Rzeszów - Środa, 15.07.2026
Reklama

Cztery nowe firmy w Aeropolis. Wśród nich startup budujący baterie na 80 lat

Dodano: 28.05.2026 r. / Redakcja

Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny / fot. RARR
Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny / fot. RARR

JASIONKA. Cztery kolejne przedsiębiorstwa rozpoczęły działalność w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce. Tym samym w parku działa już 51 firm z całego świata, zatrudniających łącznie ponad 7 tysięcy osób.

Majowi „debiutanci" — Starlynx Aero, Saweh, Lex Logistics oraz The Batteries — zaprezentowali swoją działalność podczas Aeropolis Open Day. To wydarzenie skierowane do startupów, przedsiębiorców i przedstawicieli biznesu, a także wszystkich zainteresowanych rozwojem innowacji i podkarpackiego ekosystemu startupowego.

Najmłodszą firmą w parku jest Starlynx Aero — lotniczy startup, który działalność rozpoczął dopiero w marcu tego roku i zatrudnia około 20 osób na całym świecie. Przedsiębiorstwo dostarcza liniom lotniczym certyfikowane komponenty i rozwiązania posprzedażowe, specjalizując się w częściach do samolotów z rodziny Airbus A320, Boeing 737, ATR i Embraer.
Jak przyznał Marcin Rosochacki, dyrektor operacyjny Starlynx Aero, firma rozważała ulokowanie siedziby w Dubaju, ostatecznie jednak postawiła na Rzeszów. Zdecydował lokalny patriotyzm — stąd pochodzi dyrektor generalny spółki, Kamil Ziaja. Wśród atutów stolicy Podkarpacia przedstawiciel firmy wymieniał infrastrukturę, bliskość lotniska i dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Stolica Podkarpacia ma same zalety i tylko jedną wadę, Anglikowi trudno wymówić Rzeszów — żartował.

Swoje miejsce w Jasionce znalazła także rodzinna firma Saweh, specjalizująca się w produkcji kontraktowej precyzyjnych komponentów metodą ubytkową, w szczególności w obróbce 5-osiowej. Przedsiębiorstwo dostarcza matryce i formy, specjalistyczne oprzyrządowanie oraz elementy maszyn, realizując zamówienia mało- i średnioseryjne. Jak opisywała Ewelina Krysztofińska, członek zarządu spółki, firma dysponuje dwoma centrami obróbczymi — Hermle C12 i DMG Mori DMU40 evo — i współpracuje z klientami z branż medycznej, lotniczej oraz narzędziowej.

Reklama

Z parkiem związała się również Lex Logistics, realizująca krytyczne i pilne transporty lotnicze oraz drogowe. To jedyna firma w Polsce będąca głównym agentem sprzedażowym linii lotniczej SkyTaxi, która dysponuje trzema samolotami Boeing 767, co pozwala dostarczyć niemal każdy ładunek w dowolne miejsce na świecie.

Łukasz Boczar, odpowiedzialny w firmie za obsługę klientów i rozwój sprzedaży, podkreślał, że Lex Logistics posiada własne zespoły handlingowe na lotniskach w Rzeszowie, Wrocławiu i Katowicach. Skalę działań zobrazował przykładem: jedna z realizacji dotyczyła groźby zatrzymania linii produkcyjnej w niemieckiej branży automotive z powodu braku komponentów elektronicznych, gdzie koszt przestoju sięgał około 45 tysięcy euro za godzinę. W ciągu kilku godzin firma zorganizowała transport części od polskiego podwykonawcy kurierem pokładowym w samolocie rejsowym.

Swoje laboratorium otworzyła w Jasionce także spółka The Batteries, założona przez grupę inżynierów, którzy wcześniej projektowali niestandardowe urządzenia do produkcji próżniowej m.in. dla Apple, Samsunga i Sharpa. Zespół tworzą specjaliści z ponad 20-letnim doświadczeniem w technologii cienkowarstwowej, chemii i fizyce powierzchni oraz komercjalizacji technologii.

Firma pracuje nad bateriami półprzewodnikowymi, zbudowanymi wyłącznie z ciał stałych, bez ciekłych elektrolitów. Jak tłumaczył dyrektor generalny Jacek Królik, najbardziej zaawansowana konstrukcja spółki działa w temperaturze od minus 40 do 150 stopni Celsjusza, można ją rozładować do zera, a po naładowaniu wciąż działa. Bateria ma wytrzymywać do 30 tysięcy cykli ładowania — przy ładowaniu raz dziennie oznaczałoby to nawet 80 lat użytkowania. - Dobrze byłoby mieć taką baterię, która po 45 latach nadal działa. I my chcemy ją zrobić — mówił Królik, przywołując koncepcję 100-letniej baterii Elona Muska.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

"Dzień Seniora" z rzeszowskim oddziałem ZUS. Porady, wykłady, prelekcje i inne atrakcje

RZESZÓW. W najbliższy piątek, 11 października w Centrum Innowacji Miejskich – URBAN LAB, przy ul. 3 Maja 13 w Rzeszowie odbędzie się rzeszowska edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej przesz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wydarzenie...

Rzeszów

Jasionka znów z rekordem - ponad 127 tys. pasażerów we wrześniu. Wkrótce rusza nowe połączenie

RZESZÓW/JASIONKA. - To najlepszy dziewiąty miesiąc roku w historii lotniska, z wynikiem wyższym o 11 procent od ubiegłorocznego (115 tys.) – informuje Waldemar Mazgaj, rzecznik prasowy lotniska.

Rzeszów

Rewitalizacja części Parku Sybiraków. Będzie m.in. nowy plac zabaw i więcej zieleni

RZESZÓW. Umowa z wykonawcą została już podpisana. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Powstaje Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Jakie są jego założenia?

RZESZÓW. W związku z rekomendacjami wypracowanymi podczas Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego przyspieszają prace nad SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). Jest to dokument strategiczny, dotyczący zagadnień związanych z szerokorozumianym transportem i mobilnością w...

Rzeszów

Koszykarze Resovii część meczów zagrają w hali Podpromie

RZESZÓW. Hala sportowa na Podpromiu została wyposażona m.in. w nową podłogę i kosze najazdowe.

Rzeszów

Pędził prawie 190 km/h drogą ekspresową S19. Policja wlepiła mu wysoki mandat

RZESZÓW. 4 tys. zł mandatu i 14 punktów karnych – taką karę nałożono na 49-letniego kierowcę volkswagena touran, który jechał ekspresówką z prędkością prawie 190 km/h.

Rzeszów

W Rzeszowie rozpoczęły się jesienne nasadzenia. Przybędzie ponad 1000 drzew

RZESZÓW. Do końca listopada w stolicy Podkarpacia posadzonych zostanie 1055 drzew, ponad 3200 krzewów oraz ponad 860 sztuk bylin. Pojawią się przy kilku rzeszowskich ulicach oraz na terenach zielonych.

Reklama