Rzeszów - Poniedziałek, 19.05.2025
Reklama

Jubileusz rzeszowskiego Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF

Dodano: /

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Dzieci i młodzież wymagające specjalistycznej pomocy oraz indywidualnego wsparcia znajdują je w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF. Placówka otacza opieką kolejne pokolenia już od 80 lat.

Szkoła działa od 1945 r. Początkowo mieściła się w Szkole Podstawowej przy ulicy Grunwaldzkiej i uczyło się w niej 20 uczniów. Od tamtej pory kilkukrotnie zmieniała siedzibę, strukturę, formy i metody pracy, ale niezmienna pozostała misja Zespołu „Dobro dziecka nade wszystko”.

Obecnie, w 84 oddziałach, ma pod skrzydłami 399 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu . Uczy ich 167 nauczycieli w budynku przy Ofiar Katynia 1.

W skład Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF wchodzą: Przedszkole Specjalne Nr 30, Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 20, Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia Nr 2 (zawody: kucharz, ogrodnik, stolarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej), Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, Zespół Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Reklama

Placówka obejmuje opieką dzieci i młodzież wymagającą specjalistycznej pomocy oraz indywidualnego wsparcia w wieku od 3. do 25. roku życia. Prowadzi zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz realizuje Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, pełniąc funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.

„Mów dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi” (Janusz Korczak) to motto, które ukierunkowuje pracę Zespołu. Szkoła nieustannie dąży, aby być placówką na miarę XXI w. – atrakcyjną dla uczniów, wyposażoną w nowoczesne pomoce i sprzęt, przygotowującą uczniów do maksymalnej samodzielności i pełnienia ról w społeczeństwie. Oprócz obowiązkowych zajęć edukacyjnych posiada bogatą ofertę zajęć rewalidacyjnych (m.in. terapia logopedyczna, komunikacja alternatywna, terapia autyzmu, psychologiczna, pedagogiczna, ręki, tyflopedagogiczna, surdopedagogiczna, terapia metodą Tomatisa oraz Warnkego, terapia metodą EEG Biofeedback, Trening Umiejętności Społecznych, sensoplastyka, muzykoterapia, hortiterapia).

Obchody pięknego jubileuszu szkoły rozpoczęły się w czwartek i zakończą się dziś. Ich ostatnim akcentem jest piątkowa konferencja „Autyzm w szkole i w życiu – jak tworzyć wspierające środowisko” w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Darmowa komunikacja miejska dla kierowców z okazji „Dnia bez samochodu”

RZESZÓW. 22 września wszyscy kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Rzeszów

Program Kolejowy CPK skróci kursy z i do Rzeszowa. Będą także szybsze połączenia do Warszawy

RZESZÓW. W województwie podkarpackim w ramach Programu CPK ma powstać 155 km dwóch nowych linii kolejowych.

Rzeszów

Już niebawem rozpocznie się Podkarpacki Festiwal Nauki w G2A Arena

RZESZÓW. Podkarpacki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-21 września 2019 na G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.

Rzeszów

Wystartowały dwie nowe linie komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie otworzył linie do Stobiernej i Łąki.

Rzeszów

21,3 mln zł na rozbudowę dróg trafiło do gmin z powiatu rzeszowskiego

RZESZÓW, PODKARPACIE. Na drogi gminne i powiatowe powędruje łącznie 310 mln zł. 

Rzeszów

Otwarto nową przechodnie Centrum Medycznego „Medyk”. W sobotę bezpłatne badania [FOTO]

RZESZÓW. Już od dwóch tygodniu funkcjonuje nowa placówka Centrum Medycznego „Medyk”. 

Rzeszów

Ratusz apeluje do kierowców: opuszczajcie jak najszybciej skrzyżowania

RZESZÓW.  Średnia prędkość przejazdu przez skrzyżowania w Polsce wynosi 25 km/h, w Rzeszowie to jedynie 17 km/h. Ratusz problem z korkami upatruje w kierowcach ociągających się przy opuszczaniu skrzyżowania.

Reklama