Rzeszów - Sobota, 12.07.2025
Reklama

Do Rzeszowa przyjedzie Escapetruck

Dodano: /

fot. Komenda Główna Policji
fot. Komenda Główna Policji

RZESZÓW. Już wkrótce do Rzeszowa po raz pierwszy przyjedzie tzw. Escapetruck. Jest to nietypowy projekt, który ma na celu podniesienie świadomości na temat zagadnienia handlu ludźmi. Specjalna, czarna ciężarówka zaparkuje w rejonie hali Podpromie.

Escapetruck to inicjatywa holenderskiej Fundacji Reshape powstała przy wsparciu finansowym holenderskiej Policji oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. W Rzeszowie projekt jest realizowany przy współudziale Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie i współpracy Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Rzeszów KMP.

Escapetruck zaparkuje w czwartek, 23 maja 2024 r. na parkingu przy ul. Podpromie. Dostępny będzie w godz. 10:00 – 18:00.

W projekcie wezmą udział uczniowie szkół średnich z Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie wyjścia z escape roomu. Klucz do wyjścia ukryty będzie w zagadkach dotyczących prawdziwych historii osób, które padły ofiarami handlu ludźmi, a którym udało się wydostać z rąk porywaczy.

Reklama

- Scenariusze zostały opracowane w oparciu o prawdziwe, dramatyczne historie, do których modus operandi dostarczyły kartoteki spraw prowadzonych przez Biuro Prewencji, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji czy Straż Graniczną. Mimo, że projekt jest tylko grą, jednak pomieszczenia bardzo realnie odzwierciedlają te prawdziwe, w których przetrzymywane były ofiary handlu ludźmi – tłumaczy rzeszowska Policja.

Policja wyjaśnia, że handel ludźmi, to przestępstwo o globalnej skali. Jest formą współczesnego niewolnictwa, stanowiącą jedną z najcięższych zbrodni, rażąco godzącą w podstawowe prawa człowieka. Każdego roku około 2 miliony ludzi pada ofiarą tego przestępstwa, z czego 1/3 stanowią dzieci.

Polska jest jednocześnie krajem pochodzenia, krajem tranzytowym oraz krajem docelowym dla ofiar tego procederu. Najczęstszą formą handlu ludźmi jest wykorzystanie do pracy przymusowej, drugą z kolei jest zmuszanie do pracy w sex biznesie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ulica Findysza będzie oświetlona

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku około 360-metrowy fragment ulicy Findysza na osiedlu Słocina zostanie oświetlony. Miasto poszukuje wykonawcy.

Rzeszów

Kolizja na skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich i Dąbrowskiego. Sprawca miał ponad 3 promile

RZESZÓW. Mężczyzna został zatrzymany przez pełniących służbę żołnierzy.

Rzeszów

Wybrano zarząd Społecznej Rady Kultury. Na czele Ilona Dusza - Kowalska

RZESZÓW. Społeczna Rada Kultury działająca przy prezydencie miasta Rzeszowa rozpoczyna działalność. Wybrano 9 osobowy zarząd, na którego czele stanęła Ilona Dusza - Kowalska.

Rzeszów

Ruszyła rekrutacja na studia w WSIiZ

RZESZÓW. W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, rozpoczęła się rekrutacja na studia I i II stopnia w roku akademickim 2022/23. Zgłoszenia potrwają do końca lipca.

Rzeszów

Kolejne wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych w Rzeszowie

RZESZÓW. Prawie pół miliona złotych otrzymały kolejne organizacje pozarządowe na realizację zadań w Rzeszowie. Z zadań tych skorzysta ponad 10 tys. uczestników.

Rzeszów

Ważny krok w kierunku budowy parku wodnego w Rzeszowie

RZESZÓW. Podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności dla zadania „Budowa parku wodnego w Rzeszowie. 

Rzeszów

Tereny rekreacyjne na os. Krakowska Południe będę rozbudowane

RZESZÓW. Powstaną m.in. nowe place zabaw, ścieżki spacerowe oraz dodatkowe oświetlenie.

Rzeszów

Nowa hala sportowa I LO w Rzeszowie. Podpisano umowę z wykonawcą

RZESZÓW. Blisko 12 mln zł będzie kosztować budowa nowej hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Podpisano już umowę z wykonawcą. Prace powinny rozpocząć się już wkrótce.

Reklama