Rzeszów - Środa, 10.09.2025
Reklama

Domki dla jeży w miejskich parkach. Na wniosek mieszkańców

Dodano: 18.11.2021 r.

Na zdj. Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak oraz Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej / fot. Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa
Na zdj. Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak oraz Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej / fot. Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W rzeszowskich parkach dobiega końca akcja rozstawiania domków dla jeży. W sumie będzie 100 takich drewnianych budek.

Zakup domków dla jeży jest częścią zadania realizowanego w ramach programu „Rzeszów to MY”. Prowadzi go Urban Lab, który szukał pomysłów na mikro-innowacje miejskie, zakładające współudział mieszkańców w realizacji ciekawych rzeszowskich inicjatyw.

Przedsięwzięcie zakłada ustawienie w mieście 100 takich budek. Ostatnie z nich rozmieszczono wczoraj na bulwarach nad Wisłokiem, a w akcję włączyła się wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak.
– To cenna i bardzo pożyteczna inicjatywa, która uczy nas szacunku do przyrody. Co istotne, budki stawiamy na wniosek mieszkańców, bardzo cieszy mnie ich zaangażowanie w takie akcje – podkreśliła wiceprezydent Kaźmierczak.

Domki ustawione w miejskich parkach, przy skwerach i na zieleńcach znajdą zastosowanie przez cały rok. Zimą, ukryte pod liśćmi, będą schronieniem dla jeży na czas zimowego snu. Kiedy zrobi się cieplej posłużą natomiast jako miejsce schronienia dla matek z potomstwem.
Reklama
– Widząc takie budki w parkach należy pamiętać, aby nie podchodzić zbyt blisko i nie zaglądać do środka. Prosimy też, aby nie dopuszczać do niej psów, aby nie niepokoić jeży – informuje Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Poza instalacją domków zadanie zakłada także montaż w mieście 400 budek dla jerzyków, ptaków, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z komarami. Pierwsze z nich zostały już zamontowane.

Lokalizacje domków dla jeży:

- bulwary nad Wisłokiem – 10 sztuk,
- Ogród Miejski im. Solidarności – 10 sztuk,
- Park Jedności Polonii z Macierzą – 10 sztuk,
- Park Kmity – 5 sztuk,
- Park Sybiraków – 5 sztuk,
- Park Bł. Karoliny – 4 sztuki,
- Park Szafera – 3 sztuki,
- park przy ul. Wieniawskiego – 3 sztuki,
- Plac Ofiar Getta – 3 sztuki,
- Stary Cmentarz przy ul. Targowej – 3 sztuki,
- Skwer Kotowicza – 2 sztuki,
- Olszynki – 2 sztuki.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozbudowa szkoły przy ul. Miodowej. Wybrano projektanta

RZESZÓW. Dokumentację projektową inwestycji opracuje firma ARP Manecki Architekci z Krakowa.

Rzeszów

Rzeszowscy strażacy poszukują archiwalnych fotografii

​RZESZÓW. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie obchodzi w tym roku 150 rocznicę powstania. Z tej okazji strażacy rozpoczęli społeczną zbiórkę starych zdjęć przedstawiających ich historię.

Rzeszów

Najlepsi młodzi lekkoatleci przyjadą do Rzeszowa

RZESZÓW. W przyszły weekend w Uniwersyteckim Centrum Lekkoatletycznym odbędą się Halowe Mistrzostwa Polski juniorów do lat 18 i 20. Ze względu na sytuację epidemiczną, nie wiadomo czy zawody odbędą się przy udziale...

Rzeszów

Finał loterii meldunkowej "Rzeszów to My"

RZESZÓW. Kolejni nowi mieszkańcy Rzeszowa odebrali nagrody w loterii meldunkowej „Rzeszów to My”.  Nagrodę główną, samochód marki Hyundai, zdobyła Pani Agnieszka Prucyk, mieszkająca wcześniej w Pruchniku.

Rzeszów

Otylia Jędrzejczak na budowie basenu przy ul. Matuszczaka

RZESZÓW. Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska i prezes Polskiego Związku Pływackiego odwiedziła budowę nowego basenu przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie.

Rzeszów

Strefa rekreacyjno-sportowa na osiedlu Króla Augusta w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie strefy rekreacyjno-sportowej na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Kamińskiego 12 w Rzeszowie.

Rzeszów

Będą dodatkowe latarnie na Olszynkach

RZESZÓW. 13 dodatkowych latarni stanie na rzeszowskich Olszynkach. Inwestycja będzie gotowa latem tego roku.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto Dzienny Dom Pomocy dla seniorów

RZESZÓW. W miniony piątek oficjalnie oddano do użytku Dzienny Dom Pomocy przy ul. Dębickiej. To nowa placówka Caritas diecezji rzeszowskiej przeznaczona dla seniorów, którzy wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Reklama