RZESZÓW/JASIONKA. To było rekordowe półrocze w historii Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko obsłużyło największą dotychczas liczbę pasażerów, rozwija się w segmencie cargo e-commerce, a jednocześnie realizuje inwestycje infrastrukturalne.
Ponad pół miliona pasażerów w 6 miesięcy
W pierwszym półroczu 2025 roku z usług podrzeszowskiego lotniska skorzystało ponad pół miliona pasażerów (574 tysiąc). Jest to wzrost o ponad 17 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To najlepszy wynik półroczny w historii portu.
Swojego zadowolenia z takiego wyniku nie kryje prezes portu, Adam Hamryszczak – Nie tylko bijemy rekordy. Tworzymy nowy standard regionalnego portu lotniczego – dynamicznego, ambitnego, zorientowanego na przyszłość i pasażera. To zasługa całego zespołu zaangażowanych pracowników lotnisku, partnerów biznesowych i instytucjonalnycha w szczególności zaufania, jakim obdarzyli nas mieszkańcy Podkarpacia oraz regionów sąsiadujących – podkreśla Adam Hamryszczak.
W ofercie lotniska znajduje się obecnie rekordowa liczba kierunków,. 32 połączenia – zarówno regularnych (TOP 5: Warszawa, Londyn, Monachium, Mediolan, Manchesteru), jak i sezonowych (TOP 5: Antalya, Sharm el Sheik, Hurghada, Marsa Alam, Heraklion). Nowością są m.in. loty na Maltę i do Maroko, które cieszą się dużym zainteresowaniem podróżnych. Przywrócono również rejsy na grecką wyspę Korfu, tunezyjska Djerbę oraz do Monastiru.
Rozwój Cargo
Podrzeszowskie lotnisko staje się również coraz ważniejszym na mapie transportu towarowego. W pierwszym półroczu port obsłużył ponad 18,8 tys. ton cargo – to blisko 74 % względem analogicznego okresu 2024 roku, wliczając w to pomoc dla Ukrainy. Spółka rozwija również segment cargo komercyjnego i segment RFS (Road Feeder Service).
Lotnisko Rzeszów-Jasionka staje się kluczowym punktem przeładunkowym w regionie, łącząc przemysł, logistykę i nowoczesne technologie z globalnymi rynkami.
Inwestycje za miliony złotych
Równolegle z rosnącym ruchem pasażerskim, Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka realizuje szereg inwestycji, których wartość w I półroczu przekroczyła 7,8 mln złotych. Łączenie spółka planuje przeznaczyć na inwestycje w 2025 roku kwotę ok 105 mln złotych. 77 mln zł „pochłonie” kluczowa inwestycja: modernizacja drogi startowej i rozbudowa równoległej drogi kołowania współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Inne ważne projektu realizowane i planowa w najbliższym czasie to, m.in.: zakup urządzeń w ramach centralnego punktu kontroli bezpieczeństwa, zakup tzw. średniego wozu bojowego na potrzeby Lotniskowej Służby Ratunkowo Gaśniczej oraz kontynuacja programu rozbudowy posiadanych systemów IT i cyberbezpieczeństwa m.in. inwestycje w technologię 5G, modernizacja systemu wewnętrznego monitoringu (CCTV), system kontroli dostępu itp.;
– Inwestujemy z myślą o przyszłości. Chcemy być gotowi na kolejne wyzwania i zapewnić najwyższy standard obsługi zarówno pasażerom, jak i operatorom lotniczym. – dodaje prezes Hamryszczak.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz