Rzeszów - Sobota, 21.06.2025
Reklama

Kolejne problemy z obwodnicą południową miasta

Dodano:

fot. Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie
fot. Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie
RZESZÓW. Pierwsza sprawa wiąże się z protestami mieszkańców, niezgadzającymi się na przebieg obwodnicy południowej, druga dotyczy odmowy udziału stowarzyszenia społecznej kontroli legalności administracji publicznej, zajmującego się oceną legalności działań administracyjnych, w postępowaniu dot. decyzji środowiskowej.

Miasto będzie miało problem z uzyskaniem decyzji środowiskowej, która jest niezbędna do rozpoczęcia przetargu na budowę obwodnicy południowej Rzeszowa. Jakiś czas temu informowaliśmy, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną opinię ws. budowy, a przetarg ma szanse ruszyć na przełomie maja i czerwca, teraz okazuje się, że cały ten proces może zostać przedłużony.

Protesty mieszkańców i odwołanie do SKO

Tym razem „kłody pod nogi” rzucają władzom miasta mieszkańcy i stowarzyszenie, zajmujące się oceną legalności działań administracji: „Opracowujemy decyzje środowiskową, ale kilkunastu mieszkańców wniosło swoje uwagi. Dodatkowo stowarzyszenie społecznej kontroli legalności administracji publicznej, których nie dopuściliśmy do postępowania w tej sprawie, zgłosili sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego” – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Miasta Rzeszów.

W pierwszym przypadku, problem dotyczy przebiegu obwodnicy, na który nie zgadzają się mieszańcy: „Mieszkańcy nie zgadzają się z przebiegiem, choć trasa od 1992 roku była zaakceptowana i jest w planie miejscowym województwa, potwierdzonym przez marszałka” – dodaje rzecznik prezydenta.
Reklama
Sprawa, którą zgłosiło stowarzyszenie, trafiła do SKO w Rzeszowie 7 stycznia, w związku z czym, biorąc pod uwagę cały przebieg administracyjny, (miesiąc na zbadanie sprawy i dwa tygodnie na sformułowanie uzasadnienia), należy się spodziewać, że terminy rozpoczęcia przetargu na przełomie maja i czerwca mogą ulec zmianie. Dodajmy, że poza wydaniem decyzji środowiskowej ratusz przed rozpoczęciem przetargu, oprócz decyzji i pozytywnej opinii RDOŚ-u, musi posiadać pozwolenia wodnoprawnego od Wód Polskich oraz zezwolenia na realizację inwestycji.

Obwodnica południowa w teorii

Zakres planowanej inwestycji obejmuje stworzenie jezdni o długości 5728,50 m, mostu nad zalewem o długości 970 m (skonstruowanego jako dwie niezależne konstrukcje po jednej dla każdego kierunku ruchu o szerokości 2 x 15,44 m), mostu na rzece Strug o długości ok. 130 m, ciągu pieszo-rowerowego dwukierunkowego po obu stronach drogi oraz przejścia dla pieszych.

Na obwodnicy południowej mają znaleźć się zatoki autobusowe oraz połączenia z istniejącym układem komunikacyjnym (drogi zjazdowe i skrzyżowania).Inwestycja wiąże się również z rozbiórką kolidujących obiektów, których ilość wynosi 47, to m.in.  14 budynków mieszkalnych. Szacowany koszt inwestycji to ok. 400 mln zł.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów w czerwonej strefie. Od soboty nowe obostrzenia

RZESZÓW. 11 miast wojewódzkich, w tym Rzeszów od soboty 17 października 2020 r. znajdzie się w strefie czerwonej.  Od tego dnia będą również obowiązywały nowe zasady w strefach żółtych i czerwonych. Co...

Rzeszów

Millenium Hall świętuje 9 urodziny. W sobotę punkt kulminacyjny obchodów

RZESZÓW. 9 Urodziny Millenium Hall trwają, a punkt kulminacyjny urodzin już w tą sobotę, podczas której odbędzie się coś specjalnego – Beauty Birthday – spotkania z ekspertami z dziedzin: mody, urody i...

Rzeszów

Poszukiwany sprawca napadu na tle seksualnym. Rzeszowska Policja publikuje portret pamięciowy

RZESZÓW. Rzeszowska Policja poszukuje mężczyzny, który zmusił przemocą kobietę do innej czynności seksualnej. Na podstawie zeznań poszkodowanej sporządzono portret pamięciowy sprawc

Rzeszów

Sześć ognisk koronawirusa w Rzeszowie. Największe w szpitalu „na górce”

RZESZÓW. Sanepid przekazał aktualne dane dotyczące ognisk koronawirusa w stolicy województwa podkarpackiego.

Rzeszów

Wyróżnienie dla Rzeszowa za rozbudowę ul. Podkarpackiej

RZESZÓW. Rzeszów otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI w. za rozbudowę ul. Podkarpackiej na odcinku od ul. 9 Dywizji Piechoty do granic miasta.”

Rzeszów

ZTM Rzeszów: Bilety jednorazowe już dostępne w aplikacji zbiletem.pl

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów wprowadził możliwość zakupu biletów jednorazowych przez aplikację zbiletem.pl.

Rzeszów

Dominika Kulaga z Rzeszowa Mistrzynią Polski w pływaniu

RZESZÓW. Dominika Kulaga, studentka psychologii Collegium Humanum w Rzeszowie, zdobyła złoty i brązowy medal podczas Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska rozpoczęła nowy rok akademicki

RZESZÓW. 9 października zainaugurowano 70 jubileuszowy rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej . Uroczystość odbyła się w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Reklama