Rzeszów - Sobota, 17.05.2025
Reklama

Autobus wodorowy na ulicach Rzeszowa. Trwają testy

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W Rzeszowie trwają testy autobusu wodorowego marki Autosan. Jeśli przebiegną pomyślnie, miasto planuje zakupić 20 pojazdów z takim napędem.
 
Od dziś do 10 stycznia pasażerowie rzeszowskiej komunikacji miejskiej mają okazję podróżować nowym autobusem Autosan 12LFH zasilanym wodorem. Autobus jeździ testowo po trasie „koła”.
 
- Chcemy, aby Rzeszów był miastem neutralnym klimatycznie do 2030 roku i zielonym energetycznie. Jednym z najważniejszych obszarów, który podlegać będzie transformacji jest system transportu. Przed nami wyzwanie w postaci kontynuacji wymiany taboru. W ostatnich latach przechodziliśmy na transport o napędzie gazowym a teraz przed nami krok – autobusy wodorowe - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas prezentacji pojazdu, która odbyła się na Dworcu Lokalnym.

Jeśli testy wyprodukowanego w Sanoku autobusu przebiegną pomyślnie, miasto zamierza zakupić 20 takich pojazdów, o ile uda się uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Reklama
​- Miasto jest przygotowane do zakupu tego typu ekologicznych, zeroemisyjnych pojazdów. Jeśli tylko pojawią się środki z Unii Europejskiej to na początek będziemy chcieli kupić 20 autobusów wodorowych - zapowiedział prezydent Rzeszowa.
 
Autobus SANCITY 12LFH jest całkowicie bezemisyjny, a jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest woda lub para wodna. Może zabrać na pokład 85 pasażerów. Pojazd o długości 12 metrów został zaprojektowany na bazie autobusu z napędem elektrycznym. Autobus wyposażony jest w silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki gazu H2.
 
Rzeszowski tabor autobusowy liczy obecnie 223 pojazdy, z czego 117 zasilanych jest gazem ziemnym, a 10 prądem.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wypadek w Niechobrzu. Samochód potrącił opiekunkę, która szła z grupą dzieci

RZESZÓW. W Niechobrzu, 19-letni kierowca potrącił opiekunkę, która szła z dziećmi. Ranną kobietę przetransportowano do szpitala. Dzieciom nic poważnego się nie stało.

Rzeszów

Dodatek osłonowy. Można składać wnioski

RZESZÓW. MOPS w Rzeszowie rozpoczął przyjmowanie wniosków o tzw. dodatek osłonowy. Można go otrzymać na pokrycie części wydatków ponoszonych na energię oraz żywność.

Rzeszów

Rozpoczęła się jedna z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie w 2022 r.

RZESZÓW. Ruszyły prace prze przebudowie skrzyżowania al. Wyzwolenia z al. Okulickiego. 

Rzeszów

Dotacje na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Wkrótce rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Wnioski o udzielenie dotacji na dofinansowanie kosztów, związanych z demontażem wyrobów zawierających azbest, można składać od 10 do 31 stycznia 2022 roku.

Rzeszów

Wybrano zarząd Społecznej Rady Sportu w Rzeszowie

RZESZÓW. We wtorek, 4 stycznia wybrano zarząd Społecznej Rady Sportu. Na jej czele stanie Mirosław Wierzbicki, lekkoatleta i organizator imprez biegowych.

Rzeszów

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. Ruszyły połączenia z Rzeszowa do Kolbuszowej

RZESZÓW. 3 stycznia br. zainaugurowano połączenia kolejowe na trasie Rzeszów – Kolbuszowa w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Rudnej Małej. Kierowca osobówki zderzył się z sarną

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj na drodze krajowej nr 9 w Rudnej Małej. Kierowca volvo nie przeżył zderzenia z sarną, którą wcześniej potrącił funkcjonariusz ITD.

Rzeszów

Szpital "na górce" wznawia porody rodzinne

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 przy ul. Lwowskiej od 1 stycznia 2022 r. przywraca porody rodzinne. 

Reklama