Rzeszów - Niedziela, 08.06.2025
Reklama

Kongres 590. List intencyjny ws. drugiej linii technologicznej w rzeszowskiej spalarni śmieci

Dodano:

fot. PGE GiEK
fot. PGE GiEK
RZESZÓW. Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii po zakończeniu prac związanych z uruchomieniem drugiej linii technologicznej w spalarni śmieci będzie mogła przetwarzać nawet 180 tys. ton odpadów rocznie.

Kolejnym ważnym wydarzeniem podczas drugiego dnia Kongresu 590 było podpisanie listu intencyjnego na budowę drugiej linii technologicznej w rzeszowskiej spalarni śmieci. List ze strony samorządu województwa podpisał marszałek Władysław Ortyl a ze strony PGE Polska Grupa Energetyczna - wiceprezes Ryszard Wasiłek oraz prezes PGE Energia Ciepła.

„To ważna decyzja, która pozwoli nam zracjonalizować gospodarkę odpadami na Podkarpaciu. Nikt z nas nie wiedział, że ten rynek będzie się tak dynamicznie rozwijał. Odpady to ochrona środowiska, ale także element gospodarki kraju i Podkarpacia. Chcemy, żeby nasze środowisko było w jak najlepszej kondycji, a odpady udawało się jak najlepiej zagospodarowywać”  – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Planowany projekt zwiększy wydajność rzeszowskiej spalarni ze 100 tys. do 180 tys. ton rocznie. Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie została wybudowana w październiku 2018 roku. To nowoczesny i ekologiczny obiekt służący unieszkodliwianiu odpadów komunalnych i pozwalający na odzyskiwanie z nich energii.
Reklama
„Projektując rzeszowską spalarnię przygotowaliśmy drugą nitkę. Ona nie jest jeszcze wyposażona technologicznie. Nie spodziewaliśmy się, że w tak krótkim czasie będziemy podejmować decyzję o uruchomieniu drugiej nitki” - mówił Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

„Ta druga nitka w spalarni jest przykładem tego jak działamy na rzecz lokalnej społeczności , ochrony środowiska i poprawy jakości życia naszych klientów. Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli zakomunikować, że ta budowa będzie rozpoczęta” – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wybrano zarząd Społecznej Rady Sportu w Rzeszowie

RZESZÓW. We wtorek, 4 stycznia wybrano zarząd Społecznej Rady Sportu. Na jej czele stanie Mirosław Wierzbicki, lekkoatleta i organizator imprez biegowych.

Rzeszów

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. Ruszyły połączenia z Rzeszowa do Kolbuszowej

RZESZÓW. 3 stycznia br. zainaugurowano połączenia kolejowe na trasie Rzeszów – Kolbuszowa w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Rudnej Małej. Kierowca osobówki zderzył się z sarną

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj na drodze krajowej nr 9 w Rudnej Małej. Kierowca volvo nie przeżył zderzenia z sarną, którą wcześniej potrącił funkcjonariusz ITD.

Rzeszów

Szpital "na górce" wznawia porody rodzinne

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 przy ul. Lwowskiej od 1 stycznia 2022 r. przywraca porody rodzinne. 

Rzeszów

Pierwsi kierowcy w Rzeszowie ukarani wyższymi mandatami

RZESZÓW. W niedzielę, rzeszowscy policjanci ukarali mandatami w wysokości 1500 zł trzech kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h.

Rzeszów

Buspas na al. Sikorskiego będzie zlikwidowany

RZESZÓW. Już wkrótce zlikwidowany zostanie buspas na al. Sikorskiego, prowadzący od al. Powstańców Warszawy w kierunku Tyczyna.

Rzeszów

MZBM Rzeszów włącza się w akcję "Wspólnie przeciwko oszustom"

RZESZÓW. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych przyłączył się do akcji zorganizowanej przez Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa i Komendę Miejską Policji w Rzeszowie.

Rzeszów

Ekologiczne wiaty rowerowe stanęły przy jednej z rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Obok szkoły podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny w Rzeszowie, powstały dwie nowoczesne, ekologiczne wiaty rowerowe. Wyposażono je w 48 miejsc na rowery oraz dodatkową powierzchnię na hulajnogi.

Reklama