Reklama

Aktualności Rzeszów

Akty oskarżenia dla trzech osób związanych z Podkarpackim Związkiem Piłki Nożnej

Dodano: 01.04.2019

Akty oskarżenia dla trzech osób związanych z Podkarpackim Związkiem Piłki Nożnej  - Aktualności Rzeszów

fot. Pixabay

RZESZÓW. W dniu 29 marca 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie Wydział II ds. Przestępczości Gospodarczej skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko Kazimierzowi G, Markowi H. i Zenonowi K. związany z niegospodarnością w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej.

Z dokonanych ustaleń wynika, że wyniku porozumienia pomiędzy ówczesnym prezesem Stowarzyszenia Podkarpacki Związek Piłki Nożnej, a zarządem reprezentowanym przez wiceprezesów, bez racjonalnego uzasadnienia, zawarto w tajemnicy przed Zarządem, bez zgody tego organu w formie stosownej uchwały, prawnie nieważną umowę o pracę z dnia 5 marca 2012 roku zwaną kontaktem managerskim z rażąco niekorzystnymi warunkami, nieekwiwalentnymi do rodzaju pracy i wysokości wynagrodzenia (wynagrodzenie 4 800 złotych, następnie aneksowane do kwoty 7250 złotych), narażającymi na bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 500 000 złotych.

W umowie wprowadzono klauzulę, iż w razie jej wypowiedzenia przez Podkarpacki Związek Piłki Nożnej, bez względu na uzasadnienie, w/w związek zobowiązany będzie do wypłaty całej należnej kwoty z tytułu podpisania umowy łącznie z zapisaną karą w kwocie 500 000 złotych. Kontraktowi nadano klauzulę poufności w okresie jego obowiązywania – pod rygorem w razie ujawnienia opinii publicznej – wypłaty kary finansowej w wysokości 500 000 złotych. Dotyczyło to również sytuacji wcześniejszego wypowiedzenia umowy, niezależnie od przyczyny.
Natomiast w przypadku podania warunków umowy do publicznej wiadomości w okresie do trzech lat po wygaśnięciu kontraktu, Podkarpacki Związek Piłki Nożnej miał ponieść karę w wymiarze 300 000 złotych. Zaznaczenia wymaga, że kontrakt managerski miał obowiązywać jeszcze pół roku po zakończeniu kadencji Prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, zabezpieczając dodatkowo interesy majątkowe Kazimierza G.. W następstwie funkcjonowania nieważnego kontraktu Kazimierz G. otrzymał kwotę ponad 300 000 złotych.REKLAMA

Zarzut aktu oskarżenia obejmuje również niegospodarność poprzez wzajemne zawieranie szeregu umów zlecenia oraz o dzieło przez wskazanego prezesa i wiceprezesów pozorujących konieczność wykonania czynności celem stworzenia formalnych podstaw do wyprowadzenia powierzonych im środków pieniężnych z Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

W trakcie śledztwa ujawniono, obok kontraktu managerskiego, również fakt zawarcia w tajemnicy przed Zarządem drugiej umowy o pracę z Prezesem Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, z udziałem tych samych osób. Na mocy tej umowy z dnia 18 czerwca 2009 roku Kazimierz G. miał zajmować stanowisko Dyrektora Generalnego Związku.

W związku z dokonanymi ustaleniami zarzucono wymienionym, że działając wspólnie i w porozumieniu, z góry powziętym zamiarem, niedopełniając swoich obowiązków i nadużywając udzielonych uprawnień, czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa źródło stałego dochodu, narazili w następstwie zawartego kontraktu managerskiego reprezentowany Podkarpacki Związek Piłki Nożnej na bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 500 000 złotych, a także doprowadzili do wyrządzenia takiej szkody na łączną sumę ponad 600 000 złotych, a nadto ukrywając przed Zarządem zawarte umowy o prace, którymi nie mieli prawa wyłącznie rozporządzać zrealizowali znamiona czynu z art. 276 kk.
 
Kazimierz G., Marek H. oraz Zenon K. nie przyznali się do zarzucanych czynów i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Wobec wymienionych osób stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze,  w odniesieniu do Kazimierza G. dozór Policji, Zenona K. zakazu opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu oraz dozór Policji, a Marka H. zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenie majątkowe. Sprawcom grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Uważajmy na oszustów. Stosują m.in. metodę "na tarczę antykryzysową" - Aktualności Rzeszów

Uważajmy na oszustów. Stosują m.in. metodę "na tarczę antykryzysową"

RZESZÓW, POLSKA. Ministerstwo finansów informuje o nowych sposobach oszustwa. Dotyczą one metody „na tarczę antykryzysow...

Radni "za" poszerzeniem Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Radni "za" poszerzeniem Rzeszowa

RZESZÓW.  Na pierwszej „wirtualnej” sesji Rady Miasta, rajcy Rzeszowa opowiedzieli się za przyłączaniem podrzeszowsk...

Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku mieszkańców Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. W związku z obowiązującymi od 25 marca ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się, rzeszowscy policjanci kontrolują prze...

W weekend zmiana czasu na letni. Jak pojadą linie nocne?  - Aktualności Rzeszów

W weekend zmiana czasu na letni. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 28 na 29 marca 2020r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobus&oa...

Targowisko przy ul. Dworaka będzie zamknięte - Aktualności Rzeszów

Targowisko przy ul. Dworaka będzie zamknięte

RZESZÓW. W związku z nowymi obostrzeniami rządu w związku z pandemią koronawirusa zdecydowano, że targowisko miejsce będzie niec...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem