Rzeszów - Piątek, 26.12.2025
Reklama

Dwa przejścia dla pieszych zostaną specjalnie oświetlone. Miasto za darmo dostanie lampy

Dodano: 22.07.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Będą dwa nowe testowe oświetlenia przejść dla pieszych. „Nadjeżdżając będziemy widzieć pasy czerwone wzdłuż przejścia dla pieszych i migającą zebrę” – informuje prezes firmy, odpowiedzialnej za stworzenie urządzenia.

Nowe lampy oświetlające przejścia dla pieszych przygotowuje firma Daglass z Głogowa Małopolskiego. Urządzenie zostało zaprezentowane podczas poniedziałkowego spotkania prezydenta z dyrektorami miejskich zarządów. Docelowo, prezentowanie urządzenie wytwarza wyraziste czerwone światło oraz migające promienie, które mają pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa pieszych.

„To co będziemy wykonywać dla miasta jest bezpłatne. Jeżeli takie rozwiązanie się sprawdzi, to będziemy dyskutować nad cenami rynkowymi. Jest to pewnie test dla miasta i dla nas” – tłumaczy Piotr Selwa, prezes firmy Daglass, która z propozycją montaży zwróciła się do Ratusza jako pierwsza.

Proponowane urządzenia znajdą się na dwóch przejściach dla pieszych: „W pierwszej kolejności planujemy montaż na ulicy Krakowskiej i Lubelskiej” – informował podczas poniedziałkowego spotkania Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Ponadto na spotkaniu słyszymy, że tego typu oświetlenie miałoby znaleźć się w przestrzeni miejskiej już za cztery tygodnie. Jak przekonuje prezes firmy, wszystko jest na dobrej drodze, a montaż takiego urządzenia zajmuje nie więcej niż dwa dni.
Reklama
„[Urządzenie charakteryzuje – przyp. red.] innowacyjne podejście do tworzenia smugi światła i mamy tutaj do czynienia z pewnym owalem, czy też plamą światła, która równomiernie oświetla przejście dla pieszych” – dodaje Piotr Selwa.

Warto również dodać, że nie sprawą mniej istotną jest ilość pasów drogi, gdyż lampy świetlne można tak spersonalizować, aby również i na czteropasmowych drogach dawały podobny efekt jak na drodze dwupasmowej.

Głównie chodzi o efekt wizualny, aby kierowcy nie mieli problemu z rozpoznaniem zbliżającego się przejścia dla pieszych: „Nadjeżdżając będziemy widzieć pasy czerwone wzdłuż przejścia dla pieszych i migającą zebrę” – podsumowuje prezes Daglass. Dodajmy, że na tego typu rozwiązanie firma posiada międzynarodowy patent.

Daglass to międzynarodowa firma specjalizująca się w przetwarzaniu szkła, działająca na rynku od ponad 30 lat. Światowy pionier innowacyjnych rozwiązań, który wypracował specyficzne metody formowania wiązki światła widzialnego w przestrzeni oraz geometrii rozchodzenia się fal elektromagnetycznych w zakresach podczerwieni i ultrafioletu, a więc w zakresach niewidzialnych.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Automatyczna detekcja ruchu na skrzyżowaniach w Rzeszowie. Nie trzeba będzie wciskać przycisków

RZESZÓW. - Na wszystkich rzeszowskich skrzyżowaniach wprowadzimy automatyczną detekcję ruchu: zamontowanych zostanie ok. 1000 czujników – zapowiada prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. 

Rzeszów

Zieleń i ławki zamiast samochodów. Ulica Słowackiego bardziej przyjazna pieszym

RZESZÓW. Z części chodnika przy ulicy Słowackiego zniknęły samochody. Zamiast nich pojawiła się zieleń i ławki.

Rzeszów

Rzeszów wyróżniony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

RZESZÓW. Miasto Rzeszów zostało uhonorowane tytułem "miasta-ratownika". 

Rzeszów

Projekt konstytucji przestrzennej Rzeszowa gotowy

RZESZÓW. 27 maja zostanie on wyłożony do publicznych konsultacji.

Rzeszów

Na osiedlu Staroniwa powstanie nowoczesny plac zabaw

RZESZÓW. Nowy plac zabaw na osiedlu Staroniwa, będzie pełnił funkcję nie tylko rozrywkową, ale również edukacyjną.

Rzeszów

"Lotniczy Piątek" na Politechnice Rzeszowskiej

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się dziś na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej w budynku L przy al. Powstańców Warszawy 8.

Rzeszów

Podpisano umowę na projekt nowego wiaduktu w Rzeszowie

RZESZÓW. Wiadukt połączy ulicę Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej.

Rzeszów

Atrakcyjne pokazy naukowe w centrum Rzeszowa. W sobotę Piknik Nauki Eksploracje

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 21 maja w centrum Rzeszowa powstanie miasteczko nauki. Swoje pokazy zaprezentuje blisko siedemdziesiąt ekip naukowców, popularyzatorów nauki, edukatorów i animatorów pokazów z całej Polski.

Reklama