Rzeszów - Piątek, 09.05.2025
Reklama

Chcą przenieść Dzwon Niepodległości na Plac Farny

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, radni Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali wniosek jaki na ich ręce złożył Związek Strzelecki Strzelec, dotyczący ulokowania Dzwonu Niepodległości na placu Farnym. Tadeusz Ferenc: „myślę, że taka propozycja powinna wyjść od marszałka”.

Fakt ustanowienia przez Samorząd Województwa Podkarpackiego rok 2019, rokiem płk. Leopolda Lisa-Kuli ściśle wiąże się z propozycją jaką radni otrzymali od Związku Strzeleckiego „Strzelec” i zaprezentowali podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, gdyż zdaniem radnego Marcina Fijołka mógłby być oficjalnie zaprezentowany w dniu jego urodzin.

„Propozycja „Strzelca” wiąże się z możliwością wybudowania czegoś w rodzaju łuku niepodległości” – mówił Marcin Fijołek, szef klubu PiS. Czego dokładnie dotyczy pomysł? Chodzi o przeniesienie Dzwonu Niepodległości, który aktualnie znajduje się pod Urzędem Marszałkowskim, na plac Farny i stworzenie jakiejś określonej przestrzeni dla niego.
Reklama
„Dzwon poprawi atrakcyjność przestrzeni miasta w rejonie placu Farnego” – dodaje Fijołek.

Jak na ten pomysł zareagował Tadeusz Ferenc? W zasadzie przychylnie, choć zaznaczył, że tego typu inicjatywa powinna wyjść od marszałka: „Myślę, że ta propozycja powinna wyjść od marszałka. Jeżeli będzie taka propozycja, to ja się chętnie zgodzę, tym bardziej, że mam nadzieję uderzyć w ten dzwon” – mówił Tadeusz Ferenc.

Warto przypomnieć, że Dzwon Niepodległości powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Po raz pierwszy wybrzmiał 11 listopada właśnie na placu Farnym z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska pomoże, w jednej ze szkół średnich, w tworzeniu klas z branży lotniczej

RZESZÓW. Umowę podpisali prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej i Adam Krzysztoń, starosta powiatu łańcuckiego.

Rzeszów

UR o petycji w sprawie eksperymentów na zwierzętach: „ma niewiele wspólnego z rzeczywistością”

RZESZÓW. Zwierzęta, na których przeprowadzane będą eksperymenty nie mogą odczuwać stresu.

Rzeszów

Waldemar Szumny trzecim wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Podczas IV sesji Rady Miasta zdecydowała się na wybór trzeciego wiceprzewodniczącego rady. Został nim radny Prawa i Sprawiedliwości, Waldemar Szumny.

Rzeszów

10 autobusów elektrycznych lada dzień wyjedzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Autobusy będa obsługiwać linie 0A i 0B.

Rzeszów

Palił marihuanę prowadząc samochód. Na ul. Rejtana mężczyznę zauważył policjant

RZESZÓW. Do tej nietypowej interwencji doszło w poniedziałek ok. godz. 12.30.

Rzeszów

Zatrzymano kuriera, który okradał zamówione przez siebie przesyłki

RZESZÓW. Z przesyłek wyjmował zegarki, a przesyłkę, po przepakowaniu, zwracał jako nieodebraną.

Rzeszów

Prof. Shimon Redlich doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. Shimon Redlich, to izraelski historyk i publicysta. Urodził się w Brzeżanach.

Reklama