Rzeszów - Wtorek, 27.05.2025
Reklama

18-latek sprzedawał rzeczy, których nie miał. Od 35 osób wyłudził łącznie 33 tys. zł

Dodano:

fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów
RZESZÓW. Na początku października, policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie, współpracując z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach, zatrzymali 18-letniego mieszkańca Rzeszowa. Mężczyzna jest podejrzany o liczne oszustwa internetowe.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Dębicy zarzucił 18-latkowi, że w okresie od 23 maja 2018 r. do 27 sierpnia 2018 r., wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, popełnił szereg przestępstw, czyniąc sobie z procederu stałe źródło dochodu.

Młody mężczyzna oferował do sprzedaży za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX oraz forum strony www.wmasg.pl przedmioty w postaci m.in. telefonów komórkowych, konsoli PS4, czy butów, którymi nie dysponował, wprowadzając tym samym nabywców w błąd, co do zamiaru wywiązania się z dostarczenia zakupionego towaru, pomimo wpłacenia kwoty na wskazane przez niego numery kont bankowych przez co wyłudził blisko 33 tys. złotych.

W toku toczącego się postępowania ustalono, że podejrzany podczas zamieszczania ogłoszeń podawał fikcyjne dane osobowe i adresowe, przyjmując wpłaty na rachunki bankowe zarejestrowane na dane tzw. „słupów”, które użyczyły mu możliwości korzystania z ich rachunków bankowych.

Niejednokrotnie w tym celu korzystał z dostępu do internetu z bezpłatnych tzw. „Hotspot-ów”, a także z sieci internetowej znajdującej się w miejscu swojego zamieszkania oraz jego najbliższej rodziny. Sprawca korzystał także z telefonów komórkowych i numerów abonenckich zarejestrowanych na swoje dane, do popełniania przestępstw wykorzystywał również numery abonenckie osób z najbliższego otoczenia, w tym członków rodziny.
Reklama
Podczas przeszukań w jego domu oraz użytkowanego przez niego samochodu ujawniono i zabezpieczono m.in. telefony komórkowe, potwierdzenia wpłat gotówki w bankach/wpłatomatach, karty SIM, pudełka po telefonach, zestawy startowe z kartami SIM oraz laptop.

Przeprowadzone 3 października 2019 roku oględziny zabezpieczonego telefonu 18-latka potwierdziły, że podejrzany oferował na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych do sprzedaży telefony komórkowe, ekspresy do kawy, konsole do gier, obuwie trekkingowe itp., a faktycznie nimi nie dysponował, w związku z czym nie mógł wywiązywać się z przyjętych na siebie zobowiązań.

Mężczyźnie przedstawiony został zarzut popełnienia oszustw na szkodę 35 osób, mieszkańców różnych części kraju. Materiał dowodowy wskazuje, że zakres ujawnionych przestępstw może nie być ostateczny. Zatrzymany przyznał się jedynie do popełnienia kilku z zarzucanych mu czynów. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Dębicy zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnienie zarzucanego czynu mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Jasionce. Zginęła 67-letnia piesza

JASIONKA. Do tragicznego wypadku doszło w piątek rano w Jasionce. Kierujący osobową kią potrącił pieszą. Pomimo reanimacji, kobieta zmarła.

Rzeszów

Ruszyły loty z Jasionki do Olsztyna

RZESZÓW. Stolica Warmii i Mazur to druga w tym sezonie nowa destynacja w ofercie podrzeszowskiego lotniska.

Rzeszów

Na Bulwarach budują nowy odcinek ścieżki biegowej

RZESZÓW. Zostanie on połączony z już istniejącą ścieżką tworząc pętlę o długości ponad kilometra.

Rzeszów

Wracają pokazy Fontanny Multimedialnej [HARMONOGRAM]

​RZESZÓW. W najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy pokaz specjalny. Widzowie zobaczą nowy program.

Rzeszów

Atrakcje na Wakacje. Blisko 500 wydarzeń w Rzeszowie

RZESZÓW. Pierwsze z nich wystartują jeszcze w czerwcu.

Rzeszów

Do Rzeszowa zawitał pomnik Jana III Sobieskiego

RZESZÓW. "Wędrujący" monument stoi w Parku Jedności Polonii z Macierzą i pozostanie tam do drugiej połowy lipca.

Rzeszów

Rzeszów w gronie 100 europejskich miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych

RZESZÓW. W ramach projektu miasto otrzyma wsparcie finansowane na działania ekologiczne.

Reklama