Rzeszów - Piątek, 19.09.2025
Reklama

Chcą przenieść Dzwon Niepodległości na Plac Farny

Dodano: 30.01.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, radni Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali wniosek jaki na ich ręce złożył Związek Strzelecki Strzelec, dotyczący ulokowania Dzwonu Niepodległości na placu Farnym. Tadeusz Ferenc: „myślę, że taka propozycja powinna wyjść od marszałka”.

Fakt ustanowienia przez Samorząd Województwa Podkarpackiego rok 2019, rokiem płk. Leopolda Lisa-Kuli ściśle wiąże się z propozycją jaką radni otrzymali od Związku Strzeleckiego „Strzelec” i zaprezentowali podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, gdyż zdaniem radnego Marcina Fijołka mógłby być oficjalnie zaprezentowany w dniu jego urodzin.

„Propozycja „Strzelca” wiąże się z możliwością wybudowania czegoś w rodzaju łuku niepodległości” – mówił Marcin Fijołek, szef klubu PiS. Czego dokładnie dotyczy pomysł? Chodzi o przeniesienie Dzwonu Niepodległości, który aktualnie znajduje się pod Urzędem Marszałkowskim, na plac Farny i stworzenie jakiejś określonej przestrzeni dla niego.
Reklama
„Dzwon poprawi atrakcyjność przestrzeni miasta w rejonie placu Farnego” – dodaje Fijołek.

Jak na ten pomysł zareagował Tadeusz Ferenc? W zasadzie przychylnie, choć zaznaczył, że tego typu inicjatywa powinna wyjść od marszałka: „Myślę, że ta propozycja powinna wyjść od marszałka. Jeżeli będzie taka propozycja, to ja się chętnie zgodzę, tym bardziej, że mam nadzieję uderzyć w ten dzwon” – mówił Tadeusz Ferenc.

Warto przypomnieć, że Dzwon Niepodległości powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Po raz pierwszy wybrzmiał 11 listopada właśnie na placu Farnym z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowa metoda podpisywania dokumentów w ZUS-ie

RZESZÓW, PODKARPACIE. ZUS udostępnił na Platformie Usług Elektronicznych nową metodę podpisywania dokumentów jakim jest podpis osobisty.

Rzeszów

Bójka pseudokibiców przy Millenium Hall

RZESZÓW. Policji nie udało się nikogo zatrzymać.

Rzeszów

Zarząd województwa odpowiada władzom miasta ws. parkingu przy ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. Sprawa najpewniej znajdzie swój finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów ma nowego trenera

RZESZÓW. Trener Zanini pracę w rzeszowskim klubie rozpocznie we wtorek.

Rzeszów

Rusza sprzedaż biletów semestralnych dla studentów

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego rozpoczyna sprzedaż biletów semestralnych dla studentów.

Rzeszów

Asseco Resovia kolejny raz zawiodła. Trwa „marsz” w dół tabeli

RZESZÓW. Tym razem rzeszowianie ulegli w trzech szybkich setach Cerrad Enei Czarnym w Radomiu.

Rzeszów

Wczoraj w Rzeszowie policjanci eskortowali rodzącą kobietę

RZESZÓW. Nietypowo zakończyło się zatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej wczoraj w Rzeszowie na ul. Krakowskiej.

Rzeszów

Konflikt w „szpitalu na górce” przygasa

RZESZÓW. Związki zapewniają, że wprowadzony zostanie okres symbolicznych „100 dni spokoju”.

Reklama