Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

Indeks Zdrowych Miast 2022. Rzeszów liderem w dwóch kategoriach

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Bardzo wysokie, piąte miejsce zajął Rzeszów w Indeksie Zdrowych Miast 2022. W dwóch kategoriach - Ludność i Pokolenia oraz Usługi Społeczne i Komunalne – stolica Podkarpacia jest liderem.

Indeks Zdrowych Miast 2022 przygotowali eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, sieci medycznej Grupy Lux Med oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Sprawdzono, które z 66 największych polskich miast zapewniają najlepsze warunki do życia. - Tworząc Indeks Zdrowych Miast zadaliśmy sobie wiele pytań: co oznacza termin zdrowe miasto, jakie są główne obszary, w których miasta mogą i podejmują działania, aby poprawić jakość życia, a zarazem zdrowie mieszkańców. Patrzyliśmy zarówno na praktyki polskich, jak i zagranicznych miast, oczywiście uwzględniając specyfikę naszych samorządów. Skupiliśmy się na miastach na prawach powiatu, aby móc porównać jednostki samorządu terytorialnego, które mają podobne zadania i funkcje - mówi dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, Prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, cytowana w raporcie.

Indeks Zdrowych Miast jest narzędziem, które pokazuje, jak miasta podchodzą do kluczowych kwestii związanych ze zdrowiem swoich mieszkańców. Eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, biorący udział w projekcie, wskazali co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast, oraz które spośród nich są najlepszymi miejscami do życia. „Podczas prac wyłoniono osiem głównych obszarów, ważnych z punktu widzenia tworzenia warunków dla zdrowego życia. Indeks obejmuje obszary: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni. Dokładnej analizie poddano m.in. realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza. Indeks jest narzędziem, które bardzo szeroko pokazuje, co jest ważne dla mieszkańców, na jakie aspekty zwrócić uwagę i w co inwestować, aby stworzyć zdrową i zrównoważoną przestrzeń miejską” – czytamy w raporcie Indeks Zdrowych Miast 2022.
Reklama
Z badań wynika, że najzdrowszym miastem w Polsce jest Warszawa. Obok niej na podium znalazły się Opole i Chorzów. Rzeszów wśród 66 przebadanych miast zajął bardzo wysokie piąte miejsce. Za stolicą Podkarpacia znalazły się m.in. Gdynia, Sopot, Poznań, Wrocław.

Jeśli chodzi o wyniki poszczególnych kategorii, które były sprawdzane, Rzeszów okazał się liderem w kraju pod względem usług komunalnych i społecznych. Na potrzeby Indeksu w tej kategorii przeanalizowano m.in. takie dane jak, centra kultury, domy i ośrodki kultury, kluby i świetlice na 10 tys. osób, dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych na 1000 dzieci w wieku do 3 lat, liczba obiektów sportowych na 100 tys. osób, stwierdzone przez policję przestępstwa na 1000 mieszkańców, awarie wodociągów na 1 km sieci.

Rzeszów pierwsze miejsce zajął także w kategorii Ludność i pokolenia. W tym przypadku autorzy raportu analizowali m.in. medianę wieku mieszkańców, saldo migracji. Rzeszów wysoko został oceniony także w kategorii Zdrowie (8 miejsce w kraju), w której brano pod uwagę m.in. realizowane w mieście programy polityki zdrowotnej a także w kategorii Edukacja (9 miejsce w Polsce), gdzie pod uwagę brano m.in. uczestnictwo dzieci w wieku 3-5 lat w edukacji przedszkolnej, wyniki egzaminu ósmoklasisty, wyniki egzaminu maturalnego.

- Wysokie miejsce naszego miasta w badaniach bardzo cieszy i pokazuje, że kierunek działań społecznych i inwestycyjnych, który jest realizowany w Rzeszowie jest bardzo dobry. Oczywiście ten raport też jest sygnałem do jeszcze intensywniejszych prac jeśli chodzi np. o kategorię Zieleń. Tutaj prace już trwają, w tym roku posadziliśmy ok. 1,3 tys. drzew, w tym blisko 500 dużych, powstały nowe ogrody i parki. Kolejne tego typu działania są już przygotowywane – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

17-metrowa choinka, świetlne ozdoby 3D... Wiemy, kto udekoruje Rzeszów na święta

RZESZÓW. Rozstrzygnięto przetarg na wybór firmy, która w tym sezonie zimowym ozdobi Rzeszów dekoracjami bożonarodzeniowymi. Kwota jaką miasto wyda na świąteczne oświetlenie, jest dwukrotnie mniejsza niż w ubiegłym roku. Iluminację rozbłysną 1...

Rzeszów

W środę czasowe zamknięcie ul. Krakowskiej. Objazdy i zmiana tras autobusów MPK

RZESZÓW. 25 października odbędą się uroczystości upamiętniające Józefa Szajnę i oficjalne odsłonięcie rzeźby "Drabina do nieba". W związku z tym, czasowo zamknięty zostanie fragment ul. Krakowskiej.  

Rzeszów

Nowa hala sportowa w centrum Rzeszowa z pozwoleniem na użytkowanie

RZESZÓW. - Będzie to jedna z najnowocześniejszych hal w naszym mieście – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa o hali sportowej, która powstała przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego w Rzeszowie....

Rzeszów

Utrudnienia na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Od 24 do 26 października na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu. W związku z tym, nastąpi zmiana w kursach autobusów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Poranny wypadek na al. Sikorskiego. 3-letnia dziewczynka w szpitalu

RZESZÓW. Dzisiaj rano, na al. Sikorskiego doszło do zderzenia dwóch samochodów. W wypadku ucierpiała 3-letnia dziewczynka, została przewieziona do szpitala.

Rzeszów

W Rzeszowie powstają nowe przejazdy rowerowe, m.in. przy rondzie Dmowskiego

RZESZÓW. Przy pięciu dużych skrzyżowaniach w Rzeszowie budowane są przejazdy dla rowerzystów. Zadanie o wartości ponad 1,6 mln zł realizuje Zakład Usługowo – Produkcyjny ELSTOP z Nowego Sącza.

Rzeszów

Transport turbiny wiatrowej przez Rzeszów. Czasowe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Trwa transport elementów turbiny wiatrowej przez Rzeszów, a konkretnie przez fragment drogi ekspresowej S19 oraz ul. 9 Dywizji Piechoty. Kierowcy muszą liczyć się z krótkotrwałymi utrudnieniami, w godzinach nocnych.

Rzeszów

FOTOREALCJA. Podkarpacki Bazarek w Parku Papieskim

RZESZÓW. W sobotę, 21 października w Parku Papieskim po raz pierwszy odbył się ekologiczny bazarek, zorganizowany przez miasto we współpracy Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Reklama