Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

18 osób zmarło na legionellozę. Nowe dane rzeszowskiego sanepidu

Dodano: 31.08.2023 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
PODKARPACIE. PSSE w Rzeszowie opublikowała najnowsze dane dotyczące zakażenia bakterią legionella pneumophila. Potwierdzono dwa nowe przypadki i kolejne ofiary śmiertelne.

Od początku wystąpienia ogniska, tj. od 17 sierpnia, chorobę legionistów potwierdzono u 157 pacjentów hospitalizowanych na terenie województwa podkarpackiego. Najwięcej przypadków wykryto w Rzeszowie (105 osób) oraz w powiecie rzeszowskim (36 osób).

Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem legionellą w pozostałych powiatach, przedstawia się następująco:
  • w powiecie ropczycko-sędziszowskim -3 pacjentów
  • w powiecie dębickim - 4 pacjentów
  • w powiecie jasielskim - 1 pacjent
  • w powiecie łańcuckim- 2 pacjentów
  • w powiecie przeworskim- 1 pacjent
  • w powiecie przemyskim- 1 pacjent
  • w powiecie kolbuszowskim - 1 pacjent
  • w powiecie niżańskim -1 pacjent
  • w powiecie stalowowolskim- 1 pacjent
  • w woj. lubelskim, powiecie opolskim- 1 pacjent

Dziś sanepid poinformował o dwóch kolejnych, potwierdzonych przypadkach zakażenia bakterią legionella neumophila, które wykryto u pacjentów przyjętych do szpitala w dniach 20.08 i 29.08.2023 r.
Reklama

Do tej pory w wyniku zakażenia bakterią zmarło 18 osób (9 kobiet i 9 mężczyzn w przedziale wiekowym 53 – 89 lat). U wszystkich występowały choroby współistniejące.

Zdaniem Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, znajdujemy się w fazie wygaszania ogniska bakterii legionella. - Bieżące dane epidemiologiczne na ten moment wskazują jedynie pojedyncze, nowe przypadki potwierdzonych zakażeń związanych z ogniskiem, czyli mamy do czynienia z wygaszaniem ogniska – czytamy w komunikacie z 31 sierpnia 2023 r.



 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Mini-park na os. Pobitno otrzymał nazwę „Bielefeld”

RZESZÓW. „Ogród kieszonkowy Bielefeld” – tak oficjalnie nazywa się teraz mini park przy ul. Kurpiowskiej na rzeszowskim osiedlu Pobitno.

Pola Nadziei

Zasadzą żonkile, aby pomóc podopiecznym Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. Już po raz piąty Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci bierze udział ogólnopolskiej inicjatywie „Pola Nadziei”. Inauguracja tegorocznej akcji odbędzie się 9 października w Parku Papieskim.

Rzeszów

Policjanci rozpoczęli pracę w nowym komisariacie na osiedlu Kotuli

RZESZÓW. Kilkanaście dni trwały prace związane z przeniesieniem się policjantów i pracowników cywilnych do nowego budynku Komisariatu Policji II w Rzeszowie przy ulicy Wołyńskiej 1.

Rzeszów

Przebudowywany odcinek ul. Załęskiej ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu

RZESZÓW. Postępują prace przy przebudowie 700-metrowego fragmentu ul. Załęskiej w Rzeszowie. Inwestycja o wartości 6,2 mln zł ma być gotowa pod koniec października br.

Rzeszów

Obchody XXIV Dnia Papieskiego w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego odbędą się pod hasłem "Ewangelia starości i cierpienia". Rozpoczną się 6 października. Zwieńczeniem obchodów będzie piknik rodzinny "Wioska Papieski", który zaplanowano na niedzielę, 13 października przy kościele...

Rzeszów

Rewitalizacja parku na osiedlu Słocina. Jest umowa na dofinansowanie inwestycji

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę dotyczącą dofinansowania projektu pn. "Parki miejskie mają znaczenie - nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie". 2,5 mln zł z dotacji przeznaczone zostanie...

Rzeszów

Postęp prac na budowie drogi, która połączy dwa rzeszowskie osiedla [ZDJĘCIA]

Realizowany obecnie I etap obejmuje przedłużenie odcinka ul. Wołyńskiej o długości ok. 0,5 km oraz budowę ul. Słoneczny Stok o długości ok. 0,3 km.

Reklama