Rzeszów - Niedziela, 06.07.2025
Reklama

Dwie firmy zainteresowane rewitalizacją Ogrodu Miejskiego przy ul. Dąbrowskiego

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Dwóch wykonawców zgłosiło się do przetargu na rewitalizacje zabytkowego Ogrodu Miejskiego im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego. Jedna z firm nieznacznie przekracza próg finansowy wyznaczony przez miasto.

20 lutego ruszył przetarg na roboty budowlane w celu rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Miejskiego im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego. Będą nieznaczne zmiany w lokalizacji alejek. Rewitalizacja ma się zakończyć do 30 września 2020 roku.

Co jest?

W chwili obecnej zagospodarowanie parku opiera się głównie na starych nasadzeniach i przekształconym współcześnie układzie ścieżek. Przebieg ich jest bardzo nieregularny – zmienna szerokość i profile - co niekorzystnie wpływa na estetykę i wygodę użytkowania.

Dodatkowo widoczne są „dzikie” ścieżki. Na terenie parku w północnej jego części występuje bardzo duże zagęszczenie drzew. Z uwagi na rozłożysty pokrój większości z nich oraz wiek tworzą zwartą ścianę zieleni uniemożliwiając dostęp światła do niższych partii.

Elementy małej architektury oraz oświetlenia parku nie stanowią spójnej całości. Architektoniczny nieład polega głównie na przypadkowości rozmieszczenia ławek, koszy na śmieci oraz latarni które nie oświetlają parku w sposób wystarczający. Dodane niedawno rzeźby (muzy na placu od strony ul. Dąbrowskiego) nie znajdują odpowiednika na terenie parku. Pomnik J. Słowackiego nie jest wyeksponowany, obecne usytuowanie nie podkreśla jego wartości.

Co będzie?

Zgodnie z dokumentacją projektową w zakres planowanych prac wchodzi montaż rzeźby, zegara słonecznego, placu zabaw o nawierzchni z płytek gumowych, ogrodzenia wewnętrznego placu zabaw i ogrodów kwaterowych oraz wymiana elementów małej architektury, tj. ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne.
Reklama
Warto wspomnieć, że w zrewitalizowanym parku znajdzie się fontanny na zbiorniku wodnym w niecce dawnego stawu. Ponadto wykonana zostanie rozbiórka istniejących i wykonanie nowych alejek parkowych o nawierzchni z lanego asfaltu w kolorze piaskowym z opaskami z kostki granitowej. Wymienione zostanie również oświetlenie parkowe.

Na terenie całego parku wskazano drzewa przeznaczone do wycięcia ze względu na stan zdrowotny oraz ze względu na kompozycję, co docelowo pozwoli na stworzenie lepszych warunków rozwoju dla cennych egzemplarzy oraz uzyskanie bardziej słonecznych miejsc, w których wprowadzona zostanie bogata w kolorystykę roślinność.

W parku nieznacznie zmieni się również komunikacja – układ alejek wykonany zostanie tak, aby w najstarszej części nawiązać do pierwotnego kwaterowego układu ogrodu klasztornego, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej ilości drzew.

Otwarcie ofert

12 marca odbyło się otwarcie ofert wykonawców zainteresowanych wykonaniem inwestycji. Poznaliśmy zarówno wymagania finansowe miasta, jak również stawkę zaproponowaną przez dwie firmy, które chcą się zająć rewitalizacją.

Ratusz na inwestycje zarezerwował 6 770 000,00 zł. Najlepszą ofertę, pod względem finansowym, przedstawiła Firma Remontowo-Budowlana „Piotrowski” z Wiązownicy (6 857 049,04 zł). Drugim wykonawca jest Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów z Rzeszowa (7 468 090,53 zł). Teraz miasto zdecyduje, czy do inwestycji dołoży i przyjmie jedną z ofert, czy też przetarg zostanie powtórzony.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

PKP rozpoczęło przebudowę stacji Rzeszów Główny. Demontaż kładki w lipcu

RZESZÓW. W lipcu wykonawca planuje demontaż dwóch pierwszych przęseł kładki od strony ul. Kochanowskiego.

Rzeszów

Zarząd Województwa Podkarpackiego z wotum zaufania i absolutorium

RZESZÓW, PODKARPACIE. Budżet Podkarpacia został wykonany w 95,3% planu.

Rzeszów

Przerwa w dostawie wody dla mieszkańców 15-stu ulic

RZESZÓW. Utrudnienia pojawią się 25 czerwca od godz. 22.00 do 06.00.

Rzeszów

25 czerwca możliwe czasowe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. We wtorek, 25 czerwca br. ulicami miasta przejdzie pielgrzymka piesza do Lwowa.

Rzeszów

Radny interpeluje w sprawie poszerzenia chodnika i rewitalizacji al. Pod Kasztanami

RZESZÓW. Radny Daniel Kunysz pyta m.in. o możliwość poszerzenia chodnika na al. Pod Kasztanami.

Rzeszów

Interaktywne przejścia dla pieszych na al. Sikorskiego, Niepodległości i ul. Lwowskiej?

RZESZÓW. Dwójka radnych z Prawa i Sprawiedliwości pyta Ratusz o możliwość instalacji interaktywnych przejść dla pieszych.

Rzeszów

Ulicami Rzeszowa przeszedł II Marsz Równości. Nie obyło się bez kilku niegroźnych incydentów

RZESZÓW. Zamaskowani ludzie rzucali jajkami w kierunku manifestantów.

Reklama