Rzeszów - Czwartek, 27.08.2026
Reklama

Budowa kładki nad Strugiem w Rzeszowie. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA]

Dodano: 16.04.2026 r. / Redakcja

Budowa kładki na osiedlu Drabinianka / fot. RESinet.pl
Budowa kładki na osiedlu Drabinianka / fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Strug w Rzeszowie, która połączy ul. Jachowicza z ul. Koło. Inwestycja ma poprawić komunikację pieszą i rowerową w tej części miasta oraz wpisać się w rozwój zrównoważonej mobilności.

Budowa kładki nad rzeką Strug to pomysł mieszkańców osiedla Drabinianka. Miastu udało się zdobyć zewnętrzne dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Kładka ułatwi m.in. dojście do szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego, a także do terenów rekreacyjnych Arkadia i otwartego niedawno nowego żłobka „Zielone Skrzaty”.

Wykonano prace przygotowawcze

Dotychczas zrealizowano szereg robót przygotowawczych. Obejmowały one m.in. odhumusowanie terenu w miejscu planowanej kładki oraz dróg dojazdowych. Przeprowadzono także prace rozbiórkowe, polegające na usunięciu elementów kolidujących z inwestycją, takich jak fragmenty nawierzchni i drobna infrastruktura. Równolegle wykonano wycinkę drzew i krzewów w obszarze objętym budową.

Powstają nasypy i infrastruktura techniczna

Wykonano dolne warstwy nasypów pod projektowane drogi dojazdowe. - Prace te stanowiły podstawę do dalszej realizacji robót konstrukcyjnych i drogowych związanych z budową kładki oraz układu komunikacyjnego – informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Przebudowano również część infrastruktury technicznej, która kolidowała z planowaną inwestycją. Jednocześnie wykonawca przygotowuje dojazdy technologiczne i platformy robocze, które umożliwią prowadzenie kolejnych prac.

Kolejny etap: fundamenty i umocnienie rzeki

Reklama

W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie prac związanych z umocnieniem koryta rzeki Strug, m.in. poprzez montaż stalowych grodzic. Następnie wykonane zostanie posadowienie kładki na palach fundamentowych.

Jak informuje MZD w Rzeszowie, część prac będzie prowadzona w czasie planowanych wyłączeń napowietrznej linii energetycznej, która koliduje z inwestycją.

Jak będzie wyglądać kładka?

Kładka pieszo-rowerowa na osiedlu Drabinianka będzie miała długość blisko 37 metrów i 3 metry szerokości użytkowej, co umożliwi dwukierunkowy ruch pieszy i rowerowy. Konstrukcja będzie miała formę zespoloną – stalowe dźwigary blachownicowe z żelbetowym pomostem.

W ramach inwestycji powstaną również drogi dojazdowe oraz ścieżki pieszo-rowerowe. Droga od strony ul. Jachowicza do kładki będzie miała ponad 185 metrów długości, a ścieżka pieszo-rowerowa – ponad 150 metrów.

Wykonawca i finansowanie

Za realizację inwestycji odpowiada firma Strabag Sp. z o.o. Wartość zadania wynosi ponad 3,6 mln zł. Prace mają zakończyć się jesienią 2027 roku.

Budowa kładki została dofinansowana z projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie ROF”, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Świąteczny Autobus na ulicach Rzeszowa. Sprawdź styczniowy rozkład jazdy

RZESZÓW. Jeszcze do połowy stycznia po ulicach Rzeszowa będzie kursował udekorowany świątecznie autobus komunikacji miejskiej. Możecie go spotkać na różnych liniach. Szczegółowy rozkład jazdy na najbliższe tygodnie znajdziecie poniżej.

Rzeszów

Wypadek na ul. Warszawskiej. Suzuki wbiło się w elewację budynku, 2 osoby w szpitalu

RZESZÓW. 51-letni kierowca Suzuki, z niewiadomych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w elewację budynku, a następnie potrącił idące chodnikiem kobiety. Obydwie poszkodowane trafiły do szpitala.

Rzeszów

Od 1 stycznia zmiany w rozkładzie jazdy dwóch linii MPK

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianie w rozkładach jazdy dwóch linii autobusowych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie świąteczno-noworocznym. Sprawdź, jak będą kursowały autobusy

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przedstawił rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej w okresie Świąt oraz Nowego Roku. W Wigilię kursy miejskich autobusów realizowane będą w ograniczonym zakresie.

Rzeszów

Otwarto nową drogę łączącą ulice Krzyżanowskiego i Wieniawskiego [ZDJĘCIA, FILM]

RZESZÓW. Zakończyła się budowa ważnej drogi w południowo-wschodniej części miasta. Dzisiaj odbyło się oficjalne otwarcie łącznika ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Postępują prace na budowie strategicznej inwestycji na lotnisku w Jasionce [ZDJĘCIA]

RZESZÓW/JASIONKA. W Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka trwają prace związane z realizacją II etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz infrastruktury towarzyszącej. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2026 roku. - Prowadzone prace nie...

Rzeszów

Zakończono montaż betonowej obudowy tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica

RZESZÓW. Kolejny ważny etap budowy ponad 2-kilometrowego tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica został zakończony. Wykonawca inwestycji zamontował ostatni betonowy segment wewnętrznej obudowy tunelu.

Rzeszów

Uwaga mieszkańcy. Zmiany terminów odbioru śmieci w Rzeszowie

RZESZÓW. W związku ze zbliżającym się okresem świątecznym oraz noworocznym, zmianie ulegnie harmonogram odbioru odpadów komunalnych. Jeśli nie chcesz, aby śmieci zalegały Ci w domu, sprawdź w jakie dni odbędzie się zbiórka.

Reklama