury i w zakresie edukacji. Chcemy inicjować i realizować wspólne programy edukacyjne, warsztaty, prowadzić konferencje, które umożliwią rozwijanie wiedzy i umiejętności twórców i badaczy kultury.

Trzecim polem współpracy będzie rynek turystyczny. Wspólnie będziemy kreować produkty turystyczne, korzystając  dziedzictwa i atrakcji kulturalnych naszych miast, kładąc nacisk na budowanie więzi pomiędzy mieszkańcami.

Poza Lwowem poparcie dla Rzeszowa w tym zakresie przekazały inne ukraińskie miasta: Truskawiec, Konotop, Trostianiec, Tarnopol, Równe, Łuck, Czernihów, Iwano-Frankowsk i Użgorod. Sześć z nich to miasta partnerskie Rzeszowa. 

 
Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wiemy, kto wybuduje Wisłokostradę. Droga ma być gotowa w 2026 roku

RZESZÓW. Wybrano wykonawcę jednej z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie w ostatnich latach. Trasa łącząca aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą, czyli tzw. Wisłokostrada  ma być gotowa w 2026 roku.

Rzeszów

Rekordowa liczba projektów zgłoszonych do RBO

RZESZÓW. 161 propozycji zadań zgłosili mieszkańcy do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa ich weryfikacja, a głosowanie rozpocznie się 8 września.

Rzeszów

Na Zalesiu powstanie ogród botaniczny

RZESZÓW. Na wzgórzach osiedla Zalesie powstanie nowa, zielona atrakcja – ogród botaniczny. Jego pierwszym elementem będzie park dendrologiczny.

Rzeszów

Tragiczne zdarzenie w Brzezówce. Nie żyje 47-letni mężczyzna

RZESZÓW. Trwa ustalenie okoliczności śmierci 47-letniego mieszkańca powiatu rzeszowskiego. 

Rzeszów

W piątek przejazd hulajnóg przez Rzeszów. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W piątek (21.07) w Rzeszowie odbędzie się Pierwszy Międzynarodowy Zlot Hulajnóg. Hulajnogiści i hulajnogistki przejadą głównymi ulicami miasta. Miejscami mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu. Wydarzenie organizuje Rzeszowska Masa Krytyczna i...

Rzeszów

W weekend zlot foodtrucków w Rzeszowie

RZESZÓW. Kolejna edycja Street Food Festival. Przez trzy dni będziecie mogli posmakować kuchni z różnych stron świata. W programie również muzyka na żywo, zabawy dla dzieci oraz pokaz kulinarny.

Rzeszów

Przebudowa ul. Warszawskiej. Wkrótce układanie nawierzchni

RZESZÓW. Trwa przebudowa rzeszowskiego odcinka ul. Warszawskiej. W najbliższych dniach firma Strabag rozpocznie układanie warstw nowej nawierzchni. 

Reklama