Rzeszów - Czwartek, 17.07.2025
Reklama

Innowacyjny sprzęt do badań genetycznych w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc

Dodano: /

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wyposażeniu Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie pojawił się innowacyjny sprzęt do badań genetycznych.

- Sanity 2.0, to technologiczny milowy krok, który znacząco zwiększy możliwości diagnostyczne szpitala, zwłaszcza w obszarze gruźlicy, mykobakterioz oraz szybkiej identyfikacji 40 patogenów z dolnych i górnych dróg oddechowych (19 wirusów, 19 bakterii i 2 grzyby) – wyjaśnia Andrzej Sroka, rzecznik prasowy USK w Rzeszowie.

– Dzięki urządzeniu wchodzimy na zupełnie nowy poziom precyzji w diagnostyce mikrobiologicznej, tłumaczy dr n. biol. Mariusz Worek, zastępca kierownika Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej PCChP w USK w Rzeszowie. – Pozwoli nam to nie tylko szybciej wykrywać mutacje odpowiedzialne za oporność prątków na tuberkulostatyki, ale również dostosowywać terapie w sposób spersonalizowany – co jeszcze kilka lat temu było dostępne wyłącznie w wiodących ośrodkach zagranicznych. Dla naszych pacjentów to realna szansa na szybsze rozpoznanie i skuteczniejsze leczenie. Sprzęt daje nam również możliwość wykrywania w naszym zakładzie grzyba Pneumocystis jirovecii, a także bakterii, których hodowla jest trudna lub niemożliwa (bakterie atypowe związane z drogami oddechowymi).

Reklama

W ubiegłym tygodniu w placówce odbyła się wizyta delegacji producenta nowego urządzenia z Chin, której przedstawiciele osobiście sprawdzali, jak sprawuje się system w rzeszowskim zakładzie.

Nie wykluczone, że w najbliższej przyszłości szpital wydzierżawi dwa kolejne analizatory.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dodatkowe miliony na budowę łącznika ul. Krzyżanowskiego z Wieniawskiego [nowe zdjęcia z budowy]

RZESZÓW. Rzeszów otrzymał dotację z Ministerstwa Infrastruktury na dużą inwestycję drogową, która jest obecnie w trakcie realizacji. Chodzi o budowę drogi, która połączy ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Na rzeszowskim Nowym Mieście powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. Młodsi mieszkańcy Rzeszowa zyskają kolejne miejsce, w którym będą mogli zdobywać wiedzę i doświadczenie niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Rzeszów

Historyczny rekord lotniska w Jasionce. Podsumowanie I półrocza 2025 r.

RZESZÓW/JASIONKA. To było rekordowe półrocze w historii Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko obsłużyło największą dotychczas liczbę pasażerów, rozwija się w segmencie cargo e-commerce, a jednocześnie realizuje inwestycje infrastrukturalne.

Rzeszów

Kolizja na rondzie Kuronia w Rzeszowie. Autokar zderzył się z osobówką i wjechał za ekrany akustyczne

RZESZÓW. Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło wczoraj na rondzie Kuronia w Rzeszowie. Kierujący autokarem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu osobowej kii i doprowadził do zderzenia. Autobus z 60-cioma pasażerami wjechał za ekrany...

Rzeszów

Policyjne działania na rzeszowskim odcinku autostrady A4

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wykorzystali nowoczesne urządzenia służące do mierzenia odległości. Kontrole przeprowadzono na rzeszowskim odcinku autostrady A4. Ujawniono 13 wykroczeń.

Rzeszów

Kongres Świadków Jehowy w Rzeszowie. Do niedzieli nieczynny parking na Podpromiu

RZESZÓW. W związku z Kongresem Świadków Jehowy, który odbywa się w Rzeszowie w dniach 11 – 13 lipca 2025 r., największy parking w centrum miasta zostanie wyłączony z użytkowania.

Rzeszów

Nowy teren rekreacyjny na os. Przybyszówka już prawie gotowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dobiegają końca prace przy budowie nowego terenu rekreacyjnego przy ul. Ceramicznej w Rzeszowie. Jest to zadanie wybrane do realizacji przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zdobył blisko 1,7 tysiąca...

Rzeszów

ZOBACZ. Pomysły studentów UR na tereny zielone w Rzeszowie

RZESZÓW. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali swoje propozycje zagospodarowania terenów na osiedlu Baranówka oraz na Olszynkach, pod kątem zieleni i rekreacji.

Reklama