Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Budowa kładki nad Strugiem w Rzeszowie. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA]

Dodano: 16.04.2026 r. / Redakcja

Budowa kładki na osiedlu Drabinianka / fot. RESinet.pl
Budowa kładki na osiedlu Drabinianka / fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Strug w Rzeszowie, która połączy ul. Jachowicza z ul. Koło. Inwestycja ma poprawić komunikację pieszą i rowerową w tej części miasta oraz wpisać się w rozwój zrównoważonej mobilności.

Budowa kładki nad rzeką Strug to pomysł mieszkańców osiedla Drabinianka. Miastu udało się zdobyć zewnętrzne dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Kładka ułatwi m.in. dojście do szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego, a także do terenów rekreacyjnych Arkadia i otwartego niedawno nowego żłobka „Zielone Skrzaty”.

Wykonano prace przygotowawcze

Dotychczas zrealizowano szereg robót przygotowawczych. Obejmowały one m.in. odhumusowanie terenu w miejscu planowanej kładki oraz dróg dojazdowych. Przeprowadzono także prace rozbiórkowe, polegające na usunięciu elementów kolidujących z inwestycją, takich jak fragmenty nawierzchni i drobna infrastruktura. Równolegle wykonano wycinkę drzew i krzewów w obszarze objętym budową.

Powstają nasypy i infrastruktura techniczna

Wykonano dolne warstwy nasypów pod projektowane drogi dojazdowe. - Prace te stanowiły podstawę do dalszej realizacji robót konstrukcyjnych i drogowych związanych z budową kładki oraz układu komunikacyjnego – informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Przebudowano również część infrastruktury technicznej, która kolidowała z planowaną inwestycją. Jednocześnie wykonawca przygotowuje dojazdy technologiczne i platformy robocze, które umożliwią prowadzenie kolejnych prac.

Kolejny etap: fundamenty i umocnienie rzeki

Reklama

W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie prac związanych z umocnieniem koryta rzeki Strug, m.in. poprzez montaż stalowych grodzic. Następnie wykonane zostanie posadowienie kładki na palach fundamentowych.

Jak informuje MZD w Rzeszowie, część prac będzie prowadzona w czasie planowanych wyłączeń napowietrznej linii energetycznej, która koliduje z inwestycją.

Jak będzie wyglądać kładka?

Kładka pieszo-rowerowa na osiedlu Drabinianka będzie miała długość blisko 37 metrów i 3 metry szerokości użytkowej, co umożliwi dwukierunkowy ruch pieszy i rowerowy. Konstrukcja będzie miała formę zespoloną – stalowe dźwigary blachownicowe z żelbetowym pomostem.

W ramach inwestycji powstaną również drogi dojazdowe oraz ścieżki pieszo-rowerowe. Droga od strony ul. Jachowicza do kładki będzie miała ponad 185 metrów długości, a ścieżka pieszo-rowerowa – ponad 150 metrów.

Wykonawca i finansowanie

Za realizację inwestycji odpowiada firma Strabag Sp. z o.o. Wartość zadania wynosi ponad 3,6 mln zł. Prace mają zakończyć się jesienią 2027 roku.

Budowa kładki została dofinansowana z projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie ROF”, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rekordowy finał WOŚP w Rzeszowie. Jeden wolontariusz zebrał 10 tys. zł

RZESZÓW. Wyjątkowo hojni byli w tym roku Rzeszowianie podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do kartonowych puszek wrzucili ponad 357 tys. zł. A to jeszcze nie jest ostateczna kwota. Do tego...

Rzeszów

Więcej pieniędzy w budżecie Rzeszowa na sport dzieci i młodzieży

RZESZÓW. O milion zł, na wniosek prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, zwiększono w budżecie miasta kwotę pieniędzy na organizację zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.

Rzeszów

KMP w Rzeszowie: "Tegoroczny finał WOŚP przebiegł spokojnie"

RZESZÓW. 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeszedł do historii. Rzeszowscy policjanci dbali o bezpieczeństwo wolontariuszy oraz o porządek publiczny. Tegoroczny finał WOŚP w Rzeszowie przebiegł spokojnie. Funkcjonariusze nie odnotowali żadnych incydentów...

Rzeszów

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Rzeszowski Rynek zapełnił się dziś tysiącami czerwonych serduszek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

WOŚP 2024. Ponad 200 wolontariuszy wyjdzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Ponad dwustu wolontariuszy z trzech rzeszowskich sztabów będzie kwestować na ulicach Rzeszowa (i nie tylko) już w najbliższą niedzielę, podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

Zaatakował przechodnia w centrum Rzeszowa i złamał mu nogę. Został zatrzymany i usłyszał zarzut

RZESZÓW. Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który zaatakował przypadkowego przechodnia w centrum Rzeszowa. Pokrzywdzony, na skutek kopnięcia, doznał poważnego złamania nogi. 45-letni napastnik został zatrzymany i usłyszał zarzut.

Rzeszów

32. Finał WOŚP w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Tegoroczny Finał WOŚP w Rzeszowie rozpocznie barwny korowód wolontariuszy, który wyruszy na rzeszowski Rynek spod okrągłej kładki na ul. Piłsudskiego, która od lutego 2023 roku nosi nazwę „Kładka im. Wielkiej Orkiestry...

Rzeszów

Miasto szuka chętnych do organizacji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Rzeszowie

RZESZÓW. Korowody, koncert na Rynku, gry, zabawy i nie tylko - tak ma wyglądać tegoroczny „Dzień Osób z Niepełnosprawnościami” w Rzeszowie. Miasto szuka stowarzyszeń, które chciałyby zorganizować takie wydarzenie. Na wszystko zapisane...

Reklama