Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

Biskup rzeszowski odwołał dyspensę od uczestnictwa w mszach

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Od najbliższej soboty, 6 czerwca 2020 r. na terytorium diecezji rzeszowskiej przestaje obowiązywać dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszach św. w niedziele i święta.
 
W ramach czwartego etapu znoszenia ograniczeń wprowadzonych przez rząd z powodu koronawirusa, od 30 maja przestał obowiązywać limit osób w kościele. W związku z tym 27 maja 2020 r. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zachęcił biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach św. Dekretem z 30 maja 2020 r. bp Jan Wątroba odwołał obowiązującą w diecezji rzeszowskiej dyspensę.
 
Biskup rzeszowski przypomniał również, że obowiązkowi uczestnictwa w mszach nie podlegają wierni, których usprawiedliwia poważna przyczyna natury fizycznej lub moralnej.
 
„Zgodnie z wykładnią Katechizmu Kościoła Katolickiego obowiązkowi temu nie podlegają wierni, których usprawiedliwia poważna przyczyna natury fizycznej i moralnej (np. choroba, pielęgnacja niemowląt itp.) albo otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza.” – czytamy w dekrecie biskupa rzeszowskiego.
 
Nadal jednak w kościołach wierni muszą zasłaniać usta i nos.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Za kilka dni rusza głosowanie na projekty Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.

RZESZÓW. 30 sierpnia 2019 r. rozpocznie się głosowanie na projekty do realizacji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r. 

Rzeszów

Czy w Rzeszowie powstanie centrum tenisowe? W Ratuszu trwają rozmowy

RZESZÓW. W Ratuszu trwają rozmowy odnośnie stworzenia centrum tenisowego.

Rzeszów

Koduj z Gigantami! Piąta edycja darmowych warsztatów programowania dla dzieci i młodzieży

Młodsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił poznając programy takie jak Scratch, Kodu czy AppInventor...

Rzeszów

Wprowadzenie opłat na parkingu lotniska w Jasionce od 21 sierpnia br.

RZESZÓW. Łączna ilość miejsc parkingowych wyniesie 857.

Rzeszów

30 sierpnia rusza sprzedaż karnetów na mecze Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. W tym momencie ruszy I etap rezerwacji. Drugi, otwarty wystartuje 27 września.

Rzeszów

3 mln zł powędrowało do szpitala MSWiA W Rzeszowie

RZESZÓW. Umowę zawarto 14 sierpnia w szpitalu MSWiA w Rzeszowie.

Reklama