Rzeszów - Czwartek, 18.06.2026
Reklama

Blisko 95 tys. pasażerów w maju na lotnisku w Jasionce

Dodano: 15.06.2026 r. / Redakcja

Lotnisko w Jasionce - fot. Adobe Stock
Lotnisko w Jasionce - fot. Adobe Stock

RZESZÓW. Mimo niesprzyjających uwarunkowań rynkowych port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył w maju 2026 roku 94 820 pasażerów i zrealizował 1 163 operacje lotnicze. Od początku roku z podrzeszowskiego lotniskaskorzystało 388 514 podróżnych — to o 10% mniej niż rok wcześniej.

W ubiegłym miesiącu szczególnie dobrze wypadli najwięksi przewoźnicy. Ryanair obsłużył 44 134 pasażerów (wzrost o 3,8%), a PLL LOT — 22 954 podróżnych (wzrost o 6%). Wśród najpopularniejszych kierunków regularnych znalazły się Warszawa, Londyn-Stansted, Londyn-Luton, Bristol i Zadar, a w ruchu czarterowym dominowały Antalya, Heraklion, Rodos, Hurghada oraz Marsa Alam.

Globalne czynniki, lokalne skutki

Branża lotnicza należy do najbardziej wrażliwych na zmiany w światowej gospodarce i geopolityce. Konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie, gwałtowny wzrost cen paliwa lotniczego oraz zmiany w siatkach połączeń sprawiły, że część touroperatorów i przewoźników przesunęła fragment sezonu czarterowego na późniejszy termin. Jak podkreśla port, decyzje te zapadały po stronie organizatorów ruchu turystycznego i linii lotniczych, a nie samego lotniska, i nie oznaczają spadku atrakcyjności regionu.

Reklama

Zawieszone rejsy do Frankfurtu

Dodatkowym czynnikiem jest decyzja Grupy Lufthansa o zakończeniu działalności spółki zależnej Lufthansa CityLine. W związku z nagłą restrukturyzacją i uziemieniem floty połączenia między Jasionką a Frankfurtem zostały od kwietnia czasowo zawieszone w systemach rezerwacyjnych — co najmniej do przyszłego roku. Dla rzeszowskiego portu oznacza to utratę około 80 tys. pasażerów do końca roku. Władze lotniska zapowiadają, że pozostają w stałym kontakcie z Grupą Lufthansa i zabiegają o powrót niemieckiego przewoźnika.

„Jako władze lotniska trzymamy rękę na pulsie i z najwyższą uwagą śledzimy wydarzenia zachodzące na rynku lotniczym oraz u kluczowych dla nas przewoźników. Wiemy, jak istotne dla naszego regionu są połączenia do dużych europejskich hubów oraz atrakcyjnych destynacji wakacyjnych. Mogę zapewnić, że nasz zespół nieustannie pracuje nad tym, aby niezależny od nas proces zawirowań rynkowych był jak najmniej odczuwalny dla pasażerów” - mówi Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Jak podkreśla port, mimo czasowego wyhamowania wskaźników fundamenty rozwoju lotniska pozostają stabilne, a popyt na podróże lotnicze wciąż jest wysoki.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

UR o petycji w sprawie eksperymentów na zwierzętach: „ma niewiele wspólnego z rzeczywistością”

RZESZÓW. Zwierzęta, na których przeprowadzane będą eksperymenty nie mogą odczuwać stresu.

Rzeszów

Waldemar Szumny trzecim wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Podczas IV sesji Rady Miasta zdecydowała się na wybór trzeciego wiceprzewodniczącego rady. Został nim radny Prawa i Sprawiedliwości, Waldemar Szumny.

Rzeszów

10 autobusów elektrycznych lada dzień wyjedzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Autobusy będa obsługiwać linie 0A i 0B.

Rzeszów

Palił marihuanę prowadząc samochód. Na ul. Rejtana mężczyznę zauważył policjant

RZESZÓW. Do tej nietypowej interwencji doszło w poniedziałek ok. godz. 12.30.

Rzeszów

Chcą przenieść Dzwon Niepodległości na Plac Farny

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, radni Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali wniosek jaki na ich ręce złożył Związek Strzelecki "Strzelec".

Rzeszów

Zatrzymano kuriera, który okradał zamówione przez siebie przesyłki

RZESZÓW. Z przesyłek wyjmował zegarki, a przesyłkę, po przepakowaniu, zwracał jako nieodebraną.

Rzeszów

Prof. Shimon Redlich doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. Shimon Redlich, to izraelski historyk i publicysta. Urodził się w Brzeżanach.

Rzeszów

Alarm bombowy w biurze PSL w Rzeszowie. Ewakuowano 191 osób

RZESZÓW. Do biura PSL, przy ul. Ofiar Getta wysłano email z informacją o bombie w budynku. Ewakuowano 191 osób.

Reklama