Rzeszów - Wtorek, 17.06.2025
Reklama

Hala targowa, "Balcerek" i park w centrum Rzeszowa okiem młodych architektów [WIZUALIZACJE]

Dodano:

Projekt rewitalizacji zespołu Placu Targowego przy ul. Targowej w Rzeszowie / Wizualizacja autora projektu
Projekt rewitalizacji zespołu Placu Targowego przy ul. Targowej w Rzeszowie / Wizualizacja autora projektu
RZESZÓW. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zaproponowali nowoczesną wizję zagospodarowania okolic hali targowej, placu Balcerowicza i parku im. prof. Józefa Szajny. Młodzi architekci chcą zachować tu dotychczasowe funkcje, wprowadzając jednocześnie przyjazną mieszkańcom przestrzeń do spotkań i odpoczynku.

Spotkanie, które odbyło się w sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza jest elementem debaty publicznej na temat kierunków przyszłego zagospodarowania miasta. Dyskusja toczy się zarówno nad tym, jak kształtować w Rzeszowie tereny zielone, jak i nad rewitalizacją terenów, które wymagają zmian. Wśród nich jest przede wszystkim rejon hali targowej oraz „szczęk” pomiędzy ulicami Targową, Sobieskiego i Gałęzowskiego. Sporo mówi się także o placu Balcerowicza, czyli popularnym targowisku w rejonie ulicy Moniuszki. Oba miejsca wzięli na warsztat studenci II stopnia na kierunku Architektura Politechniki Rzeszowskiej.

Dla hali targowej zmiany proponują przede wszystkim na otaczającym ją placu. Natalia Kalita i Rafał Jędruch, autorzy projektu widzieliby tu sadzawkę oraz teren przeznaczony na co dzień do handlu, ale także do spotkań. W ich projekcie plac można aranżować przestawiając w dowolny sposób m.in. stanowiska handlowe. W jego centralnej części zaplanowano zadaszenie w formie żagli, które pozwoliłoby odpocząć w cieniu w słoneczne dni. Sama hala miałaby zostać odnowiona i odkryta poprzez likwidację stojących wokół straganów i innych elementów. Z kolei wiata handlowa od strony ul. 8 Marca zostałaby wyposażona w stolarkę okienną, co pozwoliłoby nadać jej całoroczną funkcję handlową.

Plac targowy przy ul. Sobieskiego miałby zostać podzielony na dwie części. Od strony ulicy byłby to skwer, a bliżej budynków nowoczesny, przeszklony pasaż, do którego przeniósłby się handel prowadzony aktualnie w tzw. „szczękach” i budkach.

Na popularnym „Balcerku” po proponowanej modernizacji głównym elementem miałby zostać plac z sadzawką, zielenią i kładką, z której mieszkańcy mogliby podziwiać nową aranżację tego miejsca. Autorki projektu proponują urozmaiconą nawierzchnię, wykonaną m.in. z kruszywa, kostki brukowej, drewna kompozytowego i trawy. - Projekt zakłada stworzenie przestrzeni przyjaznej dla obecnych użytkowników jak i otwartej na zmiany. Unikalne kształty stanowią ciekawe urozmaicenie dla otoczenia, plac o tym wyglądzie z pewnością przyciągnie młodzież. Nowy plac stanowić będzie miejsce rekreacji, duża powierzchnia utwardzona sprzyjać będzie także eventom rozrywkowym spotykanym na rynkach w większych miastach, czasem także w Rzeszowie – tłumaczą autorki projektu, Wiktoria Książek i Honorata Pitera. Jako ważną część projektu wskazują zieleń, którą na placu miałyby stanowić m.in. lilie wodne, katalpy, żylistki, budleje i wiśnie ozdobne.
Reklama
Propozycję zmian w zagospodarowaniu studenci mają także dla parku im. prof. Józefa Szajny, w rejonie ulic Kreczmera, Naruszewicza i Mickiewicza. Autor projektu, Dawid Orzech chciałby zachować tutaj zieleń, ale wzbogacić ją o platformę widokową oraz kawiarnię i sklep, do których prowadziłaby kładka wyniesiona ponad obecny poziom terenu. Jego zdaniem przestrzeń, która teraz znajduje się w zaniżeniu stałaby się bardziej przyjazna użytkownikom.
 
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek jest pod wrażeniem wizji studentów. – To dla nas bardzo ważny sygnał w dyskusji na temat przestrzeni miejskiej. Reprezentujecie młode pokolenie, w waszych projektach przewija się kwestia tworzenia placów i miejsc do spotkań. I to jest bardzo dobry kierunek. Gratuluję projektów i jestem przekonany, że będą one ważnym punktem dalszych prac nad ostateczną wizją zmian w tym rejonie. Z pewnością włączymy państwa do dyskusji na ten temat na dalszym etapie. Zależy mi także, aby rozwój miasta oznaczał tworzenie stref dla ludzi, a nie tylko zabudowę obiektami kubaturowymi – mówi prezydent Konrad Fijołek. 

- Przygotowując te projekty studenci dokładnie przeanalizowali historię tych miejsc. Efekty ich pracy to nawiązanie do ich dawnych funkcji i tradycji połączone z najnowocześniejszymi trendami w architekturze. Harmonia pomiędzy dziedzictwem a nowoczesnością – mówi prof. dr hab. Inż. Marek Gosztyła, opiekun studentów.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Piknik europejski w parku Jedności Polonii z Macierzą

RZESZÓW. Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, we współpracy m.in. z poseł do Paramentu Europejskiego Elżbietą Łukaciejewską, Podkarpackim Kuratorium Oświaty i uczelniami WSPiA i WSIiZ zapraszają na „Wojewódzkie Obchody...

Rzeszów

W szpitalu MSWiA otwarto nowoczesną aptekę i pierwszą w Rzeszowie Pracownię Żywienia Pozajelitowego

RZESZÓW. W szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej uruchomiono nowoczesną aptekę, z zapleczem socjalnym, szatnią, salą administracyjno – szkoleniową oraz pierwszą w Rzeszowie Pracownią Żywienia Pozajelitowego.

Rzeszów

Mieszkańcy Nowego Miasta mają nową przestrzeń rekreacyjną. Otwarto ogród kieszonkowy przy Millenium Hall [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Wielkie urządzenie zabawowe, ławeczki, leżaki, stoły do szachów, fontanny i dużo zieleni – tak wygląda nowa przestrzeń rekreacyjno-zabawowa na osiedlu Nowe Miasto.

Rzeszów

RBO 2026. Jest lista projektów dopuszczonych do głosowania

RZESZÓW. 161 projektów dopuszczono już do głosowania w ramach 13. edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. To m.in. remonty ulic, budowa nowych lub remont starych boisk, rewitalizacje placów zabaw, tworzenie nowych przestrzeni rekreacyjnych czy...

Rzeszów

Dodatkowe kursy autobusów na Rzeszowskie Juwenalia

RZESZÓW. W związku ze zbliżającymi się Rzeszowskimi Juwenaliami, ZTM uruchomi dodatkowe kursy autobusów miejskich.

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu. W centrum Rzeszowa powstaje nowy ogród kieszonkowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na terenie przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej (dawnej Willi Januszów) powstaje nowe, zielone miejsce spotkań, odpoczynku i wydarzeń kulturalnych.

Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. W dniach 2, 3 i 8 maja 2023 r. w Rzeszowie odbędą się majowe uroczystości patriotyczne, do udziału w których zapraszają Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Reklama