Rzeszów - Czwartek, 25.12.2025
Reklama

Dwa przejścia dla pieszych zostaną specjalnie oświetlone. Miasto za darmo dostanie lampy

Dodano: 22.07.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Będą dwa nowe testowe oświetlenia przejść dla pieszych. „Nadjeżdżając będziemy widzieć pasy czerwone wzdłuż przejścia dla pieszych i migającą zebrę” – informuje prezes firmy, odpowiedzialnej za stworzenie urządzenia.

Nowe lampy oświetlające przejścia dla pieszych przygotowuje firma Daglass z Głogowa Małopolskiego. Urządzenie zostało zaprezentowane podczas poniedziałkowego spotkania prezydenta z dyrektorami miejskich zarządów. Docelowo, prezentowanie urządzenie wytwarza wyraziste czerwone światło oraz migające promienie, które mają pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa pieszych.

„To co będziemy wykonywać dla miasta jest bezpłatne. Jeżeli takie rozwiązanie się sprawdzi, to będziemy dyskutować nad cenami rynkowymi. Jest to pewnie test dla miasta i dla nas” – tłumaczy Piotr Selwa, prezes firmy Daglass, która z propozycją montaży zwróciła się do Ratusza jako pierwsza.

Proponowane urządzenia znajdą się na dwóch przejściach dla pieszych: „W pierwszej kolejności planujemy montaż na ulicy Krakowskiej i Lubelskiej” – informował podczas poniedziałkowego spotkania Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Ponadto na spotkaniu słyszymy, że tego typu oświetlenie miałoby znaleźć się w przestrzeni miejskiej już za cztery tygodnie. Jak przekonuje prezes firmy, wszystko jest na dobrej drodze, a montaż takiego urządzenia zajmuje nie więcej niż dwa dni.
Reklama
„[Urządzenie charakteryzuje – przyp. red.] innowacyjne podejście do tworzenia smugi światła i mamy tutaj do czynienia z pewnym owalem, czy też plamą światła, która równomiernie oświetla przejście dla pieszych” – dodaje Piotr Selwa.

Warto również dodać, że nie sprawą mniej istotną jest ilość pasów drogi, gdyż lampy świetlne można tak spersonalizować, aby również i na czteropasmowych drogach dawały podobny efekt jak na drodze dwupasmowej.

Głównie chodzi o efekt wizualny, aby kierowcy nie mieli problemu z rozpoznaniem zbliżającego się przejścia dla pieszych: „Nadjeżdżając będziemy widzieć pasy czerwone wzdłuż przejścia dla pieszych i migającą zebrę” – podsumowuje prezes Daglass. Dodajmy, że na tego typu rozwiązanie firma posiada międzynarodowy patent.

Daglass to międzynarodowa firma specjalizująca się w przetwarzaniu szkła, działająca na rynku od ponad 30 lat. Światowy pionier innowacyjnych rozwiązań, który wypracował specyficzne metody formowania wiązki światła widzialnego w przestrzeni oraz geometrii rozchodzenia się fal elektromagnetycznych w zakresach podczerwieni i ultrafioletu, a więc w zakresach niewidzialnych.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pogrzeb Tadeusza Ferenca. Utrudnienia w ruchu, telebimy i specjalne autobusy dla mieszkańców

RZESZÓW. Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Ferenca odbędą się w najbliższy piątek, 2 września 2022 r.

Rzeszów

Zielone światło dla budowy nowoczesnego punktu zbiórki odpadów

RZESZÓW. Na osiedlu Zwięczyca ma powstać trzeci w mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miasto chce wyposażyć go w ścieżkę edukacyjną oraz punkt renowacji mebli.

Rzeszów

Kopiec Konfederatów Barskich z planem zagospodarowania przestrzennego

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Kopca Konfederatów Barskich. Plan obejmuje teren o powierzchni ponad 37 ha.

Rzeszów

W środę znakowanie rowerów

RZESZÓW. W środę, 31 sierpnia 2022 r. Straż Miejska w Rzeszowie przeprowadzi kolejną akcję znakowania rowerów.

Rzeszów

W piątek, 2 września pogrzeb Tadeusza Ferenca

RZESZÓW. Tadeusz Ferenc spocznie na cmentarzu komunalnym Wilkowyja. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek, 2 września 2022 r.

Rzeszów

Żałoba po śmierci Tadeusza Ferenca. Od poniedziałku księga kondolencyjna w ratuszu

RZESZÓW. W najbliższych dniach odbędą się również uroczystości pożegnalne.

Rzeszów

Zmarł Tadeusz Ferenc. Miał 82 lata

RZESZÓW. Były prezydent zmarł w sobotę w szpitalu w Rzeszowie po długiej chorobie.

Rzeszów

Wiemy, kto wykona koncepcję przebudowy skrzyżowania ul. Langiewicza z linią kolejową

RZESZÓW. Koncepcja da odpowiedź, czy powinien tam powstać wiadukt czy tunel.

Reklama