Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

Gdzie znajdzie się dzwonnica dla Dzwonu Niepodległości?

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Radni Rzeszowa poruszyli temat budowy dzwonnicy dla Dzwonu Niepodległości, który aktualnie znajduje się na placu Farnym.

Dzwon Niepodległości powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Po raz pierwszy wybrzmiał 11 listopada właśnie na Placu Farnym z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Po uroczystości został przeniesiony pod Urząd Marszałkowski, później jednak na życzenie Związku Strzeleckiego „Strzelec” za zgodą radnych miasta został przeniesiony na Plac Farny.    

W maju br. pojawili się w ratuszu studenci Politechniki Rzeszowskiej, którzy zaprezentowali projekty dzwonnicy dla Dzwonu Niepodległości. Koncepcje powstały na prośbę prezydenta Rzeszowa, a piecze nad ich przygotowaniem sprawował prof. Marek Gosztyła z katedry konserwacji zabytków Politechniki Rzeszowskiej.

Od tego czasu niewiele mówiono o przyszłej lokalizacji dzwonnicy, a prezentowane projekty pokazywały na wizualizacjach zagospodarowanie terenu przy placu Farnym. Na wtorkowej sesji Rady Miasta (19 listopada) temat za sprawą pytań o lokalizację i budowę rozpoczął szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Marcin Fijołek.  
Reklama
Zdaniem radnego właściwą lokalizacją przyszłej dzwonnicy będzie plac Wolności: „Pomnik Piłsudskiego jest najważniejszym pomnikiem w mieście. Tam będą odbywały się wszystkie ważne imprezy. Warto byłoby, żeby przy wszystkich tych okazjach dźwięk Dzwonu Niepodległości towarzyszył mieszkańcom” – tłumaczył radny. Podobne zdanie ws. lokalizacji miała również Jolanta Kaźmierczak z Platformy Obywatelskiej.

Dodajmy, że na spotkaniach prezydenta Rzeszowa  z prof. Markiem Gosztyłą z Politechniki Rzeszowskiej, mowa o budowie dzwonnicy na placu Farnym, jednak budowa dzwonnicy na placu Wolności może wiązać się z wycinką drzew, a na to Tadeusz Ferenc reaguje sceptycznie.

„Mam w tej chwili problem, czy słuchać studentów czy radnego. Ci co chcą chronić zieleń na placu Wolności mają racje” – wyjaśniał prezydent miasta. Koniec końców po krótkiej debacie wiemy jedno, dzwonnica powstanie, jednak jej lokalizacja wciąż pozostanie sprawą niewyjaśnioną.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ranking Business Insider. Rzeszów w czołówce miast, w których żyje się najlepiej

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia zanotowała wysoki awans w najnowszym rankingu najlepszych miast do życia w Polsce. Rzeszów zajął drugie miejsce, wyprzedzając takie miasta jak, min. Gdańsk, Łódź czy Katowice.

Rzeszów

Rozbudowa IX LO w Rzeszowie. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Blisko 28 mln zł będzie kosztować rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Elizy Orzeszkowej w Rzeszowie. Powstanie nowe skrzydło szkoły, w którym znajdą się hala sportowa oraz sale lekcyjne. Istniejący budynek...

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Rzeszów

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Cztery osoby, w tym troje dzieci w szpitalu

BUDY GŁOGOWSKIE. Troje dzieci i jedna osoba dorosła trafiły do szpitala z objawami zatrucia czadem. Strażacy apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujników tlenku węgla.

Reklama