Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

34 płody ludzkie w Lutoryżu. Policja zakończyła czynności, areszt dla podejrzanej

Dodano: 15.06.2026 r. / Redakcja

Szokujące odkrycie w Lutoryżu. Policyjne czynności na miejscu / fot. KMP w Rzeszowie
Szokujące odkrycie w Lutoryżu. Policyjne czynności na miejscu / fot. KMP w Rzeszowie

LUTORYŻ. Zakończyła się trwająca kilka dni operacja policji w Lutoryżu pod Rzeszowem, gdzie podczas prac ziemnych natrafiono na szczątki płodów ludzkich oraz odpady medyczne. W działania zaangażowanych było łącznie kilkuset funkcjonariuszy, a teren posesji sprawdzono m.in. z udziałem psów tropiących i georadaru. Decyzja o zakończeniu prac zapadła w sobotę wieczorem. Magdalena H., której prokuratura przedstawiła zarzuty, została tymczasowo aresztowana na trzy miesiące.

Wszystko zaczęło się w środę po południu, gdy operator koparki podczas prac ziemnych na jednej z posesji w Lutoryżu wydobył z ziemi odpady medyczne oraz szczątki płodów ludzkich.

Od tego momentu na miejscu prowadzone były intensywne czynności procesowe. Każdego dnia kilkudziesięciu funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Oddziału Prewencji oraz Laboratorium Kryminalistycznego, pod nadzorem prokuratora Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, prowadziło oględziny. Każdą partię gleby trzeba było dokładnie sprawdzić i przesiać, aby nie przeoczyć ani nie zniszczyć śladów. Pracujący przez całą dobę policjanci zabezpieczali również teren przed dostępem osób postronnych. Podczas działań funkcjonariuszy wspomagali właściciele działki, na której doszło do odkrycia, sąsiedzi i okoliczni mieszkańcy, m.in. udostępniając miejsca parkingowe i swoje podjazdy.

W sobotę do akcji włączyli się przewodnicy z psami z rzeszowskiego oddziału Związku Kynologicznego. Jak podkreśla policja, nie było to łatwe zadanie. Gleba była przesiąknięta zapachem tkanek i wymieszana z drobnymi odłamkami szkła laboratoryjnego. Na polecenie prokuratora do sprawdzenia podłoża użyto także georadaru. Po analizie jego odczytów zapadła decyzja o zaprzestaniu dalszych poszukiwań. 

Ostatecznie w sobotę wieczorem czynności w Lutoryżu zakończono, a posesję zwrócono do dyspozycji właścicieli.

Skala znaleziska okazała się znacznie większa, niż wskazywały pierwsze ustalenia. Na terenie posesji ujawniono łącznie 34 płody ludzkie bądź ich fragmenty.

Reklama

Trzy miesiące aresztu

57-letnią Magdalenę H. zatrzymano 12 czerwca w Zamościu. Dzień później, 13 czerwca 2026 roku, Sąd Rejonowy w Rzeszowie zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanej tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, do 10 września 2026 roku. Tym samym sąd w całości uwzględnił wniosek Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Magdalenie H. prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstw z art. 262 § 1 k.k., czyli zbezczeszczenia zwłok, art. 183 § 1 k.k., dotyczącego nieodpowiedniego postępowania z odpadami, oraz art. 183 § 5a k.k., dotyczącego porzucenia odpadów niebezpiecznych w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania, w zw. z art. 11 § 2 k.k. i art. 12 § 1 k.k.

Kobieta nie była dotychczas karana. Za zarzucane jej czyny grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Jak wskazała prokuratura, sąd uznał, że spełnione zostały zarówno ogólne przesłanki do zastosowania aresztu, czyli konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, jak i przesłanki szczególne: realna groźba surowej kary oraz obawa matactwa.

Źródło: KMP w Rzeszowie, Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W niedzielę ulicami Rzeszowa przejedzie kilkuset rowerzystów. Możliwe utrudnienia

RZESZÓW. W niedzielę, 16 czerwca 2024 odbędzie się finał akcji "Rowerowy Maj" 2024. Z tej okazji ulicami Rzeszowa przejedzie kilkuset rowerzystów. Trasa przejazdu przebiegać będzie głównymi ulicami miasta. Przejazd zabezpieczać będą policjanci.

Połączenie al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego

Ruszyły prace na budowie ważnej drogi w Rzeszowie

RZESZÓW. Rozpoczęły się prace związane z budowę drogi, która będzie stanowić przedłużenie al. Krzyżanowskiego do ul. Wieniawskiego. Wartą ponad 43 mln zł inwestycję, realizuje firma Eurovia. Nową trasą pojedziemy w styczniu 2026...

Nowa, premierowa ekspozycja

Gigantyczna wystawa budowli z klocków LEGO przyjedzie do Rzeszowa

RZESZÓW. 1000 m2 powierzchni, 70 niesamowitych, premierowych makiet, setki modeli, a wszystko zbudowane z blisko 5 000 000 klocków - już wkrótce w Rzeszowie będzie można zobaczyć największą w Europie wystawę budowli...

Rzeszów

Rekordowy maj w Jasionce. Prawie 100 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W ostatnim czasie port lotniczy Rzeszów-Jasionka przyzwyczaił nas już do bicia kolejnych rekordów. Nowy padł w maju. W poprzednim miesiącu podrzeszowskie lotnisko obsłużyło ponad 96 tysięcy pasażerów. Jest to wynik aż...

Rzeszów

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej zakończy się wcześniej niż planowano [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Już w sierpniu ma zakończyć się przebudowa rzeszowskiego deptaka – ul. Grunwaldzkiej. Pierwotnie miał być to koniec września. Prace są już zaawansowane.

Rzeszów

MPWiK Rzeszów zakupiło pierwszego „elektryka”

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zakupiło swój pierwszy w pełni elektryczny samochód marki Citroen e-Berlingo Van. Pojazd już wkrótce wyjedzie na ulice Rzeszowa.

Rzeszów

Nowa atrakcja w parku na osiedlu Kmity. Powstanie strefa relaksu

RZESZÓW. W parku na osiedlu Kmity będzie więcej atrakcji. Jeszcze w tym roku powstanie tam strefa relaksu. Doposażony zostanie również tamtejszy plac zabaw. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Miał prawie 2,7 promila i pojechał na stację po piwo. Ujęli go świadkowie

RZESZÓW. 60-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, mając prawie 2,7 promila alkoholu w organizmie, zdecydował się wsiąść za kierownicę i pojechać po piwo na stację benzynową.

Reklama