Rzeszów - Poniedziałek, 29.12.2025
Reklama

Kolejne inwestycje w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Dodano: 08.02.2022 r.

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK
RZESZÓW. Ruszyły prace na kolejowej trasie z Rzeszowa do Strzyżowa n/Wisłokiem. Nowe przystanki ułatwią dostęp do kolei, a mijanki zapewnią możliwość większej liczby połączeń.

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa nad Wisłokiem powstanie 5 dodatkowych przystanków: Rzeszów Galeria, Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa. Przystanki w miejscowościach Glinik Charzewski i Strzyżów będą przebudowane.

Nowe przystanki będą posiadały wyższe perony, co ułatwi pasażerom wsiadanie do pociągu. Wyposażone zostaną w udogodnienia dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się (pochylnie) oraz dla osób niewidomych i słabo widzących (oznakowanie z systemem ścieżek naprowadzających). Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Dobrą orientację w podróży zapewni czytelne oznakowanie i tablice informacyjne.

Dwie mijanki na jednotorowej linii Rzeszów -  Strzyżów nad Wisłokiem w miejscowościach Lutoryż oraz Glinik Charzewski umożliwią sprawniejszy ruch pociągów i możliwość organizacji większej liczby połączeń. Dzięki nowym rozwiązaniom, pociągi aglomeracyjne będą mogły kursować w szczycie komunikacyjnym co 30 minut i co 60 min. poza szczytem. Na stacji Strzyżów nad Wisłokiem powstanie dodatkowy peron dla połączeń aglomeracyjnych.

W lutym rozpoczyna się przebudowa linii. Gromadzone są materiały. W rejonie mijanki Lutoryż wykonawca przygotowuje teren. Po rozbiórce szyn i podkładów zbudowany zostanie nowy tor.

Zmiany w organizacji ruchu pociągów

Zakres prac na jednotorowej linii wymaga zmian w organizacji ruchu pociągów. Informacje o zmianach uwzględnione zostały z wyprzedzeniem w rozkładzie jazdy. Od 5 lutego dla pociągów Polregio przewidziano zastępczą komunikację autobusową na odcinku Rzeszów Główny – Strzyżów nad Wisłokiem. Zmianę wprowadzono do października. Szczegółowe informacje dostępne są na portalu pasażera. Zakończenie prac na trasie Rzeszów Główny – Strzyżów nad Wisłokiem planowane jest w IV kwartale 2022 r.
Reklama
14 nowych przystanków dla aglomeracji rzeszowskiej

Oprócz pięciu nowych przystanków na linii Rzeszów Główny – Strzyżów, dostępność komunikacyjną zwiększą nowe obiekty również na innych trasach, z których korzysta Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska, oprócz Rzeszowa Wschodniego i Rzeszowa Dworzysko, będą przystanki Rzeszów Północny oraz Sędziszów Małopolski Wschodni. W stronę Kolbuszowej powstaną Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Niwa oraz Kolbuszowa Górna.

PLK wybudują blisko 5 km połączenie Rzeszowa z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie przystanek Park technologiczny.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, to zadanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 300 mln zł netto. Jest to część szerszego projektu realizowanego przez Województwo Podkarpackie pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA". Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł. Prace mają zakończyć się w trzecim kwartale 2023 r.
 
Źródło: PKP PLK S.A.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Samorządowcy z całej Polski przyjadą dziś do Rzeszowa

RZESZÓW. Na zaproszenie Konrada Fijołka, kandydata na prezydenta Rzeszowa, do stolicy Podkarpacia przyjedzie dziś kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski, aby wesprzeć go na ostatniej prostej w kampanii prezydenckiej.  

Rzeszów

Debaty wyborcze. Dziś w Radiu Rzeszów, jutro w G2A Arena

RZESZÓW. Przed nami dwa kolejne, bezpośrednie starcia kandydatów na prezydenta miasta Rzeszowa.

Rzeszów

"Punkt widzenia" - nowy mural w Rzeszowie już gotowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Mural inspirowany twórczością Edwarda Janusza ozdobił Wiadukt Śląski. Dzieło powstało w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury.

Rzeszów

Straż Miejska znakuje rowerowy. Najbliższa akcja już 9 czerwca

RZESZÓW. Straż Miejska w Rzeszowie rozpoczęła akcję znakowania rowerów. Najbliższa odbędzie się w środę, 9 czerwca.

Rzeszów

Są środki na przebudowę ulicy Morgowej i projekt ul. Kwiatkowskiego

RZESZÓW. Prezydent Marek Bajdak chce zrealizować dwie inwestycje drogowe, dzięki dodatkowym pieniądzom, jakie znalazły się w miejskim budżecie po dotacji z Ministerstwa Infrastruktury.

Rzeszów

W sobotę "III Triathlon Rzeszów". ZTM wprowadza objazdy autobusów

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 12 czerwca w Rzeszowie odbędzie się impreza sportowa pn. „III Triathlon Rzeszów”. W związku z tym Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza zmiany w trasach kilku linii autobusowych.

Rzeszów

Ruszył sezon kąpielowy na Żwirowni. 12 czerwca otworzą baseny ROSiR

RZESZÓW. Od minionej soboty można kąpać się na Żwirowni. 12 czerwca ruszają odkryte baseny Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na ul. Sikorskiego. 17-latek zmarł w szpitalu

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło w czwartek na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Audi potrąciło 17-letniego rowerzystę, który przejeżdżał przez przejście dla pieszych. Chłopak zmarł w szpitalu.

Reklama