Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano: 21.04.2021 r.

RZESZÓW. Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to pionierski i zarazem największy projekt prowadzony przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundację Edukacyjną Perspektywy, promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Idea projektu narodziła się w 2006 r. Od tamtego czasu w programie wzięło udział ponad 200 tysięcy maturzystek, a popularność uczelni technicznych wśród dziewcząt z roku na rok rośnie. W ubiegłym roku w obliczu wybuchu pandemii została zmieniona formuła wydarzenia odpowiednio na formułę online. Zasadniczym celem dnia otwartego dla dziewczyn jest prezentacja kierunków technicznych i ścisłych jako tych, które dają perspektywy na przyszłość. 

22 kwietnia 2021 r. na dedykowanej platformie Grip odbędzie się Dzień Otwarty organizowany w ramach akcji kierowany do licealistek z całej Polski. Tegoroczna, czternasta edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Kierunki Przyszłości 2021". Uczestniczy w niej rekordowa liczba aż 20 uczelni z całej Polski. Wśród nich jako jedyna w województwie podkarpackim Politechnika Rzeszowska.

W godzinach 12:00 – 18:00 odbędą się moduły:

• kierunki przyszłości – w formie krótkich debat ze studentkami i przedstawicielami największych firm technologicznych, przedstawimy kierunki studiów, które będą miały znaczący wpływ na przyszłość naszego świata, w tej sesji wystąpi przedstawicielka Politechniki Rzeszowskiej studentka kierunku lotnictwo i kosmonautyka Kinga Małek,

• kierunkowskaz kariery – 30 kierunków technicznych i ścisłych, każdy przedstawiony w 3 minuty przez studentki uczelni technicznych i kierunków ścisłych, w tej sesji wystąpi studentka Politechniki Rzeszowskiej kierunku mechanika i budowa maszyn Klaudia Cierpisz,

• strefa mentoringowa – ekskluzywne konsultacje 1:1 ze studentkami uczelni technicznych, które odpowiedzą na pytania maturzystek i maturzystów, a także opowiedzą o życiu studenckim na ich uczelniach, w tej sesji wystąpią dwie studentki rzeszowskiej uczelni – Lidia Śmigiel, studentka kierunku finanse i rachunkowość oraz Eliza Dubiel, studentka zarządzania i inżynierii produkcji,
Reklama
• strefa warsztatowa – 23 warsztaty z czterech ścieżek tematycznych, które pozwolą odkryć i rozwinąć zainteresowania uczniów (takie jak np. podstawy programowania, doświadczenia i eksperymenty, nowe technologie czy też planowanie kariery). W ramach tego modułu przedstawiciele Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej mgr inż. Katarzyna Bulanda oraz dr inż. Rafał Oliwa, prof. PRz poprowadzą warsztat "Hybrydowe materiały polimerowe stosowane w technologii szybkiego prototypowania",

• Akademia Edukatorów – moduł dedykowany nauczycielom i edukatorom, którzy na co dzień towarzyszą młodym ludziom w rozwoju i wyborze ścieżki edukacyjnej. Spotkania w ramach Akademii prowadzą specjaliści z najlepszych światowych firm technologicznych, przedstawiciele instytucji na co dzień zajmujących się edukacją STEM, aktywni nauczyciele, a także wybitne studentki kierunków technicznych. W tym module mgr Iwona Wojciechowska z Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej poprowadzi warsztat "Model FUKO – sprawdzona metoda udzielania informacji zwrotnej",

• strefa kariery – strefa z wirtualnymi stoiskami uczelni technicznych i wydziałów ścisłych z całej Polski. W godzinach 12.00 – 16.00 przedstawiciele uczelni będą prowadzić konsultacje i odpowiadać na wszelkie pytania dotyczące rekrutacji, uczelni i kierunków studiów.

Szczegółowy program wydarzenia oraz rejestracja: https://online.dziewczynynapolitechniki.pl

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Powstanie blisko 2-kilometrowa obwodnica Tyczyna. Podpisano umowę

RZESZÓW. 13 marca 2026 r. w siedzibie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich została podpisana umowa na budowę obwodnicy Tyczyna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 878. Inwestycję zrealizuje konsorcjum spółek Antex II i Wolmost....

Rzeszów

Business Insider: Rzeszów najlepszym do życia miastem w Polsce

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia otrzymała miano „najlepszego miasta do życia w Polsce” w prestiżowym rankingu opracowanym przez Business Insider Polska. Rzeszów zajął 1. miejsce ex aequo z Poznaniem, wyprzedzając m.in. Warszawę, Kraków, Gdańsk...

Rzeszów

Uwaga oszuści! Ostrzeżenie Urzędu Miasta Rzeszowa dla mieszkańców

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa i MZBM w Rzeszowie ostrzegają mieszkańców przed oszustami podszywającymi się pod tzw. „doradców energetycznych”. Osoby te próbują wejść do mieszkań, oferując rzekome kontrole lub „korzystne zmiany” dotyczące energii.

Rzeszów

Wypalał trawę, stracił kontrolę nad żywiołem - interweniowali strażacy

RZESZÓW. 45-letni mężczyzna został ukarany mandatem za wypalanie suchej trawy. 45-latek w pewnym momencie stracił kontrolę nad żywiołem. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać. Konieczna była interwencja strażaków. Rzeszowska Policja przypomina, że podpalanie wyschniętej...

Rzeszów

Ponad 70 tysięcy pasażerów w lutym w Jasionce

RZESZÓW. Luty to kolejny miesiąc potwierdzający rosnące zainteresowanie podróżami z Jasionki oraz stabilny rozwój lotniska. Podrzeszowskie lotnisko obsłużyło 70 784 pasażerów – to o 3% więcej w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego...

Rzeszów

Można zgłaszać projekty do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2027

RZESZÓW. Ruszyła najnowsza, 14. już edycja Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Kwota zarezerwowana na projekty mieszkańców wynosi 15,7 mln zł. Propozycje można zgłaszać do 29 marca 2026 r.

Rzeszów

Stracił panowanie nad oplem, uderzył w słup i staranował ogrodzenie. 47-latek miał blisko 1,4 promila

RZESZÓW. Do 3 lat pozbawienia wolności oraz duża kara finansowana grozi 47-letniemu kierowcy, który będąc pod wpływem alkoholu, wsiadł za kółko, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w słup energetyczny i staranował ogrodzenie...

Rzeszów

Bezpieczniej na lotnisku w Jasionce. Zakupiono nowoczesne pojazdy ratowniczo-gaśnicze

JASIONKA. Lotnisko w Jasionce wzbogaciło się o nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy. Inwestycja, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, znacząco podniesie poziom ochrony przeciwpożarowej portu lotniczego oraz regionu.

Reklama