Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

34 płody ludzkie w Lutoryżu. Policja zakończyła czynności, areszt dla podejrzanej

Dodano: 15.06.2026 r. / Redakcja

Szokujące odkrycie w Lutoryżu. Policyjne czynności na miejscu / fot. KMP w Rzeszowie
Szokujące odkrycie w Lutoryżu. Policyjne czynności na miejscu / fot. KMP w Rzeszowie

LUTORYŻ. Zakończyła się trwająca kilka dni operacja policji w Lutoryżu pod Rzeszowem, gdzie podczas prac ziemnych natrafiono na szczątki płodów ludzkich oraz odpady medyczne. W działania zaangażowanych było łącznie kilkuset funkcjonariuszy, a teren posesji sprawdzono m.in. z udziałem psów tropiących i georadaru. Decyzja o zakończeniu prac zapadła w sobotę wieczorem. Magdalena H., której prokuratura przedstawiła zarzuty, została tymczasowo aresztowana na trzy miesiące.

Wszystko zaczęło się w środę po południu, gdy operator koparki podczas prac ziemnych na jednej z posesji w Lutoryżu wydobył z ziemi odpady medyczne oraz szczątki płodów ludzkich.

Od tego momentu na miejscu prowadzone były intensywne czynności procesowe. Każdego dnia kilkudziesięciu funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Oddziału Prewencji oraz Laboratorium Kryminalistycznego, pod nadzorem prokuratora Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, prowadziło oględziny. Każdą partię gleby trzeba było dokładnie sprawdzić i przesiać, aby nie przeoczyć ani nie zniszczyć śladów. Pracujący przez całą dobę policjanci zabezpieczali również teren przed dostępem osób postronnych. Podczas działań funkcjonariuszy wspomagali właściciele działki, na której doszło do odkrycia, sąsiedzi i okoliczni mieszkańcy, m.in. udostępniając miejsca parkingowe i swoje podjazdy.

W sobotę do akcji włączyli się przewodnicy z psami z rzeszowskiego oddziału Związku Kynologicznego. Jak podkreśla policja, nie było to łatwe zadanie. Gleba była przesiąknięta zapachem tkanek i wymieszana z drobnymi odłamkami szkła laboratoryjnego. Na polecenie prokuratora do sprawdzenia podłoża użyto także georadaru. Po analizie jego odczytów zapadła decyzja o zaprzestaniu dalszych poszukiwań. 

Ostatecznie w sobotę wieczorem czynności w Lutoryżu zakończono, a posesję zwrócono do dyspozycji właścicieli.

Skala znaleziska okazała się znacznie większa, niż wskazywały pierwsze ustalenia. Na terenie posesji ujawniono łącznie 34 płody ludzkie bądź ich fragmenty.

Reklama

Trzy miesiące aresztu

57-letnią Magdalenę H. zatrzymano 12 czerwca w Zamościu. Dzień później, 13 czerwca 2026 roku, Sąd Rejonowy w Rzeszowie zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanej tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, do 10 września 2026 roku. Tym samym sąd w całości uwzględnił wniosek Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Magdalenie H. prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstw z art. 262 § 1 k.k., czyli zbezczeszczenia zwłok, art. 183 § 1 k.k., dotyczącego nieodpowiedniego postępowania z odpadami, oraz art. 183 § 5a k.k., dotyczącego porzucenia odpadów niebezpiecznych w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania, w zw. z art. 11 § 2 k.k. i art. 12 § 1 k.k.

Kobieta nie była dotychczas karana. Za zarzucane jej czyny grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Jak wskazała prokuratura, sąd uznał, że spełnione zostały zarówno ogólne przesłanki do zastosowania aresztu, czyli konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, jak i przesłanki szczególne: realna groźba surowej kary oraz obawa matactwa.

Źródło: KMP w Rzeszowie, Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W czwartek utrudnienia na ul. Wierzbowej. Będą układać nową nawierzchnię

RZESZÓW. Przez cały czwartek, na ul. Wierzbowej w Rzeszowie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Drogowcy będą układać nową nawierzchnię asfaltową.

Rzeszów

Nowy punkt szczepień przeciwko Covid-19 w Rzeszowie

RZESZÓW. W przychodni Nasz Gabinet przy ul. Rejtana 20, otwarto kolejny punkt szczepień przeciwko COVID-19. Zlokalizowany jest on na IV piętrze placówki.

Rzeszów

W Rzeszowie powstaje mural upamiętniający Tomasza Stańko

RZESZÓW. Dziś przy ul. Hetmańskiej ruszają prace nad muralem upamiętniającym Tomasza Stańko. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 2022 rok – w 80-tą rocznicę urodzin artysty.

Rzeszów

Za parkowanie w centrum miasta zapłacimy znacznie więcej. Radni przyjęli projekt zmian

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji rzeszowscy radni poparli projekt uchwały zwiększającej miejskie opłaty parkingowe. Pierwsza godzina parkowania w centrum ma kosztować 4 zł. Zmiany wejdą w życie od nowego roku.

Rzeszów

Od 20 grudnia mniej kursów autobusów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 20 grudnia do 9 stycznia część autobusów komunikacji miejskiej w Rzeszowie będzie kursować w ograniczonym zakresie.

Rzeszów

Cztery kolejne rzeszowskie ulice będą oświetlone. Na wniosek mieszkańców

RZESZÓW. Nowe latarnie staną wzdłuż ulic Findysza, Sowińskiego, Myśliwskiej i Strzyżowskiej. Oświetlenie ma być gotowe w przyszłym roku.

Rzeszów

Integracyjny plac zabaw przy Lisiej Górze już gotowy

RZESZÓW. Dostępny jest już nowy integracyjny plac zabaw, który powstał w sąsiedztwie Lisiej Góry. Koszt inwestycji o powierzchni ponad 700 m² to prawie 500 tysięcy zł.

Rzeszów

Budżet Rzeszowa na 2022 rok przyjęty jednomyślnie

RZESZÓW. Bez głosu sprzeciwu został dziś uchwalony przyszłoroczny budżet Rzeszowa opiewający na 1,76 mld zł. Głosowanie odbyło się podczas specjalnej sesji rady miasta.

Reklama