Rzeszów - Czwartek, 26.03.2026
Reklama

Domki dla jeży w miejskich parkach. Na wniosek mieszkańców

Dodano: 18.11.2021 r.

Na zdj. Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak oraz Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej / fot. Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa
Na zdj. Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak oraz Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej / fot. Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W rzeszowskich parkach dobiega końca akcja rozstawiania domków dla jeży. W sumie będzie 100 takich drewnianych budek.

Zakup domków dla jeży jest częścią zadania realizowanego w ramach programu „Rzeszów to MY”. Prowadzi go Urban Lab, który szukał pomysłów na mikro-innowacje miejskie, zakładające współudział mieszkańców w realizacji ciekawych rzeszowskich inicjatyw.

Przedsięwzięcie zakłada ustawienie w mieście 100 takich budek. Ostatnie z nich rozmieszczono wczoraj na bulwarach nad Wisłokiem, a w akcję włączyła się wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak.
– To cenna i bardzo pożyteczna inicjatywa, która uczy nas szacunku do przyrody. Co istotne, budki stawiamy na wniosek mieszkańców, bardzo cieszy mnie ich zaangażowanie w takie akcje – podkreśliła wiceprezydent Kaźmierczak.

Domki ustawione w miejskich parkach, przy skwerach i na zieleńcach znajdą zastosowanie przez cały rok. Zimą, ukryte pod liśćmi, będą schronieniem dla jeży na czas zimowego snu. Kiedy zrobi się cieplej posłużą natomiast jako miejsce schronienia dla matek z potomstwem.
Reklama
– Widząc takie budki w parkach należy pamiętać, aby nie podchodzić zbyt blisko i nie zaglądać do środka. Prosimy też, aby nie dopuszczać do niej psów, aby nie niepokoić jeży – informuje Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Poza instalacją domków zadanie zakłada także montaż w mieście 400 budek dla jerzyków, ptaków, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z komarami. Pierwsze z nich zostały już zamontowane.

Lokalizacje domków dla jeży:

- bulwary nad Wisłokiem – 10 sztuk,
- Ogród Miejski im. Solidarności – 10 sztuk,
- Park Jedności Polonii z Macierzą – 10 sztuk,
- Park Kmity – 5 sztuk,
- Park Sybiraków – 5 sztuk,
- Park Bł. Karoliny – 4 sztuki,
- Park Szafera – 3 sztuki,
- park przy ul. Wieniawskiego – 3 sztuki,
- Plac Ofiar Getta – 3 sztuki,
- Stary Cmentarz przy ul. Targowej – 3 sztuki,
- Skwer Kotowicza – 2 sztuki,
- Olszynki – 2 sztuki.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowa metoda podpisywania dokumentów w ZUS-ie

RZESZÓW, PODKARPACIE. ZUS udostępnił na Platformie Usług Elektronicznych nową metodę podpisywania dokumentów jakim jest podpis osobisty.

Rzeszów

Bójka pseudokibiców przy Millenium Hall

RZESZÓW. Policji nie udało się nikogo zatrzymać.

Rzeszów

Zarząd województwa odpowiada władzom miasta ws. parkingu przy ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. Sprawa najpewniej znajdzie swój finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów ma nowego trenera

RZESZÓW. Trener Zanini pracę w rzeszowskim klubie rozpocznie we wtorek.

Rzeszów

Rusza sprzedaż biletów semestralnych dla studentów

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego rozpoczyna sprzedaż biletów semestralnych dla studentów.

Rzeszów

Asseco Resovia kolejny raz zawiodła. Trwa „marsz” w dół tabeli

RZESZÓW. Tym razem rzeszowianie ulegli w trzech szybkich setach Cerrad Enei Czarnym w Radomiu.

Rzeszów

Wczoraj w Rzeszowie policjanci eskortowali rodzącą kobietę

RZESZÓW. Nietypowo zakończyło się zatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej wczoraj w Rzeszowie na ul. Krakowskiej.

Rzeszów

Konflikt w „szpitalu na górce” przygasa

RZESZÓW. Związki zapewniają, że wprowadzony zostanie okres symbolicznych „100 dni spokoju”.

Reklama