Rzeszów - Czwartek, 25.12.2025
Reklama

Dwa przejścia dla pieszych zostaną specjalnie oświetlone. Miasto za darmo dostanie lampy

Dodano: 22.07.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Będą dwa nowe testowe oświetlenia przejść dla pieszych. „Nadjeżdżając będziemy widzieć pasy czerwone wzdłuż przejścia dla pieszych i migającą zebrę” – informuje prezes firmy, odpowiedzialnej za stworzenie urządzenia.

Nowe lampy oświetlające przejścia dla pieszych przygotowuje firma Daglass z Głogowa Małopolskiego. Urządzenie zostało zaprezentowane podczas poniedziałkowego spotkania prezydenta z dyrektorami miejskich zarządów. Docelowo, prezentowanie urządzenie wytwarza wyraziste czerwone światło oraz migające promienie, które mają pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa pieszych.

„To co będziemy wykonywać dla miasta jest bezpłatne. Jeżeli takie rozwiązanie się sprawdzi, to będziemy dyskutować nad cenami rynkowymi. Jest to pewnie test dla miasta i dla nas” – tłumaczy Piotr Selwa, prezes firmy Daglass, która z propozycją montaży zwróciła się do Ratusza jako pierwsza.

Proponowane urządzenia znajdą się na dwóch przejściach dla pieszych: „W pierwszej kolejności planujemy montaż na ulicy Krakowskiej i Lubelskiej” – informował podczas poniedziałkowego spotkania Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Ponadto na spotkaniu słyszymy, że tego typu oświetlenie miałoby znaleźć się w przestrzeni miejskiej już za cztery tygodnie. Jak przekonuje prezes firmy, wszystko jest na dobrej drodze, a montaż takiego urządzenia zajmuje nie więcej niż dwa dni.
Reklama
„[Urządzenie charakteryzuje – przyp. red.] innowacyjne podejście do tworzenia smugi światła i mamy tutaj do czynienia z pewnym owalem, czy też plamą światła, która równomiernie oświetla przejście dla pieszych” – dodaje Piotr Selwa.

Warto również dodać, że nie sprawą mniej istotną jest ilość pasów drogi, gdyż lampy świetlne można tak spersonalizować, aby również i na czteropasmowych drogach dawały podobny efekt jak na drodze dwupasmowej.

Głównie chodzi o efekt wizualny, aby kierowcy nie mieli problemu z rozpoznaniem zbliżającego się przejścia dla pieszych: „Nadjeżdżając będziemy widzieć pasy czerwone wzdłuż przejścia dla pieszych i migającą zebrę” – podsumowuje prezes Daglass. Dodajmy, że na tego typu rozwiązanie firma posiada międzynarodowy patent.

Daglass to międzynarodowa firma specjalizująca się w przetwarzaniu szkła, działająca na rynku od ponad 30 lat. Światowy pionier innowacyjnych rozwiązań, który wypracował specyficzne metody formowania wiązki światła widzialnego w przestrzeni oraz geometrii rozchodzenia się fal elektromagnetycznych w zakresach podczerwieni i ultrafioletu, a więc w zakresach niewidzialnych.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jak działa komunikacja miejska w Rzeszowie? Dni Otwarte ZTM

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, 16 września 2022 r. w godzinach 9:00 – 14:00 w siedzibie ZTM przy ul. Trembeckiego 3 w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie uruchomiono Punkt Informacji Oświatowej

RZESZÓW. Punkt działa przy ul. Gałęzowskiego 2. Powstał w ramach współpracy Urzędu Miasta Rzeszowa z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF.

Rzeszów

Dwie rzeszowskie szkoły zostaną rozbudowane

RZESZÓW. Budynek SP 13 zyska nowe skrzydło z halą sportową. Z kolei „elektronik” szykuje się do budowy nowego budynku.

Rzeszów

Trwa budowa pumptracka na Bulwarach. Będzie gotowy jesienią

RZESZÓW. Obiekt powstaje w rejonie Stadionu Miejskiego „Stal”.

Rzeszów

Ul. Jagiellońska częściowo zamknięta dla samochodów

RZESZÓW. Od najbliższego piątku ul. Jagiellońska zostanie częściowo zamknięta dla ruchu samochodowego.

Rzeszów

W przestrzeni Rzeszowa powstaje Układ Słoneczny. Na Rynku jest już Słońce

RZESZÓW. W Rzeszowie trwa montaż elementów nowej, „kosmicznej” atrakcji.

Rzeszów

Przebudowa zatok autobusowych. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W najbliższych tygodniach utrudnienia wystąpią na ul. Lwowskiej i ul. Leszka Czarnego.

Rzeszów

Kolejne rekordy na lotnisku w Jasionce

 RZESZÓW/JASIONKA. W sierpniu z usług podrzeszowskiego lotniska skorzystało blisko 92 tysiące pasażerów. 

Reklama