Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

Autobus bez kierowcy już w przyszłym roku? Ratusz bada temat

Dodano: 12.07.2019 r.

RZESZÓW. Zastępca prezydenta odwiedził Lyon, gdzie funkcjonują w przestrzeni miejskiej autobusy autonomiczne. ”Wnioski są pozytywne, to jest w naszym zasięgu” – wyjaśniał Marek Ustrobiński. Pojazdy miały by przewozić pasażerów na linii Dworzec Lokalny - Dworzec Kolejowy.

Miasto innowacji w poszukiwaniu nowości dotarło do Lyonu, gdzie już od jakiegoś czasu autobusy autonomiczne funkcjonują i mają się dobrze. Celem wizyty był niejako rekonesans, a wnioski jakie płyną z wizyty zapowiada kolejny ciekawy projekt, jaki zostanie wdrożony w przestrzeni miejskiej Rzeszowa.

„Wizyta dotyczyła autobusów autonomicznych, które w Lyonie funkcjonują od kilku lat. Są to pojazdy 16-osobowe. Są to pojazdy elektryczne, autonomiczne, bez kierowcy, które przewożą pasażerów na stałej 1,5 km trasie” – stwierdza Marek Ustrobiński w rozmowie.

Wiemy również, że system mógłby być wdrożony już w przyszłym roku, a autobus zostałby uruchomiony na wahadle od Dworca Lokalnego do Dworca Kolejowego przejeżdżając m.in. przez ulicę Asnyka, Jabłońskiego oraz Grottgera. Nie wykluczone, że zatrzymywałby się jeszcze w okolicach domu handlowego Pionier, jednak jak słyszymy w Ratuszu „Jeszcze ustalimy szczegóły”.

Koszt jednego takiego autobusu, który może poruszać się bez kierowcy wraz z niezbędnym do obsługi systemem kosztuje około 4 mln zł. Póki co przed wdrożeniem ww. projektu w życie oddzielają miasto przepisy prawne. Chodzi m.in. o uchwałę Prawa o ruchu drogowym oraz o elektromobilności. W grę wchodzi również pozwolenie Policji.
Reklama

Rzeszów problemami prawnymi nie pozostaje w walce samotnie, towarzyszy mu Politechnika Warszawska, która – jak informuje Marek Ustrobiński – „zajmuje się sprawami dopuszczenia takich pojazdów do ruchu w Polsce”.

„Dowiedzieliśmy się, że tego typu systemy funkcjonują w 18 państwach, m.in. w Chinach, Korei, Stanach Zjednoczonych oraz Francji. Bylibyśmy pierwszym krajem w Europie środkowo-wschodniej, który taki system wprowadzi. Wyniki są pozytywne. To jest w naszym zasięgu” – dodaje zastępca prezydenta.

Dodatkowo dowiadujemy się, że aktualnie miasto rozważa zlecenie opracowania tego projektu przez firmę zewnętrzną. Ta trasie systemu najprawdopodobniej nie będzie żadnych czujników. Cały system umieszczony zostanie wewnątrz pojazdu. Co ważne, wprowadzenie na ulice miasta takiego autobusu wiąże się z niedawną umową odnośnie sieci 5G jaką podpisało miasto
 


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ceny za wywóz odpadów wzrosną od 1 marca. Mieszkańcy muszą złożyć nową deklarację

RZESZÓW. Mieszkańcy są zobowiązani do złożenia nowej deklaracji.

Rzeszów

Linie 0A i 0B z cięciami kursów

RZESZÓW. Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji: „To całkowite zaprzepaszczenie tego wszystkiego co udało się pozytywnie zmienić w rzeszowskiej komunikacji miejskiej w ostatnich latach”.

Rzeszów

Bez niespodzianek w meczu z Vervą Warszawa

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów przegrali w hali Podpromie z liderem tabeli, Vervą Warszawa ORLEN Paliwa 1:3.

Rzeszów

Rada Miasta Rzeszowa przeciwko parkingowi na ul. Ciepłowniczej. Będzie apel do wojewody

RZESZÓW. Radni apelują do wojewody podkarpackiego o unieważnienie uchwały Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Rzeszów

WSIiZ stawia na ekologię. Z własnym kubkiem kawa i herbata taniej

Z własnym kubkiem studenci kupią taniej kawę i herbatę w punktach gastronomicznych uczelni, natomiast uczniowie ALO w zamian za stare firanki, otrzymają bezpłatnie ekoworeczek na zakupy.  

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie rowerzysty pod Rzeszowem

Do wypadku doszło wczoraj przed godz. 19:00 w Pogwizdowie Starym w powiecie rzeszowskim.

Rzeszów

Opłaty za parkowanie w mieście wzrosną od maja

RZESZÓW. Zatwierdono nowe opłaty oraz dwie nowe podstrefy.

Rzeszów

Nowa siedziba Sądu Okręgowego przy ul. Borowej?

RZESZÓW. Radni miasta sceptycznie podeszli do tego tematu.

Reklama