Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Defibrylatory AED znalazły się w rzeszowskiej przestrzeni miejskiej

Dodano: 03.02.2020 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Defibrylator AED znajdziemy na przystanku autobusowym MPK Piłsudskiego 03 oraz w autobusie komunikacji miejskiej o numerze taborowym 100.

W ramach projektu #dajemyserce  na przystanku autobusowym MPK Piłsudskiego  03 został zamontowany pierwszy na Podkarpaciu defibrylator AED. Kolejny, dostępny jest w autobusie o numerze taborowym 100. Inicjatywa jest częścią projektu Fundacji „Medyk dla Zdrowia”, realizowanego i współfinansowanego przez Wydział Zdrowia UM Rzeszowa we współpracy z MPK Rzeszów oraz ZTM.

„Miejsca, w których zamontowane zostały defibrylatory nie są przypadkowe. Chcemy pokazać, że jest on dostępny dla każdego. Do tej pory AED kojarzone było jako urządzenie znajdujące się w biurze / na portierni / w zamkniętej szafce. Tu wychodzimy w absolutną przestrzeń publiczną.  Dajemy urządzenie, które ma być łatwo dostępne i służyć ludziom” – wyjaśnia Agnieszka Gocek, koordynator projektu #dajemyserce oraz kierownik dziełu promocji CM Medyk.
Reklama
AED czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to urządzenie, które może uratować życie osobie z zatrzymanym krążeniem.  AED może być używany przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Jest urządzeniem bezpiecznym i bardzo prostym w użyciu.

Wystarczy nacisnąć guzik "włącz / ON", a defibrylator, za pomocą komunikatów głosowych, poprowadzi nas krok po kroku jak należy postępować. W urządzeniu znajduje się również dodatkowa elektroda, którą można użyć ratując dzieci powyżej 1 roku życia.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

ZTM uruchamia dodatkowe kursy autobusów na Rzeszowskie Juwenalia

RZESZÓW. W piątek i sobotę, 8 i 9 maja, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zwiększy częstotliwość kursowania kilku linii autobusowych. Powodem są 31. Rzeszowskie Juwenalia, na których organizatorzy spodziewają się tłumów.

Rzeszów

W parku na osiedlu Krakowska Południe pojawią się nowe atrakcje dla dzieci

RZESZÓW. Ponad 6-metrowa rakieta, tyrolka o długości ok 21 metrów i bujak – między innymi te elementy wzbogacą zielone tereny rekreacyjne na osiedlu Krakowska Południe. Ratusz wyłonił wykonawcę inwestycji. To zadanie wybrali...

Rzeszów

Blisko 100 wystawców z lokalnymi produktami w Parku Papieskim. Zbliża się 21. edycja Podkarpackiego Bazarku

RZESZÓW. Sery, chleby, owoce i warzywa, miody, rękodzieło i prawie 100 wystawców pojawi się na parkingu Parku Papieskiego. To już dwudziesta pierwsza edycja wydarzenia, które od kilku sezonów na stałe wpisało się...

Rzeszów

Majowa zbiórka odzieży i tekstyliów. Pojazdy MPGK ruszają w trasę po Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 11–15 maja 2026 r. w Rzeszowie będzie prowadzona obwoźna zbiórka tekstyliów i odzieży. Samochody MPGK zaparkują w kilkunastu lokalizacjach.

Rzeszów

Nowa droga połączy ulice Ropczycką z Tarnowską. Przekazano plac budowy

RZESZÓW. Około 200 metrów długości i 7,2 m szerokości będzie miała nowa droga, która połączy ul. Ropczycką z ulicą Tarnowską. Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w tej części miasta oraz ułatwienie...

Rzeszów

Nowy most w Woli Rafałowskiej już służy mieszkańcom

RZESZÓW. Tuż przed długim weekendem majowym odbyło się oficjalne otwarcie nowego mostu w Woli Rafałowskiej w gminie Chmielnik. Mieszkańcy zyskali bezpieczniejszy i wygodniejszy przejazd przez potok Rafałowski.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami Śródmieścia

RZESZÓW. W najbliższy czwartek odbędzie się kolejne spotkanie Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka z cyklu „Rzeszów To My". Tym razem włodarz miasta porozmawia z mieszkańcami osiedla Śródmieście.

Rzeszów

Święto Paniagi 2026. Centrum Rzeszowa zamieni się w tętniącą życiem przestrzeń spotkań [PROGRAM]

Jak co roku, 3. maja, Święto Paniagi wypełni miasto energią, kolorami i dźwiękami kultury. Centrum Rzeszowa zamieni się w tętniącą życiem przestrzeń spotkań, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w...

Reklama