Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Elektrycznym pociągiem z Rzeszowa do Warszawy i Lublina

Dodano: 20.07.2020 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Na linii kolejowej Ocice – Rzeszów montowana jest sieć trakcyjna. Na 25 km już rozwieszono przewody. Elektryfikacja trasy zapewni atrakcyjne połączenia kolejowe w regionie oraz ze stolicy Podkarpacia do Warszawy i Lublina. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. warta 67 mln zł, finansowana jest ze środków budżetowych w ramach Krajowego Programu Kolejowego.
 
Specjalny pociąg do potokowej wymiany sieci pracuje na elektryfikowanej linii Ocice – Rzeszów. Między Ocicami a Kolbuszową wykonawca rozwiesił już sieć trakcyjną na 400 słupach tj. na 25 km linii. Prace poprzedziła budowa fundamentów i montaż stalowych słupów. Do końca roku planowane jest zamocowanie sieci na 1300 słupach trakcyjnych to 67 km linii.
Elektryfikacja linii łączy się z zapewnieniem zasilania. Gotowe są już trzy z pięciu podstacji trakcyjnych w Chmielowie,  Nowej Dębie i  Cmolasie. Wykonawca przygotowuje budowę pozostałych obiektów w Rzeszowie i Widełce.
 
Elektryfikacja zwiększy dostępność i atrakcyjność koleiPo elektryfikacji, jednotorowa linia Ocice – Rzeszów zapewni sprawniejsze podróże i przewóz ładunków pociągami elektrycznymi. Elektryfikacja podniesie standard podróżowania na Podkarpaciu. Zwiększy się atrakcyjność podróży dalekobieżnych między Rzeszowem a Warszawą przez Sandomierz – Skarżysko – Kamienną i Radom oraz przez Tarnobrzeg – Stalową Wolę i Lublin, gdyż wyeliminowana zostanie konieczność zmiany lokomotyw elektrycznych na spalinowe. Inwestycja zapewni również lepsze połączenia między Rzeszowem a Portem Lotniczym Rzeszów – Jasionka, co wpisuje się w plany budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.
Reklama
Po zakończeniu inwestycji w połowie 2021 r. będą uzyskiwane certyfikaty i zezwolenia na eksploatację linii pociągami elektrycznymi. Elektryfikacja otworzy możliwość wykorzystania nowoczesnych pociągów, będą cichsze przejazdy oraz ograniczenie emisji spalin.

Wykonawcą prac jest PKP Energetyka S.A.

 
Źródło: informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów. W weekend święto triathlonu w Rzeszowie

RZESZÓW. W sobotę 30 i w niedzielę 31 maja 2026 r., w związku z organizacją Pucharu Europy w Triathlonie 2026 oraz Triathlonu Rzeszów 2026, w mieście wystąpią czasowe zamknięcia ulic i utrudnienia...

Rzeszów

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwej kierującej. 63-latce grożą 3 lata więzienia

RZESZÓW. Ponad promil alkoholu w organizmie miała 63-letnia kierująca, ujęta przez świadków na terenie powiatu rzeszowskiego. Mężczyźni uniemożliwili kobiecie dalszą jazdę i powiadomili służby. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi jej...

Rzeszów

Cztery nowe firmy w Aeropolis. Wśród nich startup budujący baterie na 80 lat

JASIONKA. Cztery kolejne przedsiębiorstwa rozpoczęły działalność w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce. Tym samym w parku działa już 51 firm z całego świata, zatrudniających łącznie ponad 7 tysięcy osób.

Rzeszów

Żywa Biblioteka ponownie w Rzeszowie. Zamiast książek wypożyczysz człowieka i jego historię

W sobotę, 30 maja, Uniwersytet Rzeszowski po raz czwarty stanie się miejscem niezwykłych spotkań i rozmów. W godz. 11:00–16:00 w holu budynku A0 przy ul. Pigonia 1 odbędzie się kolejna edycja Żywej...

Rzeszów

Trzy dni sportu w centrum Rzeszowa. W ten weekend druga edycja Podkarpackiego Festiwalu Sportowego

Biegi ultra na dystansach do 100 km, turnieje szachów i darta, widowiskowa gala sztuk walki, nocny przejazd rolkarzy i mnóstwo rodzinnych atrakcji – tak w skrócie zapowiada się druga edycja Podkarpackiego Festiwalu...

Rzeszów

Poranny wypadek na skrzyżowaniu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej z Ofiar Katynia

RZESZÓW. Dziś rano na skrzyżowaniu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej z Ofiar Katynia doszło do zderzenia się dwóch samochodów osobowych. Ranne zostały 3 osoby. Przyczyną wypadku było niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Rzeszów

Pomnik Dziesięciu Rąk zostanie wyremontowany

RZESZÓW. Pomnik Ofiar Terroru, nazywany również pomnikiem „10 rąk” zostanie wyremontowany. Mieszczący się przy ul. Partyzantów monument został uszkodzony przez złamane drzewo podczas wichury.

Reklama