Rzeszów - Środa, 24.06.2026
Reklama

39-letni Karol z Podkarpacia walczy o powrót do życia. Rodzina prosi o pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji

Dodano: 18.06.2026 r. / Redakcja

39-letni Karol z Podkarpacia walczy o powrót do życia. Rodzina prosi o pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji / fot. Materiały prywatne rodziny
39-letni Karol z Podkarpacia walczy o powrót do życia. Rodzina prosi o pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji / fot. Materiały prywatne rodziny

PODKARPACIE. Jeszcze kilka miesięcy temu Karol był pełnym energii 39-latkiem — pasjonatem wędkarstwa, człowiekiem, który bezinteresownie pomagał innym. Dziś uczy się wszystkiego od nowa, jak małe dziecko. Po serii dramatycznych powikłań jego jedyną realną szansą na powrót do sprawności jest kosztowna neurorehabilitacja, na którą rodziny nie stać. Bliscy zwracają się o pomoc do ludzi dobrej woli.

Cztery dni śpiączki i lawina powikłań

Wszystko zaczęło się 30 stycznia. Karol stracił przytomność w domu i upadł, uderzając głową o podłogę. W szpitalu lekarze stwierdzili obrzęk mózgu. Przez cztery dni mężczyzna pozostawał w śpiączce.

Po wybudzeniu potrafił jedynie poruszać oczami — bez logicznego kontaktu z otoczeniem. Na tym jednak trudności się nie skończyły. W trakcie hospitalizacji doszło u niego do zachłystowego zapalenia płuc, a towarzyszące mu niedotlenienie uszkodziło kolejne, kluczowe obszary mózgu.

Gdy udało się opanować zapalenie płuc, pojawiło się następne zagrożenie życia — sepsa. Ciężki stan jeszcze bardziej obciążył układ nerwowy i pogłębił uszkodzenia.

„W lutym był bez jakiegokolwiek kontaktu"

Po trzech miesiącach walki o życie Karol mierzy się z konsekwencjami, które odebrały mu mowę, zdolność samodzielnego jedzenia, poruszania się i swobodnego kontaktu z rodziną.

— W lutym tego roku był „roślinką", bez jakiegokolwiek kontaktu. Obecnie, dzięki ogromnej woli życia, potrafi usiąść w szpitalnym łóżku, rozpoznaje rodzinę, ale wciąż ma ograniczony kontakt logiczny — nie potrafi wykonać prostego polecenia, na przykład podnieść ręki — opowiada Beata, żona Karola.

Reklama

Mężczyzna wymaga stałej opieki i żywienia przez PEG (przezskórną gastrostomię). Lekarze nie mają wątpliwości: jedyną drogą, by mózg mógł odbudować uszkodzenia i odzyskać utracone funkcje, jest intensywna, specjalistyczna neurorehabilitacja.

Kosztowna neurorehabilitacja

Szansą na w miarę normalne życie jest turnus neurorehabilitacji w prywatnym ośrodku. Koszt to około 25 tysięcy złotych miesięcznie — kwota, której rodzina nie jest w stanie udźwignąć samodzielnie.

— My jako rodzina nie jesteśmy w stanie sami zawalczyć o jego zdrowie i opłacić takiej rehabilitacji. Tylko pomoc ludzi dobrej woli pozwoli mu wrócić do sprawności. Bez tego jego aktywne do tej pory życie zmieni się w leżenie w łóżku do końca dni — mówi Beata.

Jak pomóc

Każda wpłata i każde udostępnienie zbiórki przybliża Karola do rozpoczęcia leczenia i przejścia tej długiej, trudnej drogi po sprawność.

LINK DO WSPARCIA ZBIÓRKI

— Dziękujemy za każdą wpłatę, każde udostępnienie zbiórki i każdą pomoc, która umożliwi Karolowi leczenie — przekazuje rodzina.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Oko na Miasto. Ostatni w tym sezonie spacer miejski z przewodnikiem

„Pobitno - wieś, miejsce bitwy, rzeszowskie osiedle” – pod takim tytułem odbędzie się ostatnia w tym roku przechadzka po Rzeszowie z przewodnikiem. Po wschodniej części miasta oprowadzał będzie Adam Napiórkowski.

Rzeszów

Na osiedlu Kotuli powstanie nowa przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku, mieszkańcy osiedla Kotuli zyskają przestrzeń, w której będą mogli wypocząć w otoczeniu zielni. Już wkrótce w rejonie ul. Bydgoskiej powstanie park kieszonkowy. Zielona inwestycja będzie realizowana w...

Rzeszów

Ruszyły prace przy rewitalizacji parku na Słocinie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zdemontowane urządzenia zabawowe na placu zabaw, przygotowane palety z kostką brukową – w parku na rzeszowskim osiedlu Słocina rozpoczęły się prace rewitalizacyjne. Koszt inwestycji realizowanej w formule „zaprojektuj i wybuduj” to...

Rzeszów

15-piętrowy biurowiec na ul. Geodetów w Rzeszowie zostanie zmodernizowany

RZESZÓW. 15-piętrowy budynek biurowo-administracyjny przy ul. Geodetów 1 zostanie zmodernizowany. Inwestycję za ponad 26 mln zł zrealizuje firma Erbud. Umowa została już podpisana.

Rzeszów

Trzy osoby ranne w wypadku na al. Witosa

RZESZÓW. Wczoraj w godzinach przedpołudniowych na al. Witosa w Rzeszowie doszło do zderzenie czterech pojazdów. W zdarzenie ucierpiały trzy osoby. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi.

Rzeszów

Powstają nowe chodniki w ścisłym centrum Rzeszowa [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwają prace związane z przebudową chodników przy ul. Matejki i Słowackiego. Inwestycję realizuje ta sama firma, która przeprowadziła remont ul. Grunwaldzkiej – OBO Polska.

Rzeszów

W 2025 roku pojedziemy wodorowymi autobusami MPK?

RZESZÓW. W piątek podpisano umowę na dofinansowanie zakupu 20 zeroemisyjnych autobusów napędzanych wodorem. Środki w wysokości 70 mln zł pochodzą z KPO.

Reklama