Rzeszów - Poniedziałek, 23.03.2026
Reklama

Jedna z rzeszowskich szkół podpisała umowę z Elektrociepłownią PGE przy ul. Ciepłowniczej

Dodano: 19.04.2019 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Elektrociepłownia Rzeszów należąca do PGE Energia Ciepła, podpisała porozumienie o współpracy partnerskiej z Zespołem Szkół Energetycznych im. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie.

Przedmiotem  podpisanego porozumienia jest podnoszenie jakości kształcenia zawodowego m.in. poprzez naukę w rzeczywistych warunkach funkcjonowania elektrociepłowni i organizację praktyk zawodowych.

Zespół Szkół Energetycznych im. Władysława Sikorskiego jako jedyna szkoła w Rzeszowie kształci w zawodzie technik energetyk oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej. Rzeszowska elektrociepłownia współpracuje z ZSEn już od kilkunastu lat.

„Bardzo się cieszę z podpisanego porozumienie o współpracy, które wiąże się z konkretnymi korzyściami  tj. zapewnieniem miejsca praktyk i staży, dzięki czemu uczniowie mogą zdobyć pełne kwalifikacje zawodowe, poznać firmę „od środka”, nawiązać kontakt z doświadczonymi pracownikami firmy, a finalnie znaleźć zatrudnienie w elektrociepłowni” – mówi Irena Jamróz, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie.

Porozumienie o współpracy partnerskiej formalizuje obecną współpracę, poprzez określenie zasad organizacji programu kształcenia dla uczniów. Jego głównym założeniem jest możliwość poznania zakresu odpowiedzialności konkretnych stanowisk, odbycie praktyk zawodowych oraz poznanie procesu technologicznego elektrociepłowni.

„Praca w elektrociepłowni to nie tylko techniczna obsługa urządzeń. To przede wszystkim praca z ludźmi, których kwalifikacje oraz zaangażowanie są podstawą dobrego funkcjonowania zakładu. Elektrociepłownia Rzeszów, jeden z największych pracodawców w mieście, już od lat stawia na rozwój zawodowy młodzieży, czego wyrazem jest wieloletnia, partnerska współpraca z Zespołem Szkół Energetycznych oraz podpisane porozumienie” – mówi Grzegorz Gilewicz, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.
Reklama
Przykładem już zrealizowanych dobrych praktyk w ramach współpracy elektrociepłowni i ZSEn, był udział uczniów w warsztatach na temat roli elektrociepłowni w systemie ciepłowniczym miasta. W trakcie zajęć uczniowie dyskutowali na temat kwestii bezpieczeństwa energetycznego kraju, roli elektrowni i elektrociepłowni w krajowym systemie dystrybucji energii elektrycznej i ciepła, a także produkcji energii w systemie kogeneracji.

Zaprezentowany został roczny cykl pracy elektrociepłowni oraz uwarunkowania systemowe i środowiskowe, w tym zagadnienia związane z zagospodarowaniem odpadów komunalnych na terenie Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy zakładu i nowoczesnymi systemami wytwarzania i dystrybucji ciepła i energii elektrycznej w elektrociepłowni.

W ramach zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska pracę urządzeń wytwórczych takich jak kotły węglowo-rusztowe i pyłowe, bloki gazowo-parowy i gazowy silnikowy firmy Rolls Royce oraz Instalację Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), gdzie uczniowie dowiedzieli się, na czym polega proces termicznego przekształcania odpadów od momentu przywiezienia ich do Instalacji, poprzez przygotowanie właściwej mieszanki odpadów podawanych do kotła, aż do samego procesu termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii, oczyszczaniem spalin i waloryzacją żużla.
 
W ramach ogólnopolskiego projektu „Energetyczna Kariera” PGE Energia Ciepła współpracuje z zawodowymi szkołami średnimi w takich miastach jak Gdańsk, Wrocław, Toruń, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów czy Zielona Góra. Celem projektu jest umożliwienie nauki zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z stanowiskami pracy poprzez praktyki i staże.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozbudowa IX LO w Rzeszowie. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Blisko 28 mln zł będzie kosztować rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Elizy Orzeszkowej w Rzeszowie. Powstanie nowe skrzydło szkoły, w którym znajdą się hala sportowa oraz sale lekcyjne. Istniejący budynek...

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Rzeszów

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Cztery osoby, w tym troje dzieci w szpitalu

BUDY GŁOGOWSKIE. Troje dzieci i jedna osoba dorosła trafiły do szpitala z objawami zatrucia czadem. Strażacy apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujników tlenku węgla.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. Wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami. Pierwsze z nich odbędzie z przedstawicielami osiedli: Dąbrowskiego, Piastów i Grota Roweckiego.

Reklama