Rzeszów - Środa, 06.05.2026
Reklama

Budowa kładki nad Strugiem w Rzeszowie. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA]

Dodano: 16.04.2026 r. / Redakcja

Budowa kładki na osiedlu Drabinianka / fot. RESinet.pl
Budowa kładki na osiedlu Drabinianka / fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Strug w Rzeszowie, która połączy ul. Jachowicza z ul. Koło. Inwestycja ma poprawić komunikację pieszą i rowerową w tej części miasta oraz wpisać się w rozwój zrównoważonej mobilności.

Budowa kładki nad rzeką Strug to pomysł mieszkańców osiedla Drabinianka. Miastu udało się zdobyć zewnętrzne dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Kładka ułatwi m.in. dojście do szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego, a także do terenów rekreacyjnych Arkadia i otwartego niedawno nowego żłobka „Zielone Skrzaty”.

Wykonano prace przygotowawcze

Dotychczas zrealizowano szereg robót przygotowawczych. Obejmowały one m.in. odhumusowanie terenu w miejscu planowanej kładki oraz dróg dojazdowych. Przeprowadzono także prace rozbiórkowe, polegające na usunięciu elementów kolidujących z inwestycją, takich jak fragmenty nawierzchni i drobna infrastruktura. Równolegle wykonano wycinkę drzew i krzewów w obszarze objętym budową.

Powstają nasypy i infrastruktura techniczna

Wykonano dolne warstwy nasypów pod projektowane drogi dojazdowe. - Prace te stanowiły podstawę do dalszej realizacji robót konstrukcyjnych i drogowych związanych z budową kładki oraz układu komunikacyjnego – informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Przebudowano również część infrastruktury technicznej, która kolidowała z planowaną inwestycją. Jednocześnie wykonawca przygotowuje dojazdy technologiczne i platformy robocze, które umożliwią prowadzenie kolejnych prac.

Kolejny etap: fundamenty i umocnienie rzeki

Reklama

W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie prac związanych z umocnieniem koryta rzeki Strug, m.in. poprzez montaż stalowych grodzic. Następnie wykonane zostanie posadowienie kładki na palach fundamentowych.

Jak informuje MZD w Rzeszowie, część prac będzie prowadzona w czasie planowanych wyłączeń napowietrznej linii energetycznej, która koliduje z inwestycją.

Jak będzie wyglądać kładka?

Kładka pieszo-rowerowa na osiedlu Drabinianka będzie miała długość blisko 37 metrów i 3 metry szerokości użytkowej, co umożliwi dwukierunkowy ruch pieszy i rowerowy. Konstrukcja będzie miała formę zespoloną – stalowe dźwigary blachownicowe z żelbetowym pomostem.

W ramach inwestycji powstaną również drogi dojazdowe oraz ścieżki pieszo-rowerowe. Droga od strony ul. Jachowicza do kładki będzie miała ponad 185 metrów długości, a ścieżka pieszo-rowerowa – ponad 150 metrów.

Wykonawca i finansowanie

Za realizację inwestycji odpowiada firma Strabag Sp. z o.o. Wartość zadania wynosi ponad 3,6 mln zł. Prace mają zakończyć się jesienią 2027 roku.

Budowa kładki została dofinansowana z projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie ROF”, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Straż Miejska kontrolowała dym z domowych kominów przy pomocy drona

RZESZÓW. Od osiedli Zalesie i Przybyszówka zaczęły się kontrole dymu wydobywającego się z domowych kominów. Straż Miejska używa do tego drona. W czterech miejscach mogło dojść do nadużyć.

Rzeszów

W niedzielę kolejna akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. W niedzielę 5 grudnia Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Centrum Medycznym LUX MED, przeprowadzi na terenie urzędu kolejną akcję szczepień ochronnych przeciw COVID-19. 

Rzeszów

Miejskie drzewa będą badane tomografem

RZESZÓW. Prezydent Fijołek zdecydował o zakupie tomografu dźwiękowego do badania drzew z terenu Rzeszowa. Dzięki urządzeniu łatwiej będzie zadbać o stan najcenniejszych z nich.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc honorowym obywatelem miasta

RZESZÓW. Niemal jednogłośnie rzeszowscy radni przyznali Tadeuszowi Ferencowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Przeciwni byli jedynie dwaj radni PiS.

Rzeszów

W czwartek otwarcie nowego mostu na Przyrwie. Będzie mniej utrudnień na os. 1000-lecia

RZESZÓW. Już w ten czwartek otwarty dla ruchu zostanie nowy most na Przyrwie, w ciągu ulicy Siemieńskiego. Nowa przeprawa została poszerzona do trzech pasów ruchu.

Rzeszów

"Rzeszów przeciwko przemocy". Miasto włącza się w ogólnopolską akcję

RZESZÓW. W Rzeszowie ruszyła akcja „Rzeszów przeciwko przemocy”. W jej ramach zaplanowano szereg działań, mających na celu pomoc ofiarom przemocy i wyczulenie mieszkańców na ten problem.

Rzeszów

Duża operacja budowlana na ul. Batorego. "Jest to drugie w historii Rzeszowa tak duże tego typu przedsięwzięcie"

RZESZÓW. 16 betoniarek brało udział w betonowaniu płyty dennej wiaduktu w ciągu ul. Batorego.

Rzeszów

Sto operacji z udziałem robota da Vinci w KSW nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie odbyła się właśnie 100. operacja wykonana przy pomocy robota da Vinci, wykorzystywanego przy zabiegach na raka prostaty.

Reklama